• Ilgvars,
  • Ivars
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Krīzes pazīmes: Latvijā ņem kredītus, lai samaksātu par pārtiku, īri (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 11:26, 07.12.2023


Speciālisti brīdina par sekām dzīvošanai parādos.


Turpmāk regulārajiem maksājumiem pievienosies arī kredīta atmaksas summa un izmaksu slogs tikai pieaugs.

Aptaujas rezultāti atklāj, ka pēdējo trīs gadu laikā patēriņa kredītus, tostarp nebanku jeb "ātros kredītus", izmantojuši 36% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk šāda veida aizdevumi bijuši nepieciešami cilvēkiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem (47%) un iedzīvotājiem Latgalē (45%).

"Pieprasījums pēc patēriņa kredītiem ierasti gada beigās novembrī un decembrī ir augstāks, kad norisinās dažādas izpārdošanas un cilvēki vēlas veikt lielākus pirkumus. Tāpat kredītu noietu veicina Ziemassvētki, jo rodas papildu tēriņi dāvanām un svētku svinēšanai. Tomēr visbiežāk patēriņa kredītus cilvēki izmanto lielākiem pirkumiem, piemēram, auto iegādei, sadzīves tehnikai, mēbelēm un citām mājas labiekārtošanas lietām," saka Kaspars Lukačovs, kredītu eksperts Baltijā.

Iedzīvotāji atzīst, ka populārākie mērķi, kam paredzēts tērēt patēriņa kredīta līdzekļus, ir automašīnas iegāde, kam šādu aizņēmumu izmantojuši 8% aptaujāto, mājas labiekārtošanas un remonta izdevumiem (7%), kā arī tādiem lielākiem pirkumiem kā mēbeles un sadzīves tehnika (6%). Automašīnas iegādei patēriņa kredītu visbiežāk izmantojuši cilvēki ar bērniem un četrdesmitgadnieki.

"Saskaņā ar aptaujas datiem un bankas datiem, iedzīvotāji patēriņa kredītus izmanto arī mājokļa iegādei, ceļojumu vai medicīnas izdevumiem, kā arī izklaidei. Diemžēl redzam, ka daļai iedzīvotāju jeb 4% aptaujāto nākas izmantot patēriņa kredītus ikdienas izdevumu segšanai - dzīvokļa īres vai komunālajiem maksājumiem, kā arī pārtikai. Kredīts tam nebūtu labākais risinājums, jo tādā gadījumā turpmāk regulārajiem maksājumiem pievienosies arī kredīta atmaksas summa un izmaksu slogs tikai pieaugs. Šādās situācijās, kad paredzami regulāri lieli izdevumi, ieteicams katru mēnesi no ienākumiem atlikt kaut nelielu summu "drošības spilvena" veidošanai, lai īslaicīgu finansiālu grūtību gadījumā nebūtu jāizmanto patēriņa vai "ātrie kredīti" ikdienas maksājumu segšanai. Ikviena aizņēmuma nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē un jābūt drošam par savām iespējām parādu atmaksāt," norāda Kaspars Lukačovs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pagājušajā gadā samazinājās par 0,3%, salīdzinot ar 2022.gadu.

Ekonomika Aptauja: latvietes visbiežāk krāj ceļojumiem (+VIDEO)

Šobrīd ir pieejami dažādi rīki, kas var palīdzēt ieguldītās naudas summas arī audzēt ilgākā laika periodā.

Ekonomika Latviešiem mācīs, kā tikt galā ar parādiem (+VIDEO)

Senās finanšu institūcijas vēsture tika publicēta par vācu fonda līdzekļiem.

Ekonomika Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaugusi par 11,9%

Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto darba samaksa jeb darba samaksa pirms nodokļiem par pilnas slodzes darbu bija 1537 eiro, kas ir par 11,9% jeb 164 eiro vairāk nekā 2022.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomists: Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu

Klimata riski jau patlaban ietekmē arī kreditēšanu.

Ekonomika Skaitļi šokē! Kreditēšanas aktivitāte Latvijā sarukusi vairāk nekā trīs reizes

Latvijā kreditēšanas aktivitāte attiecībā pret tautsaimniecības apmēru pēc globālās finanšu krīzes ir sarukusi vairāk nekā trīs reizes, informēja Latvijas Bankas pārstāvji, atsaucoties uz "Finanšu pieejamības pārskatu 2023".

Sabiedrība Altum ceturtdien sāks piedāvāt aizdevumus dalītā īpašuma izbeigšanai

Attīstības finanšu institūcija "Altum" ("Altum") no ceturtdienas, 27.jūlija, sāks piedāvāt aizdevumu daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem noteiktās atsavināmās zemes izpirkšanai jeb atsavināšanas cenas samaksai, aģentūrai LETA pavēstīja "Altum" pārstāvji.

Ekonomika Kur “pazūd” kreditēšana?

Atbildi meklē Latvijas Bankas prezidents.