• Aleksejs,
  • Aleksis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Krīzes pazīmes: Latvijā ņem kredītus, lai samaksātu par pārtiku, īri (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 11:26, 07.12.2023


Speciālisti brīdina par sekām dzīvošanai parādos.


Turpmāk regulārajiem maksājumiem pievienosies arī kredīta atmaksas summa un izmaksu slogs tikai pieaugs.

Aptaujas rezultāti atklāj, ka pēdējo trīs gadu laikā patēriņa kredītus, tostarp nebanku jeb "ātros kredītus", izmantojuši 36% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk šāda veida aizdevumi bijuši nepieciešami cilvēkiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem (47%) un iedzīvotājiem Latgalē (45%).

"Pieprasījums pēc patēriņa kredītiem ierasti gada beigās novembrī un decembrī ir augstāks, kad norisinās dažādas izpārdošanas un cilvēki vēlas veikt lielākus pirkumus. Tāpat kredītu noietu veicina Ziemassvētki, jo rodas papildu tēriņi dāvanām un svētku svinēšanai. Tomēr visbiežāk patēriņa kredītus cilvēki izmanto lielākiem pirkumiem, piemēram, auto iegādei, sadzīves tehnikai, mēbelēm un citām mājas labiekārtošanas lietām," saka Kaspars Lukačovs, kredītu eksperts Baltijā.

Iedzīvotāji atzīst, ka populārākie mērķi, kam paredzēts tērēt patēriņa kredīta līdzekļus, ir automašīnas iegāde, kam šādu aizņēmumu izmantojuši 8% aptaujāto, mājas labiekārtošanas un remonta izdevumiem (7%), kā arī tādiem lielākiem pirkumiem kā mēbeles un sadzīves tehnika (6%). Automašīnas iegādei patēriņa kredītu visbiežāk izmantojuši cilvēki ar bērniem un četrdesmitgadnieki.

"Saskaņā ar aptaujas datiem un bankas datiem, iedzīvotāji patēriņa kredītus izmanto arī mājokļa iegādei, ceļojumu vai medicīnas izdevumiem, kā arī izklaidei. Diemžēl redzam, ka daļai iedzīvotāju jeb 4% aptaujāto nākas izmantot patēriņa kredītus ikdienas izdevumu segšanai - dzīvokļa īres vai komunālajiem maksājumiem, kā arī pārtikai. Kredīts tam nebūtu labākais risinājums, jo tādā gadījumā turpmāk regulārajiem maksājumiem pievienosies arī kredīta atmaksas summa un izmaksu slogs tikai pieaugs. Šādās situācijās, kad paredzami regulāri lieli izdevumi, ieteicams katru mēnesi no ienākumiem atlikt kaut nelielu summu "drošības spilvena" veidošanai, lai īslaicīgu finansiālu grūtību gadījumā nebūtu jāizmanto patēriņa vai "ātrie kredīti" ikdienas maksājumu segšanai. Ikviena aizņēmuma nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē un jābūt drošam par savām iespējām parādu atmaksāt," norāda Kaspars Lukačovs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valsts autotirgū ir jūtamas īpašu cenu piedāvājumu gaidas (+VIDEO)

Latvijā izplatītākā mašīnas krāsa ir pelēka.

Ekonomika 5G jūras sakaru attīstība tika demonstrēta uz ledlauža «Varma» (+VIDEO)

Vienlaikus kuģu komunikācijai hidrogrāfijas mērījumu drons “Otter” pārraidīja gultnes mērījumus un videopārraidi notiekošajam uz ūdens.

Ekonomika Ko pirkt ar kredītu: ezers Latgalē vai dzīvoklis Spānijā (+VIDEO)

Bankas Baltijas reģionā nepieņem nekustamā īpašuma ķīlas ārpus konkrētās valsts teritorijas.

Ekonomika Pārtikas produktus no Krievijas pirmajā pusgadā Latvijā ieveda 67 uzņēmumi

Pārtikas produktus un barību no Krievijas šogad pirmajā pusgadā Latvijā ieveda 67 uzņēmumi, savukārt no Baltkrievijas pārtikas produktus un barību importēja 36 uzņēmumi, ziņo Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Lasiet arī

Ekonomika Bankas kredīts dzīvokļa renovācijai Latvijā svārstās ap 10 000 eiro (+VIDEO)

Ar nelielu aizņēmumu palīdzību cilvēki iegādājas arī dārza mājiņas, vasarnīcas vai lauku mājas.

Ekonomika Atbalsta likumu izmaiņas hipotekārās pārkreditēšanās vienkāršošanai

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, Apdrošināšanas līguma likumā un Kredītiestāžu likumā, kuru mērķis ir vienkāršot hipotekāro pārkreditēšanos starp bankām.

Ekonomika Latvijas atpalicība no Baltijas kaimiņiem: cēloņi un sekas

Šī brīža ekonomiskā situācija un attiecīgā monetārā politika ir raisījusi daudzus jautājumus par šobrīd veicamajiem mājas darbiem, lai nākamajā ekonomikas izaugsmes ciklā Latvija piedzīvotu straujāku izaugsmi.

Ekonomika Latvijas banku klienti tiek aktīvi kreditēti, izmantojot kartes (+VIDEO)

Lielākajai daļai jeb 40% izsniegto kredītkaršu limits ir līdz 1000 eiro.