• Ēriks,
  • Inese,
  • Inesis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kosmosa eksperts: mazo pavadoņu skaits aug, Latvijai ir vieta nozarē (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 14:47, 20.11.2023


Tā kā satelīti paliek lētāki, tie kļūst pieejamāki arī mazākām valstīm.


Latvijas pavadonis "Venta-1" vibrācijas testos.

Eiropas Kosmosa aģentūra īsteno vērienīgas kosmosa misijas un pētniecības projektus, iesaistot vairākas valstis, tostarp Latviju. Tā dibināta, lai veicinātu Eiropas valstu sadarbību kosmosa aktivitātēs. Ir daudz veidu, kā sadarboties ar aģentūru. Valsts līmenī tas var ietvert kļūšanu par dalībvalsti vai sadarbības līguma noslēgšanu. Organizācijas, uzņēmuma līmenī var būt tādi sadarbības veidi kā industriālā partnerība, zinātniskā sadarbība, tehnoloģiju pārnese utt. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Latvija vai citas līdzīgas valstis sadarbojas ar Eiropas Kosmosa aģentūru, ir pavisam vienkāršs – lai kļūtu konkurētspējīgas kosmosa industrijā.

Kosmosa nozare un starptautiskais tirgus piedāvā milzīgu potenciālu uzņēmējdarbības veikšanai. To virza arvien pieaugošais pieprasījums pēc pakalpojumiem, ko šī nozare var nodrošināt, piemēram, attēlu un informācijas apkopošana par to, kas notiek uz Zemes, vai ātra interneta nodrošināšana pat visattālākajos pasaules nostūros, nemaz nerunājot par satelītnavigāciju visa veida transporta līdzekļiem, vietnei labsoflatvia.com norāda kosmosa politikas eksperts Tonis Ērme.

Ir viena būtiska iezīme, kas atšķir Eiropas Kosmosa aģentūru no citām starptautiskām zinātnes organizācijām. Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstis gūst labumu no “taisnīgās atdeves politikas”, kas nozīmē, ka gadījumā, ja Latvija maksā dalības iemaksu, tā var sagaidīt, ka Latvijas organizācijām Eiropas Kosmosa aģentūras līgumi tiks piešķirti proporcionāli šai iemaksai.

Sadarbība ar Eiropas Kosmosa aģentūru mazām valstīm, piemēram, Latvijai, nodrošina piekļuvi ekspertīzei, tehnoloģiju sasniegumiem, pētniecības iespējām, finansējumam, starptautiskai sadarbībai, infrastruktūrai un kapacitātes stiprināšanas iniciatīvām. Šie ieguvumi sekmē kosmosa nozares attīstību un izaugsmi un sniedz iespēju piedalīties pasaules kosmosa kopienā. Tāpat, ja uzņēmums ir strādājis kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūru, tas parāda potenciālajiem investoriem vai klientiem, ka tam var uzticēties.

Domājot par dalību globālajā kosmosa kopienā un sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru, rodas jautājums – kāpēc valstij vai organizācijai tas būtu jādara? Kāds ir praktiskais ieguvums? Īsā atbilde ir tāda, ka tas atmaksājas ilgtermiņā.

Piemēram, noslēdzot līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru, uzņēmums var attīstīt savus produktus un tehnoloģijas. Bieži vien tās pēc tam var veiksmīgi pārdot arī klientiem, kas nav saistīti ar kosmosa nozari. Turklāt tā ir iespēja uzlabot savus izstrādes un ražošanas procesus. Iegūtās zināšanas un prasmes veicina Eiropas Kosmosa aģentūras partneru konkurētspēju. Mazajām dalībvalstīm ir ļoti svarīgi mācīties no aģentūras ekspertiem. Tas nozīmē, ka, ieguldot finanšu resursus tagad, mēs varam iegūt zināšanas, tehnoloģijas vai prasmes, ko izmantot ilgtermiņā.

Vēl viens svarīgs aspekts sadarbībai ar Eiropas Kosmosa aģentūru un investīcijām nozarē kopumā ir fakts, ka tas dod labumu arī citām nozarēm. Kā redzams PwC 2022. gadā veiktajā pētījumā, šobrīd Latvijā satelītdatus dažādā intensitātē izmanto gandrīz 20 valsts sektora organizācijas. Tos izmanto labākai resursu pārvaldībai dažādās saimnieciskās darbības jomās, piemēram, mežsaimniecībā, lauksaimniecībā, vides aizsardzībā un daudzās citās.

Turklāt prognozes liecina, ka šādi dati turpmāk būs nepieciešami arvien vairāk. Līdz ar to jau tagad jāsāk domāt, kurš tos varēs piegādāt arvien plašākam patērētāju lokam. Valsts sektorā jāapmāca darbinieki, kas ar tiem varētu darboties, bet privātajā sektorā nepieciešami speciālisti, kas varētu sniegt šādu pakalpojumu. Ja pati valsts vai vietējie uzņēmumi tajā neieguldīs, tad agri vai vēlu starptautiskie uzņēmumi šo nišu pārņems un apkalpos arī Latvijas tirgu.

Globālā kosmosa nozare ir viena no visstraujāk augošajām nozarēm pasaulē. Pēc aplēsēm, 2022. gadā pasaules kosmosa nozares vērtība bija 540 miljardi, un tiek prognozēts, ka 2028. gadā nozare jau būs 800 miljardu vērtībā. Pastāv komerciāls pieprasījums pēc dažāda veida pakalpojumiem, ko tā sniedz.

Ja pirms 10–15 gadiem kosmoss bija lielvalstu spēļu laukums, tad tagad tas ir mainījies. Daudzās valstīs veidojas dinamiski, tehnoloģiski gudri un veikli privātā sektora uzņēmumi, kas piedāvā kosmosa produktus un pakalpojumus. Raugoties uz nākamajiem 5–10 gadiem, paredzams, ka mazo satelītu skaits dramatiski pieaugs. Tā kā satelīti paliek lētāki, tie kļūst pieejamāki arī mazākām valstīm. Mazie satelīti jau tiek izstrādāti un ražoti tuvējās valstīs, piemēram, Somijā un Lietuvā.

Kosmosa nozare kļūst arvien demokrātiskāka. Tāpēc katras valsts jautājums ir – vai tā vēlas piedalīties nozarē un pilnveidot savas spējas, vai importēt visu nepieciešamo no ārvalstu piegādātājiem.

Līdz ar nozares attīstību nāk arī dažādi izaicinājumi. Raugoties nākotnē, viens no galvenajiem izaicinājumiem būs kosmosa atkritumi un novecojuši cilvēka radīti kosmosa objekti. Palielinoties satiksmei, rodas lielāks sadursmes risks starp satelītiem vai citiem kustīgiem objektiem. Risinājumu atrašana šādiem izaicinājumiem dos iespēju gudriem jauniešiem kļūt par uzņēmējiem un veicināt kosmosa nozares attīstību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika airBaltic: Pirmā ceturkšņa zaudējumi - 29 miljoni

airBaltic pirmajā ceturksnī apkalpojusi vairāk nekā miljonu pasažieru, un par 10 miljoniem samazinājušies zaudējumi.

Ekonomika airBaltic šogad strādāja ar gandrīz 30 miljonu eiro zaudējumiem

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" koncerns šogad pirmajā ceturksnī strādāja ar 29,348 miljonu eiro zaudējumiem, kas ir par 27,8% mazāk nekā 2024.gada pirmajā ceturksnī, liecina kompānijas publiskotā informācija.

Ekonomika Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 10,8%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos trijos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 10,8% salīdzinājumā ar 2024.gada attiecīgo periodu, veidojot 802 700, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Valstī būtiski pieaug aizņēmēju īpatsvars ar ļoti sliktu kredītreitingu (+VIDEO)

3,5% ir saistības pie vairāk nekā pieciem dažādiem kreditoriem.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija un Ukraina sadarbosies kosmosa izpētes jomā

Trešdien pēc Latvijas-Ukrainas Starpvaldību komisijas sēdes parakstīts saprašanās memorands Latvijas un Ukrainas sadarbībai kosmosa izpētes jomā.

Interesanti fakti Uz Zemes atgriezušies SKS iestrēgušie astronauti

Uz Zemes atgriezušies divi ASV astronauti, kas kosmosa kuģa tehnisku problēmu dēļ Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) bija iestrēguši ilgāk nekā deviņus mēnešus.

Pasaule SpaceX kapsula ieradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā

Uzņēmuma "SpaceX" kapsula svētdien ar četriem astronautiem ieradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), lai nogādātu atpakaļ uz Zemes divus astronautus, kas tur pavadījuši deviņus mēnešus.

Interesanti fakti «Starship» raķetes augšējā daļa eksplodējusi

ASV uzņēmumam "SpaceX" ceturtdien izdevās palaist savu jaudīgo raķeti "Starship" septītajā izmēģinājuma lidojumā, taču tas noslēdzās ar raķetes augšējās daļas eksplodēšanu, paziņojis miljardierim Īlonam Maskam piederošais uzņēmums.