• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvija ar 50 000 eiro atbalstīs Ukrainas graudu piegādes Āfrikas valstīm

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 15:47, 14.11.2023


Latvija no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" atvēlēs 50 000 eiro iniciatīvai "Grain from Ukraine", lai veicinātu Ukrainas graudu piegādes Āfrikas valstīm.Ārlietu ministrija (ĀM) norāda, ka, balstoties uz ANO Pasaules Pārtikas programmas aprēķiniem par valstīm, par kurām tai pieejami dati, vairāk nekā 345 miljoni cilvēku 2023.gadā dzīvo pārtikas nedrošības apstākļos un vairāk nekā 43 miljoni cilvēku 51 valstī saskaras ar augstākā līmeņa vai ārkārtas pārtikas nedrošību. Kritiskākā pārtikas drošības situācija 2023.gadā ir Somālijā, Burkinafaso, Haiti, Mali, Nigērijā, Dienvidsudānā un Jemenā.

ĀM uzsver, ka atbalsts un solidaritātes apliecinājums šīm valstīm ir morāli un praktiski svarīgs. Vienlaikus tas atbilst arī Latvijas plašākām interesēm - atbalsts Āfrikas kontinentam ir svarīgs šo valstu nostājai Latvijai svarīgos jautājumos starptautiskajos formātos, tai skaitā veicinot globālo atbalstu Latvijas un Eiropas Savienības pozīcijai gan pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, gan citos jautājumos, kas saistīti ar starptautiskās noteikumos balstītās sistēmas stiprināšanu.

ĀM skaidro, ka Krievijas karš Ukrainā turpina pastiprināt krīzi pasaules pārtikas nodrošinājumā, it sevišķi valstīs ar jau esošu pārtikas deficītu. Balstoties uz Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas analīzi, Krievijas vienpusējā izstāšanās no Melnās jūras graudu iniciatīvas jūlijā radīja globālo pārtikas cenu paaugstināšanos.

Cenu paaugstināšanās rada papildus izaicinājumus pārtikas nodrošināšanā valstīs, kuras jau visasāk saskaras ar pārtikas trūkumu un bada riskiem. ĀM akcentē, ka lielas bažas rada arī Krievijas īstenotā Ukrainas pārtikas krājumu, uzglabāšanas vietu, ostu un civilās infrastruktūras iznīcināšana, kas tieši ietekmē pārtikas piegādes un nākamo gadu lauksaimniecības ražu Ukrainā, atstājot ietekmi uz pārtikas nodrošinājumu pasaulē arī ilgākā termiņā.

Augustā Ukraina paziņoja par "humānā koridora" izveidošanu Melnajā jūrā, ļaujot to izmantot civilajiem kravas kuģiem, kas gatavi kuģot norādītā koridora ietvaros, apzinoties riskus, ko turpina radīt mīnas un Krievijas apdraudējums. Balstoties uz pieejamo informāciju, līdz šim "humāno koridoru" lauksaimniecības produktu transportēšanai ir izmantojuši 53 kuģi, izvedot no Ukrainas vairāk kā 2 miljonus tonnu lauksaimniecības produktu.

Pēc ĀM paustā, lai turpinātu un paplašinātu Ukrainas pārtikas produktu piegādi Āfrikas valstīm, kā arī pieminot traģiskā Holodomora, ko Latvijas Saeima ir atzinusi par genocīdu pret Ukrainas tautu, 90.gadadienu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 2022.gadā izveidoja jaunu humānās palīdzības programmu "Grain from Ukraine".

Programma tiek realizēta ciešā partnerībā ar ANO Pasaules Pārtikas programmu. Latvija pērn atbalstīja jaunatklāto programmu ar 50 000 eiro iemaksu. Programmu finansiāli ir atbalstījušas arī virkne citu Eiropas Savienības dalībvalstu, tajā skaitā Igaunija un Lietuva, kā arī Kanāda, Japāna, Koreja, Norvēģija, Katara, Šveice, Lielbritānija un ASV.

Gatavojoties Starptautiskajam pārtikas drošības samitam 25.novembrī, Ukraina ir aicinājusi valstis turpināt atbalstu "Grain from Ukraine" programmai. Balstoties uz Ukrainas sniegto informāciju, iepriekš programmā iemaksātie līdzekļi ir izmantoti, lai finansētu kopumā 170 000 tonnas Ukrainas graudu nogādāšanu ar sešiem kuģiem uz Somāliju, Etiopiju, Keniju un Jemenu. Ar nākamajām piegādēm Ukrainas puse plāno paplašināt saņēmēju valstu loku.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Iecavā saules ganībās jau ir 100 aitas (+VIDEO)

Tas varētu būt viens no risinājumiem, kā veiksmīgi apsaimniekot un izmantot apbūvēto teritoriju.

Ekonomika Ministrs brīdina: valdībai var nākties meklēt ietaupījumus miljoniem eiro apmērā

Līdz augustam kopā ar politiskajiem un sociālajiem partneriem plānots izstrādāt un vienoties par rīcības plānu, ko darīt ar nākamā gada budžetu.

Ekonomika Saules paneļu saražotās elektroenerģijas daudzums maijā pieaudzis trīs reizes

Latvijā saules paneļu saražotās un sadales sistēmā nodotās elektrības daudzums šogad maijā pārsniedza 60 gigavatstundu (GWh), kas ir trīs reizes vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, informēja Latvijas elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" pārstāvji.

Ekonomika Ienākumi aug: LU eksperti 2024. gadā prognozē algu kāpumu par 7,5% (+VIDEO)

Prognoze rāda, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties.

Lasiet arī

Sabiedrība Jeļcins, VDK ģenerālis, patrioti... Kas vēl gribēja noslāpēt tranzītu caur LR

Mēģinājumi apturēt Krievijas graudu tranzītu nebūt nav pašreizējās modru aktīvistu paaudzes izgudroti. Viņi nebūt nav pirmie, kas aicina pārtraukt gan graudu, gan citu kravu tranzītu caur Baltijas valstu ostām.

Ekonomika Mieriņa: nav pieļaujama Krievijas graudu importa turpināšanās

Nav pieļaujama Krievijas graudu importa turpināšanās uz Eiropas Savienību (ES), tāpēc tiks turpināts strādāt pie šāda aizlieguma noteikšanas ES līmenī, šodien kopīgajā preses konferencē ar Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietniecei Olenu Kondratjuku pauda Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).

Pasaule ASV un Polija izveido Ukrainas komunikācijas grupu

Savienotās Valstis un Polija izveidojušas Ukrainas komunikācijas grupu, lai palīdzētu Ukrainai cīnīties pret Krievijas dezinformāciju un agresiju informācijas telpā.

Pasaule Ukrainas miera samitu Šveicē apmeklēs aptuveni 40 pasaules līderi

Ukrainas miera samitu Šveicē apmeklēs aptuveni 40 pasaules līderi, pirmdien paziņojusi Šveices valdība.