Patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai.
Ekonomikas ministrija aicina ēku īpašniekus un apsaimniekotājus, it īpaši Rīgas pilsētā, apsekot savā īpašumā esošos gaisvadu elektronisko sakaru inženiertīklus un rīkoties, lai sakārtotu savu īpašumu atbilstoši spēkā esošajam regulējumam.
Ar mērķi palīdzēt ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem, Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu par elektronisko sakaru gaisvadu ārējo inženiertīklu sakārtošanu, aprakstot, kādas darbības ir veicamas tieši ēkas īpašniekam vai pārvaldniekam un kādas pašvaldību būvvaldei. Tāpat materiālā ir aprakstīts elektronisko sakaru gaisvadu ārējo inženiertīklu nojaukšanas būvniecības process. Informatīvie materiāli pieejami Būvniecības informācijas sistēmas tīmekļa vietnē.
Elektronisko sakaru gaisvadu kabeļi tiek izvietoti, lai nodrošinātu iedzīvotājiem interneta un televīzijas pakalpojumus. Daļā gadījumu gaisvadu ierīkošana veikta tiesiski, taču ir milzīgs skaits gaisvadu, kuri ierīkoti patvaļīgi. Turklāt, šādi patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai. Visaktuālāk jautājums par elektronisko sakaru gaisvadu ārējā inženiertīkla ierīkošanu skar Rīgas pilsētu, jo jau vairākus gadus teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi aizliedz ierīkot jaunus gaisvadu elektronisko sakaru inženiertīklus un ir atļauti tikai pazemes kabeļu risinājumi, ziņo em.gov.lv.
Elektronisko sakaru inženiertīklu būvniecību regulē Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta noteikumi Nr.501 “Elektronisko sakaru inženierbūvju būvnoteikumi”. Savukārt kopš 2002. gada visi gaisvadu elektronisko sakaru inženiertīkli ir jāmarķē. Tādējādi, ja inženiertīkls nesatur atbilstošu marķējumu un nav pieejama dokumentācija, tā ierīkošana uzskatāma par patvaļīgu.