• Justīne,
  • Juta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mizgrauži turpina ēst Latvijas IKP, tiek izlikti tūkstošiem slazdu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:06, 26.09.2023


Vissmagāk cieta egle, kas ir galvenā eksporta prece.


Šo kukaini atšķir iespaidīgs izmērs un negausīga apetīte.

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) ir postošākais kaitēklis parastajai eglei (Picea abies) visā tās dabiskās izplatības areālā Eiropā un Āzijas ziemeļu daļā. Mizgrauzis uzskatāms par bīstamāko meža kaitēkli Latvijā pēc mežam nodarītā zaudējuma apmēra. Kaitēklis ne tikai var invadēt novājinātas egles un nemizotus kokmateriālus, bet labvēlīgos apstākļos arī apdraudēt veselus kokus, radot tiem neatgriezeniskus bojājumus. Mizgrauži var savairoties karstās, sausās vasarās vai arī pēc vētrām vēja gāztajās un nolauztajās eglēs. Valsts meža dienests (VMD) cēlis trauksmi.

LVMI “Silava” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģijas universitātes dibinātā publiskā aģentūra “Meža pētīšanas stacija” savos uzraugāmajos mežos bija izvietojusi 1145 slazdus 229 hektāru platībā, bet SIA “Rīgas meži” – 285 slazdus 107 hektāru platībā. VMD ir izvietojis 262 slazdus. Izvietoto feromonu slazdu skaits pakāpeniski palielinās.

Tā kā mizgrauzis masveidā izplatās visā Eiropā un pēc slazdiem un feromoniem ir liels pieprasījums, bija problemātiski iegādāties slazdus. VMD iegādājās 3200 slazdu, 3200 feromonu IPSIDOR W un 3200 feromonu IPSODOR, lai nodrošinātu slazdu izvietošanu un uzturēšanu fizisko un juridisko personu īpašumā esošajos izcirtumos visā sezonas laikā un tā mazinātu mizgrauža izplatīšanos un šo kukaiņu radītos postījumus. Izdevumi feromonu slazdu izvietošanai ārkārtējās situācijas laikā no 2023. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam bija 62 167 euro, no kuriem feromonu slazdu izmaksas 26 998 euro, dispenseru izmaksas 32 951 euro, degvielas izmaksas 2218 euro.

Izdevumus feromonu slazdu izvietošanai un ekspluatācijai ārkārtējās situācijas laikā Zemkopības ministrija (VMD) sedza no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem esošā budžeta ietvaros, ziņo mk.gov.lv.

Lēmums pieņemts, pamatojoties uz ekspertu darba grupas izvērtēto LVMI “Silava” mežsaimniecības biotisko riska faktoru monitoringa informāciju un konstatētā straujas meža kaitēkļa mizgrauža savairošanās riska izvērtējumu, kā arī VMD informāciju par izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem. Ekspertu grupa ierosināja, ka nepieciešams turpināt mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus, kuri bija noteikti ārkārtējā situācijā.

Voldemārs BurkevicsEsiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Putniņš pērn uzņēmumā «Latvijas valsts meži» saņēmis 159 600 eiro

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš pagājušajā gadā atalgojumā saņēmis 159 594 eiro, kas ir 2,4 reizes vairāk nekā 2022.gadā, kad atalgojumā viņš saņēma 65 270 eiro, liecina iesniegtā amatpersonas deklarācija par 2023.gadu.

Ekonomika Mājokļu cenas pirmajā ceturksnī Latvijā pieaugušas par 3,7%

Mājokļu cenas šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2023.gada attiecīgo periodu, Latvijā pieaugušas par 3,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

Ekonomika Itālijas rūpniecībai aprīlī kritums otro mēnesi pēc kārtas

Rūpniecības produkcijas apjoms Itālijā aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, negaidīti samazinājies par 1%, tādējādi kritums reģistrēts otro mēnesi pēc kārtas, liecina valsts statistikas biroja jaunākā informācija.

Ekonomika Nodokļu darba grupa apturējusi darbu pie nodokļu sistēmas pilnveidošanas

Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupa apturējusi darbu pie nodokļu sistēmas pilnveidošanas, piektdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Andris Bite.

Lasiet arī

Sabiedrība Lielajā Baltezerā centīsies traucēt kormorānu ligzdošanai

Lielajā Baltezerā iecerēts traucēt kormorānu ligzdošanai uz salām, tuvējās pašvaldības informējusi Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Interesanti fakti Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo

Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo, noskaidrots Latvijas Dabas fonda (LDF) rīkotajā aptaujā. Aptaujā piedalījās 1732 cilvēki, un ar 556 balsīm uzvarējis vārds Hugo.

Sabiedrība Aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim, kas pagaidām tiek dēvēts par H kungu, liecina LDF tviterī publiskotais aicinājums.

Interesanti fakti Dabas aizsardzības pārvalde aicina brīvprātīgos glābt krupjus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau trešo gadu, īstenojot kampaņu "Misija - Krupis. Izglāb princi!", aicina pieteikties brīvprātīgos krupju glābējus, lai aktīvajā migrācijas laikā noteiktā ceļa posmā palīdzētu krupjiem droši šķērsot brauktuvi.