• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mizgrauži turpina ēst Latvijas IKP, tiek izlikti tūkstošiem slazdu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:06, 26.09.2023


Vissmagāk cieta egle, kas ir galvenā eksporta prece.


Šo kukaini atšķir iespaidīgs izmērs un negausīga apetīte.

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) ir postošākais kaitēklis parastajai eglei (Picea abies) visā tās dabiskās izplatības areālā Eiropā un Āzijas ziemeļu daļā. Mizgrauzis uzskatāms par bīstamāko meža kaitēkli Latvijā pēc mežam nodarītā zaudējuma apmēra. Kaitēklis ne tikai var invadēt novājinātas egles un nemizotus kokmateriālus, bet labvēlīgos apstākļos arī apdraudēt veselus kokus, radot tiem neatgriezeniskus bojājumus. Mizgrauži var savairoties karstās, sausās vasarās vai arī pēc vētrām vēja gāztajās un nolauztajās eglēs. Valsts meža dienests (VMD) cēlis trauksmi.

LVMI “Silava” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģijas universitātes dibinātā publiskā aģentūra “Meža pētīšanas stacija” savos uzraugāmajos mežos bija izvietojusi 1145 slazdus 229 hektāru platībā, bet SIA “Rīgas meži” – 285 slazdus 107 hektāru platībā. VMD ir izvietojis 262 slazdus. Izvietoto feromonu slazdu skaits pakāpeniski palielinās.

Tā kā mizgrauzis masveidā izplatās visā Eiropā un pēc slazdiem un feromoniem ir liels pieprasījums, bija problemātiski iegādāties slazdus. VMD iegādājās 3200 slazdu, 3200 feromonu IPSIDOR W un 3200 feromonu IPSODOR, lai nodrošinātu slazdu izvietošanu un uzturēšanu fizisko un juridisko personu īpašumā esošajos izcirtumos visā sezonas laikā un tā mazinātu mizgrauža izplatīšanos un šo kukaiņu radītos postījumus. Izdevumi feromonu slazdu izvietošanai ārkārtējās situācijas laikā no 2023. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam bija 62 167 euro, no kuriem feromonu slazdu izmaksas 26 998 euro, dispenseru izmaksas 32 951 euro, degvielas izmaksas 2218 euro.

Izdevumus feromonu slazdu izvietošanai un ekspluatācijai ārkārtējās situācijas laikā Zemkopības ministrija (VMD) sedza no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem esošā budžeta ietvaros, ziņo mk.gov.lv.

Lēmums pieņemts, pamatojoties uz ekspertu darba grupas izvērtēto LVMI “Silava” mežsaimniecības biotisko riska faktoru monitoringa informāciju un konstatētā straujas meža kaitēkļa mizgrauža savairošanās riska izvērtējumu, kā arī VMD informāciju par izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem. Ekspertu grupa ierosināja, ka nepieciešams turpināt mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus, kuri bija noteikti ārkārtējā situācijā.

Voldemārs BurkevicsEsiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas enerģētika ir ūdeņraža izvēles priekšā: eksperta atzinums (+VIDEO)

Valstī ir vairāki uzņēmumi, kas patērē enerģiju lielos apjomos, pastāv zināmi priekšnosacījumi "zaļai" ražošanai un patēriņam.

Ekonomika Daugavpilij industriālā parka būvniecībai piešķirti 17 miljoni euro (+VIDEO)

Projekta ietvaros tiks veikta ražošanas ēkas izbūve un pieguļošās teritorijas labiekārtošana.

Ekonomika Ekonomists: inflācija ir sakauta

Atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpums vēl ir straujš, bet tas galvenokārt ir inerces rezultāts, kuras spēks nevar būt bezgalīgs. Tā ir iespēja mainīt dienaskārtību un lielāku vērību veltīt ekonomikas izaugsmes veicināšanai.

Ekonomika Latvijā ražotās «viedās» lampas ir pieprasītas Ziemeļvalstīs (+VIDEO)

Produkti ir īpaši pielāgoti polārās nakts apstākļiem.

Lasiet arī

Interesanti fakti Nedēļas nogalē notiks putnu vērošanas pasākumi (+VIDEO)

Organizatorisko darbu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Sabiedrība Līdaku nārsta platības uzlabošanai Burtnieku ezerā izpļauti ūdensaugi

Lai uzlabotu līdaku nārsta platību, Burtnieku ezerā izpļauti ūdensaugi.

Sabiedrība Rudens Putnu dienu pasākumi notiks arī Ķemeros, Salacgrīvā, Kolkā un Līgatnē

Rudens Putnu dienu pasākumi notiks arī Ķemeros, Salacgrīvā, Kolkā un Līgatnē, informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Ķemeru Nacionālā parka dabas centrs.

Sabiedrība Kampaņā mudinās sabiedrību atbrīvoties pareizi no cigarešu izsmēķiem

Nākamnedēļ ceturtdien, 28.septembrī, SIA "Zaļā josta" kopā ar Rīgas domes un Vides izglītības fonda pārstāvjiem atklās kampaņu, kuras mērķis ir informēt sabiedrību par pareizu rīcību, izmetot cigarešu izsmēķus un tādējādi mazinot zemē nomesto izsmēķu apjomu.