• Ādolfs,
  • Ilgonis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Noskaidroti taisnīgākie atalgojuma maksātāji Latvijā. Kuri tie ir?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:32, 15.09.2023


Taisnīgākā atalgojuma maksātāji 2023.gadā ir VSIA "Latvijas valsts ceļi" un "DNB Bank ASA" Latvijas filiāle, informēja atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" pārstāvji.


Foto: LETA

Veidojot taisnīgo maksātāju topu, šogad īpaša uzmanība pievērsta iekšējam taisnīgumam jeb tam, kā tiek maksāts atalgojums vienādiem vai līdzīgas vērtības amatiem uzņēmuma iekšienē, ārējam taisnīgumam jeb tam, kāds ir uzņēmuma maksātais atalgojums attiecībā pret līdzīgiem amatiem darba tirgū, kā arī sociālajam taisnīgumam, kurā tiek vērtēts, vai un cik liela atšķirība pastāv starp vīriešu un sieviešu atalgojumu vienādos amatos.

Starp kritērijiem iekļauta arī attiecība starp vīriešiem un sievietēm vadītāju amatos, sākot no vidēja līmeņa vadītājiem. Aprēķināta arī dzīvei nepieciešamā alga Rīgā un reģionos.

Taisnīgākā atalgojuma maksātāji mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā ir "DNB Bank ASA" Latvijas filiāle, "Attīstības finanšu institūcija "Altum"", SIA "Containerships", SIA "Wunder Latvia" un SIA "Onninen".

Savukārt lielo uzņēmumu kategorijā taisnīgākā atalgojuma maksātāji ir "Latvijas valsts ceļi", AS "Latvijas valsts meži", "Accenture" Latvijas filiāle, "Swedbank" un SIA "Circle K Business Centre".

"Figure Baltic Advisory" vecākā konsultante Kristiāna Boša informē, ka šogad, veidojot topu, īpaša uzmanība pievērsta arī tam, cik daudziem darbiniekiem attiecīgais darba devējs maksā atalgojumu, kas ir zemāks par dzīvei nepieciešamo algu Latvijā jeb "living wage". Tas ir minimālais ienākumu līmenis, kas tiek uzskatīts par nepieciešamu indivīdam vai ģimenei, lai segtu pamatvajadzības un uzturētu pienācīgu dzīves līmeni noteiktā ģeogrāfiskā apgabalā. Šo slieksni "Figure Baltic Advisory" aprēķina, ņemot vērā noteiktu pakalpojumu un produktu klāstu. Rīgā dzīvei nepieciešamā alga ir 1501 eiro bruto, bet reģionos - 1397 eiro bruto.

Metodoloģija, ko "Figure Baltic Advisory" izmanto topa veidošanā, tiek regulāri pilnveidota un pielāgota tirgus attīstībai, tāpēc gadu no gada specifiskie kritēriji var atšķirties vai arī tiem var būt atšķirīga ietekme uz kopējo vērtējumu.

Balva taisnīgākā atalgojuma maksātājiem tiek pasniegta kopš 2018.gada un iet kopsolī ar "Figure Baltic Advisory" Vispārējā atalgojuma pētījumu. Taisnīgāko maksātāju topā tiek ņemti vērā vairāki kritēriji - mēneša pamatalgas izkliede vienādas vērtības amatiem (10%), gada kopējās algas izkliede vienādas vērtības amatiem (10%), mēneša pamatalgas atšķirības sievietēm un vīriešiem vienādos amatos (20%), gada kopējās algas atšķirība sievietēm un vīriešiem vienādos amatos (20%), sieviešu un vīriešu proporcija augstākā līmeņa vadītāju amatos (20%), darbinieku proporcija, kam mēneša pamatalgā maksā zem 10% tirgus deciles (10%), kā arī darbinieku proporcija, kam gada kopējā algā maksā zem 10% tirgus deciles (10%).

"Figure Baltic Advisory" ir darba tirgus izpētes un konsultāciju aģentūra Baltijā. Kopš 2007.gada uzņēmums veic algu izpēti un ar to saistītos jautājumos konsultē klientus visā Baltijā. Agrāk "Figure Baltic Advisory" Igaunijā un Latvijā bija pazīstams kā "Fontes", bet Lietuvā aptaujas tika veiktas ar nosaukumu "Baltijas algu apsekojums".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika No Baltijas valstīm Latvijā visvairāk iedzīvotāju ar brīviem līdzekļiem

Starp Baltijas valstīm vismazāk iedzīvotāju ar brīvi pieejamiem finanšu līdzekļiem ieguldījumu veikšanai ir Igaunijā, kamēr Latvijā to ir visvairāk, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz augustā veiktu aptauju.

Ekonomika Tirgotāju asociācija: pārtikas cenas septembrī Latvijā samazinās

Pārtikas cenas septembrī Latvijā samazinājās, pauda Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA), atsaucoties uz regulāri veikto pārtikas preču salīdzinājumu tirdzniecības vietās Latvijā.

Ekonomika Pedagogu darba samaksas pieaugumam nākamgad novirzīs papildu 91,3 miljonus eiro

No kopumā piešķirtiem papildu 119,7 miljoniem eiro prioritāro pasākumu īstenošanai izglītības un zinātnes jomā nākamgad 91,3 miljoni eiro tiks novirzīti pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanai pirmsskolas, vispārējā un profesionālajā, profesionālajā ievirzē un interešu izglītībā, kā arī augstākajā izglītībā.

Ekonomika Latvijas Banka piedāvā noapaļot maksājumus skaidrā naudā

Latvijas Banka izstrādājusi Maksājuma skaidrā naudā gala summas noapaļošanas likuma projektu, aģentūrai LETA apstiprināja centrālajā bankā.

Lasiet arī

Ekonomika Gorkšs: Jāuzmanās, lai algu celšana neizraisa cenu pieaugumu

Ir jābūt ļoti uzmanīgiem, lai, paceļot algas, mēs neesam spiesti atkal pacelt cenas un līdz ar to nokļūt tādā apburtajā lokā, no kura ir grūti pēc tam tikt ārā, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs.

Sabiedrība Par 25 000 eiro pārbaudīs akadēmiskā personāla 2022.gada vidējo atalgojumu

Plānots par 25 000 eiro pārbaudīt datus par augstskolās ievēlētā akadēmiskā personāla 2022.gada vidējo atalgojumu, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Ekonomika Kopā ar pandēmiju samazinājās arī algas pieauguma temps

Tuvākajā laikā darba devēji lielākoties neplāno palielināt darbinieku skaitu, bet situācija arī nav tik slikta, lai domātu par apjomīgu darbinieku atlaišanu.

Sabiedrība Veiksmes stāsts! Deputāti sāk saņemt jaunās algas

Vidēji tautas kalpi nopelnīja janvārī ap 3700 eiro “uz rokas”.