• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Noskaidroti taisnīgākie atalgojuma maksātāji Latvijā. Kuri tie ir?

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:32, 15.09.2023


Taisnīgākā atalgojuma maksātāji 2023.gadā ir VSIA "Latvijas valsts ceļi" un "DNB Bank ASA" Latvijas filiāle, informēja atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" pārstāvji.


Foto: LETA

Veidojot taisnīgo maksātāju topu, šogad īpaša uzmanība pievērsta iekšējam taisnīgumam jeb tam, kā tiek maksāts atalgojums vienādiem vai līdzīgas vērtības amatiem uzņēmuma iekšienē, ārējam taisnīgumam jeb tam, kāds ir uzņēmuma maksātais atalgojums attiecībā pret līdzīgiem amatiem darba tirgū, kā arī sociālajam taisnīgumam, kurā tiek vērtēts, vai un cik liela atšķirība pastāv starp vīriešu un sieviešu atalgojumu vienādos amatos.

Starp kritērijiem iekļauta arī attiecība starp vīriešiem un sievietēm vadītāju amatos, sākot no vidēja līmeņa vadītājiem. Aprēķināta arī dzīvei nepieciešamā alga Rīgā un reģionos.

Taisnīgākā atalgojuma maksātāji mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā ir "DNB Bank ASA" Latvijas filiāle, "Attīstības finanšu institūcija "Altum"", SIA "Containerships", SIA "Wunder Latvia" un SIA "Onninen".

Savukārt lielo uzņēmumu kategorijā taisnīgākā atalgojuma maksātāji ir "Latvijas valsts ceļi", AS "Latvijas valsts meži", "Accenture" Latvijas filiāle, "Swedbank" un SIA "Circle K Business Centre".

"Figure Baltic Advisory" vecākā konsultante Kristiāna Boša informē, ka šogad, veidojot topu, īpaša uzmanība pievērsta arī tam, cik daudziem darbiniekiem attiecīgais darba devējs maksā atalgojumu, kas ir zemāks par dzīvei nepieciešamo algu Latvijā jeb "living wage". Tas ir minimālais ienākumu līmenis, kas tiek uzskatīts par nepieciešamu indivīdam vai ģimenei, lai segtu pamatvajadzības un uzturētu pienācīgu dzīves līmeni noteiktā ģeogrāfiskā apgabalā. Šo slieksni "Figure Baltic Advisory" aprēķina, ņemot vērā noteiktu pakalpojumu un produktu klāstu. Rīgā dzīvei nepieciešamā alga ir 1501 eiro bruto, bet reģionos - 1397 eiro bruto.

Metodoloģija, ko "Figure Baltic Advisory" izmanto topa veidošanā, tiek regulāri pilnveidota un pielāgota tirgus attīstībai, tāpēc gadu no gada specifiskie kritēriji var atšķirties vai arī tiem var būt atšķirīga ietekme uz kopējo vērtējumu.

Balva taisnīgākā atalgojuma maksātājiem tiek pasniegta kopš 2018.gada un iet kopsolī ar "Figure Baltic Advisory" Vispārējā atalgojuma pētījumu. Taisnīgāko maksātāju topā tiek ņemti vērā vairāki kritēriji - mēneša pamatalgas izkliede vienādas vērtības amatiem (10%), gada kopējās algas izkliede vienādas vērtības amatiem (10%), mēneša pamatalgas atšķirības sievietēm un vīriešiem vienādos amatos (20%), gada kopējās algas atšķirība sievietēm un vīriešiem vienādos amatos (20%), sieviešu un vīriešu proporcija augstākā līmeņa vadītāju amatos (20%), darbinieku proporcija, kam mēneša pamatalgā maksā zem 10% tirgus deciles (10%), kā arī darbinieku proporcija, kam gada kopējā algā maksā zem 10% tirgus deciles (10%).

"Figure Baltic Advisory" ir darba tirgus izpētes un konsultāciju aģentūra Baltijā. Kopš 2007.gada uzņēmums veic algu izpēti un ar to saistītos jautājumos konsultē klientus visā Baltijā. Agrāk "Figure Baltic Advisory" Igaunijā un Latvijā bija pazīstams kā "Fontes", bet Lietuvā aptaujas tika veiktas ar nosaukumu "Baltijas algu apsekojums".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika LTRK pārtrauks sadarbību ar desmit uz Krieviju eksportējošajiem uzņēmumiem

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) no kopumā 25 biedriem, kuri minēti Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotajā sarakstā starp uzņēmumiem, kas eksportē uz Krieviju, pārtrauks sadarbību ar desmit uzņēmumiem, sacīja LTRK priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Ekonomika Latvijas darba tirgū iezīmējušās negatīvas tendences (+VIDEO)

Bezdarba līmenis valstī bija par 0,7 procentpunktiem augstāks nekā vidēji Eiropas Savienībā.

Ekonomika «airBaltic» ieķīlājusi 36 preču zīmes, tostarp «airBaltic»

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" reģistrējusi komercķīlu ar nodrošinātā prasījuma maksimālo summu 442 miljoni eiro, liecina "Lursoft" publiskotā informācija.

Ekonomika VNĪ izdevās pārsniegt izvirzītos finanšu mērķus (+VIDEO)

Viens no izaicinājumiem ir degradēto būvju sakārtošana, kur biežākais risinājums ir šādu būvju pārdošana vai ēku demontāža.

Lasiet arī

Sabiedrība Saeima neatbalsta priekšlikumus par lielāku atbalstu policistiem un robežsargiem

Saeima šodien valsts 2024.gada budžeta likumprojektā neatbalstīja opozīcijas priekšlikumus par lielāku atbalstu policistiem, robežsargiem un citiem iekšlietu jomas pārstāvjiem.

Interesanti fakti Ministriem algas pieaugs par 423 eiro, Saeimas deputātiem - par 250 eiro

Saeimai apstiprinot 2024.gada valsts budžetu, politisko amatu ieņēmēji nākamgad saņems līdz 6% lielākas algas, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā (VK).

Ekonomika Sievietēm vidējā darba samaksa Latvijā par 17,1% mazāka nekā vīriešiem

Sievietēm vidējā bruto darba samaksa stundā 2022.gadā Latvijā bija par 17,1% mazāka nekā vīriešiem, ziņo Centrālā statistikas pārvalde, atsaucoties uz informatīvo apskatu "Dzimumu līdztiesība".

Ekonomika Valdes locekļu vidējā mēneša pamatalga šogad Latvijā pieaugusi par 12,6%

Valdes locekļu vidējā mēneša pamatalga šogad Latvijā pieaugusi par 12,6%, kamēr Lietuvā pieaugums ir par 12,5%, bet Igaunijā - par 11,7%, salīdzinot ar pagājušo gadu, ziņo vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" pārstāvji, atsaucoties uz kompānijas veikto ikgadējo vadītāju atalgojuma pētījumu.