• Aīda,
  • Ida,
  • Vida
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Siera klubs: Latvijā siera kvalitāte augsta, bet tiem grūti konkurēt Eiropā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 10:01, 24.01.2023

Latvijā ir kvalitatīvi sieri, bet tiem ir grūti konkurēt Eiropas tirgū, atklāja biedrības "Siera klubs" valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.


Ilustratīvs foto.

Kā norādīja Davidanova, Latvijas ražotāju konkurētspēju ietekmē atšķirības svaigpiena iepirkuma cenās, Latvijas salīdzinoši nelielie eksporta apjomi, jaudu noslodze piena pārstrādes uzņēmumos, kas Latvijā vidēji ir tikai 43%, kā arī darbinieku trūkums, kas kopumā Latvijas uzņēmumiem rezultējas ar lielu saražotās produkcijas pašizmaksu.

Savukārt Eiropā sieri ir lētāki nekā Latvijā - vidējā cena Vācijā sieram ir 3,5 eiro par kilogramu, bet Polijā 4 līdz 4,5 eiro par kilogramu, norādīja Davidanova.

Vienlaikus viņa stāstīja, ka grūtības piena pārstrādei sākās jau 2019.gada nogalē, kad sākās piena iepirkuma cenu kāpums. "Piena pārstrāde sāka ļoti satraukties, cenas uzauga kosmosā, PVN nemainījās, un mums ir milzīgs veikalu uzcenojums", stāstīja "Siera kluba" vadītāja.

Aptaujājot ražotājus, viņa secinājusi, ka sieriem minimālais uzcenojums veikalos ir 50%, bet dažviet pat 100-150% apmērā. Vienlaikus viņa norādīja, ka, lai situāciju risinātu, nozares pārstāvji kopā ar Zemkopības ministriju plāno aicināt lielo veikalu tīklu direktorus uz sarunu par veikalu uzcenojumu. Ražotājiem pieņemams uzcenojums būt no 25-35%, bet ne vairāk, norāda Davidanova.

Tāpat viņa stāstīja, ka uzņēmumus, īpaši nelielos uzņēmumus, uztrauc, ja veikalu tīkls nepaziņo ražotājam, ka no plaukta tiek izņemts kāds viņu produkts. Tā rezultātā ražotājs nevar prognozēt ražošanas apjomu un rēķināties ar pasūtījumu apmēriem.

Vienlaikus "Siera kluba" vadītāja pauda nožēlu, ka piena nozare pērn zaudējusi divus uzņēmumus - "Elpu" un "Limbažu sieru".

"Limbažu pienu zaudējām tikai šīs te lielās piena iepirkuma cenas dēļ," uzsvēra Davidanova, skaidrojot, ka uzņēmums noslēdza kārtējo līgumu ar Itāliju par "Grande Duro" cietā siera eksportu, bet svaigpiena iepirkuma cenai Latvijā palielinoties, produkcija palika pārāk dārga. "Itālijā piena cena tajā brīdi bija par 10 centiem mazāka. Līdz ar to uzņēmums esošo sieru izpārdeva un "Limbažu siera" vairs nav," norādīja Davidanova.

Pēc viņas aprēķiniem, pēdējo 20 gadu laikā, darbību Latvijā pārtraukuši astoņi piena pārstrādes uzņēmumi, tostarp "Trikātas siers", "Jēkabpils piena kombināts", "Mālpils piensaimniecība", "Degoles pienotava", "Kalnu pienotava" un citi. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka klāt nākuši arī tādi uzņēmumi kā "Sērenes piens" un "Sierštelle".

Savukārt komentējot nozares attīstību, viņa norādīja, ka tikai "Sierštelle" un piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība "Straupe" pērn attīstījuši savus ražošanas procesus. "Sierštelle" pabeidza jaunas rūpnīcas būvniecību, bet "Straupe" uzcēla plašu modernu noliktavu.

"Vairāk neviens neko neizdarīja," viņa atzina, norādot, ka arī smagā situācija būvniecības nozarē ietekmēja ražotājus un investīcijas uzņēmumu darbības uzlabošanā.

Davidanova gan norādīja, ka valsts atbalstu, kas 2022.gadā tika izmaksāts pārtikas pārstrādes uzņēmumiem, saņēma gandrīz visi uzņēmumi, un tas būtiski palīdzēja uzņēmumiem turpināt darbību. Pēc viņas domām, tiem uzņēmumiem, kas šobrīd ir palikuši, vajadzētu izturēt arī turpmākos pārbaudījumus.

Vienlaikus viņa norādīja, ka 2022.gada siera ražošanas rezultāti vēl nav apkopoti pilnībā, bet gads kopumā tiek vērtēts pozitīvi. "Mēs visu gadi čakli strādājām, ne tikai "Siera klubs", bet visi piena pārstrādes uzņēmumi, un mums ir pārliecība, ka gads noslēgsies veiksmīgi," teica Davidanova.

Lasīt visus komentārus (0)

Rekomendējam
ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Joprojām pieaug benzīna un dīzeļdegvielas cenas

Latvijā 95.markas benzīna vidējā cena pagājušajā nedēļā pieauga par 1%, bet dīzeļdegvielas - par 1,7%, liecina Eiropas Komisijas (EK) apkopotie dati.

Ekonomika Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar pašmāju veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) biedru aptaujā, kurā tika izvaicāti 52 uzņēmumi un sabiedriskās organizācijas.

Ekonomika Sagatavoti priekšlikumi par Rail Baltica dzelzceļa līniju. Interesanti kādi?

Par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" infrastruktūras pārvaldību atbildīgā Baltijas valstu ekspertu darba grupa, kuras sastāvā ir Lietuvas "LTG Infra", Latvijas SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" un Igaunijas "Rail Baltic Estonia", ir sagatavojusi priekšlikumus topošās dzelzceļa līnijas infrastruktūras jaudas sadalei, informēja "Eiropas dzelzceļa līniju" pārstāvji.

Ekonomika Vairumtirgotāja Contiplus Riga apgrozījums pagājušajā finanšu gadā sarucis 5,2 reizes

Kokapstrādes iekārtu vairumtirgotājs SIA "Contiplus Riga" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2021.gada 1.oktobra līdz 2022.gada 30.septembrim, strādāja ar 675 750 eiro apgrozījumu, kas ir par 5,2 reizēm mazāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija.

Lasiet arī

Sabiedrība VISC informēs par aktualitātēm Krievijas pilsoņu valodas pārbaudēs un gatavošanos eksāmenu sesijai skolēniem
Rīga, 3.febr., LETA. Šodien plkst.9.30 Valsts izglītības satura centrs (VISC) informēs par galvenajām aktualitātēm, kas saistītas ar valsts valodas prasmes pārbaudes nodrošināšanu Krievijas pilsoņiem, VISC reorganizāciju un gatavošanos 2022./2023.mācību gada valsts pārbaudes darbiem un vienotās eksaminācijas IT sistēmas ieviešanai.
Sabiedrība Krimināllieta pret Mārupes mēru par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā nodota tiesai
Rīga, 2.febr., LETA. Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra tiesai nosūtīja krimināllietu pret kādreizējā Babītes novada pašvaldības uzņēmuma "Babītes siltums" kapitāla daļu turētāja pārstāvi, bijušo novada mēru Andreju Enci (LRA) par iespējamu 37 561 eiro nelikumīgu izmaksāšanu atvaļinājuma kompensācijā, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.
Sabiedrība Valsts prezidents: Jāmazina birokrātiskais slogs, kas apgrūtina un sadārdzina inovāciju ieviešanu
Rīga, 2.febr., LETA. jāmazina birokrātiskais slogs, kas apgrūtina un sadārdzina inovāciju ieviešanu, uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits.