• Andrejs,
  • Andrievs,
  • Andris
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Pašreizējos apstākļos fiskālā disciplīna nav prioritāte, paskaidro Šteinbuka

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
BB.LV 11:44, 04.08.2022

Pašreizējos ģeopolitisko satricinājumu apstākļos fiskālās disciplīnas ievērošana nav pirmā prioritāte, taču par to nedrīkst aizmirst, intervijā aģentūrai LETA sacīja Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētāja Inna Šteinbuka.


Avots: LETA

"Šajā, ekonomikai smagajā, situācijā vietā ir atcerēties veco teicienu - karā kā jau karā. Ceru, ka Latvijai izdosies pārvarēt Krievijas sāktā kara izraisītas ekonomiskās grūtības un sekas ar iespējami mazākiem zaudējumiem gan ikvienas ģimenes makā, gan valsts budžetā. Protams, ģeopolitisko satricinājumu apstākļos fiskālās disciplīnas ievērošana nav pirmā prioritāte. Būdama FDP priekšsēdētāja, arī es uzskatu, ka šajā brīdī fiskālā disciplīna ir tikai viena no prioritātēm, par kuru tomēr nedrīkst aizmirst," teica Šteinbuka.

FDP priekšsēdētāja atgādināja, ka gan padome, gan arī Eiropas Komisija (EK) uzstājīgi rekomendē Latvijai taupīgi un mērķēti rīkoties ar budžeta izdevumiem, kaut gan formālo ierobežojumu valsts izdevumiem un budžeta deficītam pagaidām nav.

"Jāpatur prātā, ka Latvijai ir izdevies noturēt salīdzinoši zemu valsts parāda līmeni un labu reputāciju starptautiskos finanšu tirgos, kas atļauj aizņemties līdzekļus par zemām procenta likmēm. Aicinu arī turpmāk rūpēties par labu reputāciju, kuru tik viegli pazaudēt un ļoti grūti atgūt," norādīja Šteinbuka.

Viņa atzīmēja, ka šobrīd budžetā papildus līdzekļus atrast ir problemātiski, tādēļ ir jāmeklē veidi, kā palielināt budžeta ieņēmumus.

"Recepte ir tikai viena - ir jākāpina produktivitāte, inovācijas un ekonomikas izaugsme, kā rezultātā būs vairāk nodokļu ieņēmumu un līdzekļu budžetā, tostarp aizsardzībai. To ir viegli pateikt, bet ļoti grūti izdarīt. Nepieciešamas masīvas investīcijas ekonomikā. Šobrīd ārvalstu investori nestāv rindā, lai investētu Latvijā un Baltijas valstu reģionā, jo tas nav uzskatāms par ļoti drošu. Jāsaka, ka ES fondu, tostarp Atveseļošanās un noturības fonda, nauda šobrīd ir gandrīz vienīgais investīciju avots. To nepieciešams pēc iespējas efektīvāk izmantot," uzvēra FDP vadītāja.

Viņa gan arī piebilda, ka labā ziņa ir, ka pēdējās EK prognozēs Latvijai šogad tiek prognozēta straujāka iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsme nekā vidēji ES - ap 3,9%.

"Pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšēja gada attiecīgo periodu, mums bija ļoti strauja IKP izaugsme - 6,7%, bet jau otrajā ceturksnī IKP pieaugums palēninājās līdz 2,6%. EK prognozētais IKP pieaugums ir ļoti optimistisks, salīdzinot ar Latvijas Bankas un Finanšu ministrijas scenārijiem. Mēs neesam pasargāti no tā, ka ceturtajā ceturksnī var iestāties recesija. Tas gan neaizvedīs vidējo gada izaugsmi mīnusā, bet var krietni samazināt pieauguma tempu," teica Šteinbuka.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Paziņo, kad Latvijā varētu sākties "Rail Baltica" pamattrases būvniecība

Dzelzceļa "Rail Baltica" pamattrases būvniecība Latvijā varētu sākties nākamā gada otrajā pusē, otrdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (K).

Ekonomika Banku peļņa desmit mēnešos sasniegusi 248,4 miljonus eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad desmit mēnešos strādāja ar 248,4 miljonu eiro peļņu, kas ir par 13,8% vairāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Ekonomika Skaidros jauno valsts atbalsta programmu energoefektivitātes aizdevumiem

"Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") šodien vebinārā skaidros biežāk uzdotos jautājumus par jauno valsts atbalsta programmu energoefektivitātes aizdevumiem ar kapitāla atlaidi, aģentūru LETA informēja "Altum" pārstāvji.

Ekonomika Latvijā šogad saražots par 18% mazāk elektroenerģijas

Latvijā šogad desmit mēnešos saražotas 3663 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 18% mazāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Lasiet arī

Sabiedrība Rumbulas memoriālā pieminēs Rīgas geto ieslodzīto iznīcināšanas gadadienu
Rīga, 30.nov., LETA. Rumbulas memoriālā šodien plkst.12 notiks piemiņas brīdis, kas veltīts Rīgas ebreju geto ieslodzīto iznīcināšanas gadadienai, aģentūru LETA informēja Rīgas Ebreju kopienas pārstāve Gita Umanovska.
Sabiedrība Atjaunos ķīmijterapijai nepieciešamā medikamenta pieejamību Latvijā
Rīga, 30.nov., LETA. Šodien tiks atjaunota ķīmijterapijai nepieciešamā medikamenta - kalcija folināta - pieejamība Latvijā, aģentūrai LETA pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.
Sabiedrība Mazajā ģildē notiks Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla koncerts
Rīga, 30.nov., LETA. Mazajā ģildē šodien plkst.19 notiks Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāla koncerts "Jaunatklātie Kurzemes dārgumi", aģentūru LETA informēja Rīgas Senās mūzikas centra pārstāve Laura Šarova.