• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ēnu ekonomikas pieaugums Latvijā ir lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 09:18, 16.05.2022


Jaunākā ēnu ekonomikas pētījuma secinājumi liecina, ka Latvijā 2021.gadā ēnu ekonomikas pieaugums esot bijis lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja profesors "SSE Riga" profesors un Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka.


Foto: LETA

Viņš norādīja, ka 2020.gadā ēnu ekonomikas apjoms Latvijā bija 25,5%, bet 2021.gadā tas esot Latvijā audzis. Tomēr, pēc pētījuma autoru domām, pieaugums esot lēnāks nekā Lietuvā un Igaunijā.

Latvijā "ēnās", pēc profesora teiktā, esot aptuveni 2,7 miljardi eiro.

Runājot par nozarēm, Sauka norādīja, ka neierasti lieli ēnu ekonomikas apmēri esot novēroti mazumtirdzniecības un pakalpojumu sektoros. Taču pirmo reizi sešu gadu laika esot novērots pieaugums arī būvniecības nozarē. Proti, 2021.gadā tā esot audzis līdz 31,25%.

Profesors Sauka atzīmēja, ka esot novērotas arī pozitīvas tendences. Piemēram, esot pieaugusi uzņēmēju apmierinātība ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Tas varētu liecināt par to, ka VID esot izdevies darīt kaut ko labāk nekā iepriekš.

Iepriekš jau vēstīts, ka šodien notiks ikgadējā Ēnu ekonomikas konference, kuras tēma šoreiz būs "Ēnu ekonomikas mazināšana kara Ukrainā, Covid-19 un priekšvēlēšanu gaisotnē: ko var un vajag darīt?", aģentūru LETA informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji.

Konference tiek rīkota kā sadarbības forums starp uzņēmējiem, akadēmisko vidi un valsts pārstāvjiem, ar mērķi informēt, uzklausīt, diskutēt un izdarīt secinājumus, kas ļautu apvienot visu trīs pušu kompetences un resursus cīņā ar ēnu ekonomiku, par labklājības un konkurētspējīgas valsts attīstību.

Pētījumā analizēta ēnu ekonomika Latvijā, Lietuvā un Igaunijā 2021.gadā, kā arī dinamika no 2009. līdz 2021.gadam.

Atbilstoši Rīgas Ekonomikas augstskolas ("SSE Riga") ēnu ekonomikas pētījuma datiem 2020.gadā ēnu ekonomikas apmērs Latvijā bija augstākais kopš 2011.gada, proti, tās īpatsvars sasniedza 25,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Pasākumā ar jaunākajiem "SSE Riga" pētījuma "Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2021." datiem iepazīstinās "SSE Riga" profesors un Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka. Tāpat par ēnu ekonomikas ietekmējošiem faktoriem un aplokšņu algu atklāšanu stāstīs "BICEPS" pētnieki "RE:SHADE" projektā Andris Saulītis un Anna Zasova.

Paneļdiskusijās piedalīsies Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks un Politikas nodaļas vadītājs Mārtiņš Zemītis, Latvijas Bankas padomes padomnieks Andris Strazds, finanšu ministra Jāņa Reira (JV) padomnieks budžeta jautājumos Ints Dālderis (JV), Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (NA), LTRK viceprezidente Elīna Rītiņa, bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš, iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, Tieslietu ministra padomnieks Imants Krastiņš un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska. Konferenci moderēs žurnālists Gundars Rēders.

Konference no plkst.10 līdz plkst.14 notiks klātienē, tomēr būs iespēja to arī skatīties tiešsaistē portālā "Tvnet.lv", kā arī "SSE Riga" un LTRK mājaslapās un sociālā tīkla "Facebook" profilos. Dalībai pasākumā klātienē nepieciešams reģistrēties.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Ekonomika Kalvīša uzņēmums iegādājies vēl daļu «Latvijas gāze» akciju no «Gazprom»

AS "Latvijas gāze" valdes locekļu speciālā mērķa kompānija SIA "Energy Investment" un Lietuvas kompānija "Haupas" iegādājušās Krievijas uzņēmumam "Gazprom" iepriekš piederošās "Latvijas gāzes" akcijas no Omānas uzņēmuma "Qudrah International SPC", aģentūru LETA informēja "Latvijas gāzes" pārstāvji.

Lasiet arī

Ekonomika Publiskais sektors rada galveno augsni ēnu ekonomikai apsardzes nozarē

Publiskais sektors un tā iepirkumi rada galveno augsni ēnu ekonomikai apsardzes nozarē, intervijā aģentūrai LETA norādīja Drošības nozares kompāniju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks.

Ekonomika Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars pērn samazinājies

Ēnu ekonomikas īpatsvars pagājušajā gadā Latvijā samazinājās par 0,1 procentpunktu - līdz 26,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), otrdien ēnu ekonomikai Latvijā veltītā konferencē pavēstīja Rīgas Ekonomikas augstskolas Ilgtspējas biznesa centra direktors Arnis Sauka.