Augustā patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,2%

Ekonomika
LETA 14:38, 08.09.2020 0

Patēriņa cenas šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju Latvijā samazinājušās par 0,5%, bet gada laikā - šogad augustā salīdzinājumā ar 2019.gada augustu - patēriņa cenas sarukušas par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

 
Foto: LETA

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, augustā pieaudzis par 1,2%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2020.gada augustā, salīdzinot ar jūliju, precēm cenas samazinājušās par 0,9%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 0,4%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu precēm cenas sarukušas par 1%, kamēr pakalpojumiem tās pieaugušas par 1,6%.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju bija cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, kā arī cenu kāpumam ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,2%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā sezonālu faktoru ietekmē bija svaigiem dārzeņiem (-9,6%) un kartupeļiem ( 23,4%).

Galvenokārt akciju ietekmē cenas samazinājās mājputnu gaļai (-5,6%), pienam (-3,3%), cūkgaļai (-1,9%), makaronu izstrādājumiem (-5,5%), sieram un biezpienam (-1,2%). Savukārt cenas pieauga svaigiem augļiem (+3,5%), konditorejas izstrādājumiem (+1,1%), sviestam (+3,5%) un svaigām vai atdzesētām zivīm (+4,8%).

Apģērbu un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 1%. Akciju ietekmē lētāki kļuva apavi vidēji par 3,4% un apģērbi - par 0,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā saruka par 0,7%, ko galvenokārt ietekmēja siltumenerģijas tarifa samazinājums Rīgā, vidējo siltumenerģijas cenu līmeni pazeminot par 4,5%. Akciju ietekmē kļuva lētāki materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam (-1,1%). Savukārt mājokļa īres maksa pieauga vidēji par 1,9%, ūdensapgāde - par 2,6% un kanalizācijas pakalpojumi - par 2,7%.

Augustā ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās vidēji par 0,6%. Degviela mēneša laikā kļuva lētāka par 0,5%, tostarp dīzeļdegviela - par 0,6% un benzīns - par 0,6%, bet auto gāzei cenas pieauga par 0,2%. Cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 0,8%, ko ietekmēja cenu kāpums personālajiem datoriem un kamerām. Lētāki bija ziedi, kancelejas preces un zīmēšanas piederumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, vīnam un alum. Savukārt sadārdzinājās zobārstniecības pakalpojumi.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada augustā, salīdzinot ar 2019.gada augustu, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, kā arī cenu pieaugumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpei, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+23,8%), galvenokārt āboliem, apelsīniem un bumbieriem. Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+7,3%) un gaļas izstrādājumiem (+5%). Dārgāki kļuva griķi (+20,7%), brokastu pārslas (+12%), konditorejas izstrādājumi (+1,8%), šokolāde (+3,9%), saldējums (+4,7%) un maize (+1,2%). Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-7,1%), kartupeļi (-15,3%), mājputnu gaļa (-3,3%), piens (-5,1%) un piena produkti (-1,5%).

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,3%. Apģērbiem cenas kritās vidēji par 0,3%, bet apaviem - par 0,1%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 4,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums siltumenerģijai, dabasgāzei, elektroenerģijai, cietajam kurināmajam un mājokļa īrei.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 3,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem, vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 4,3%, ko noteica cenu kritums degvielai par 11,5%, galvenokārt dīzeļdegvielai - par 12,1%. Benzīnam cenas samazinājās par 11,1%, bet auto gāzei - par 9,4%. Savukārt gada laikā cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personīgo transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi gada laikā kļuva dārgāki par 2%. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem, ziediem, laikrakstiem un žurnāliem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu pieauga par 3%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,3%, kā arī ēdnīcu pakalpojumiem - par 4,9%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums gada laikā bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum, savukārt sadārdzinājās tabakas izstrādājumi, personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Investējot 760 tūkstošus eiro renovācijā, «Mego» atklāj veikalu Carnikavā

Šodien, 25. aprīlī, pēc renovācijas darbu pabeigšanas, veikals “Mego” Carnikavā, Rīgas ielā 14, atkal vēris savas durvis pircējiem. Kopējās investīcijas veikala rekonstrukcijā un veikala apkārtnes labiekārtošanā sastādīja aptuveni 760 000 eiro.

Ekonomika Valainis: Latvijas ekonomikai pietrūkst investīciju 2-3 miljardu eiro apmērā

atvijas ekonomikai pietrūkst investīciju 2-3 miljardu eiro apmērā, piektdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Ekonomika «ByteDance» noraida ASV prasību pārdot «TikTok»

Ķīnas uzņēmums "ByteDance" noraidījis ASV prasību pārdot videoplatformu "TikTok" un solījis apstrīdēt tiesā Kongresa pieņemto likumu, kas paredz aizliegt "TikTok" Savienotajās Valstīs, ja "ByteDance" to nepārdos.

Lasiet arī

Ekonomika Bitcoin kurss pārsniedz 72 000 dolāru

Kriptovalūtas "Bitcoin" kurss pirmdien atkal uzstādījis jaunu rekordu, pirmo reizi pārsniedzot 72 000 ASV dolāru robežu.

Ekonomika Vienojas pārdalīt 663 miljonus eiro no ES fondiem

Eiropas Savienības (ES) fondu tematiskās komiteja atbalstījusi rosināto finanšu investīciju pārdali 662,8 miljonu eiro apmērā, saglabājot katras ministrijas kopējā investīciju portfeļa apjomu, tādējādi novēršot iepriekš izskanējušos fondu finansējuma riskus, informē Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

Sabiedrība Latvijā 32% iedzīvotāju regulāri finansiāli atbalsta tuviniekus

Latvijā 32% iedzīvotāju regulāri sniedz finansiālu palīdzību ģimenes locekļiem, draugiem vai paziņām, taču salīdzinājumā ar gadu iepriekš ir pieaudzis to cilvēku īpatsvars, kuri vairs nevar sniegt atbalstu līdzšinējā apmērā, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz 2023. un 2024.gada janvārī veiktajām Baltijas iedzīvotāju aptaujām.

Ekonomika Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaugusi par 11,9%

Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto darba samaksa jeb darba samaksa pirms nodokļiem par pilnas slodzes darbu bija 1537 eiro, kas ir par 11,9% jeb 164 eiro vairāk nekā 2022.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.