• Guna,
  • Judīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nenojaušot, Covid Latvijā izslimojuši jau 11% cilvēku, liecina pētījums (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
COVID-19
lsm.lv 09:14, 12.03.2021


11% Latvijas iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši Covid-19 pašiem to nenojaušot. Turklāt vecuma grupā no 7–10 gadiem Covid-19 bez simptomiem varētu būt izslimojuši pat 19%, atklāts pētījumā, kurā tiek pārbaudītas antivielas nejauši atlasītiem Latvijas iedzīvotājiem, vēsta LTV raidījums "Rīta Panorāma".


Foto: LETA

Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 vīrusu, valsts zinātniskā institūta “BIOR”, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki kopā ar ģimenes ārstiem nejauši atlasītiem Latvijas iedzīvotājiem veic bezmaksas SARS-CoV-2 antivielu testus.

“Mēs ņemam tos cilvēkus, kuri nav vakcinēti un tādus, kuriem nav bijis diagnosticēts Covid-19. Tie ir cilvēki, kuri paši nezina, vai viņi ir pārslimojuši vai nav pārslimojuši,” skaidroja RSU Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne.

Pētījums notiek no pērnā gada oktobra un tas turpināsies līdz šā gada aprīļa sākumam. Testi tiek veikti pie 120 ģimenes ārstiem visā Latvijas teritorijā. Kopumā plānots pārbaudīt līdz pat 6800 Latvijas iedzīvotāju. Šobrīd jau testēti 4000 cilvēku, un var izdarīt pirmos secinājumus.

“Antivielas ir sastopamas apmēram 11% Latvijas iedzīvotāju. Ja mēs skatāmies pēc dzimuma, tad mazliet augstāka izplatība ir vīriešu vidū. Ja mēs skatāmies reģionālā griezumā, tad augstāka izplatība ir Latgalē. Izplatība ir augstāka bērnu un pusaudžu vidū līdz 13 gadiem,” norādīja Anda Ķīvīte-Urtāne.

Tas nozīmē, ka patiesībā Latvijā Covid-19 varētu būt pārslimojuši krietni vairāk cilvēku nekā uzrāda ikdienas statiska par saslimušo skaitu.

“Ja mums šobrīd saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem no visiem testētajiem cilvēkiem Covid tiek diagnosticēts kopsummā apmēram 5%, tad, ja mēs ņemam antivielu rādītājus, tad tie ir divas reizes augstāki. Tātad kopsummā divas reizes vairāk iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši bez simptomiem vai vieglu simptomu formā,” pauda Anda Ķīvīte-Urtāne.

Tas gan nenozīmē, ka tagad varam atviegloti uzelpot un lielāks skaits pārslimojošo nodrošina, ka slimība pie mums varētu mazāk izplatīties.

“Tas, ka cilvēka organismā ir atrastas antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusu, neko nemaina. Joprojām ir jāturpina ievērot piesardzības pasākumi un ir jāturpina gaidīt savu rindu vakcīnai. Zinātniski pierādījumi no ārvalstu pētījumiem rāda, ka pēc pārslimošanas, sevišķi šāda veida pārslimošanas, kas ir vieglā formā vai bez simptomiem, antivielas neveidojas pietiekamā daudzumā, lai pasargātu cilvēku no atkārotas inficēšanās un saslimšanas," uzsvēra RSU pārstāve.

Iedzīvotāji, kas vēlas piedalīties šajā pētījumā, aicināti apjautāties savam ģimenes ārstam, vai viņš piedalās šajā programmā. Ja atbilde būs apstiprinoša, var mēģināt pieteikties antivielu testam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

COVID-19 Ceturtdien Latvijā reģistrēti 395 Covid-19 gadījumi; 4 mirušajiem

Aizvadītajā diennaktī Latvijā kopumā reģistrēti 395 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par četru ar šo vīrusu inficēto pacientu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

COVID-19 Trešdien Latvijā reģistrēti 498 Covid-19 gadījumi; 2 mirušie

Aizvadītajā diennaktī Latvijā kopumā reģistrēti 498 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par divu ar šo vīrusu inficēto pacientu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

COVID-19 Otrdien Latvijā reģistrēti 645 Covid-19 gadījumi

Aizvadītajā diennaktī Latvijā kopumā reģistrēti 645 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

COVID-19 Latvijā slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits samazinājies līdz 272

Aizvadītajā diennaktī Latvijas slimnīcās ievietoto ar Covid-19 inficēto pacientu skaits ir samazinājies no 278 līdz 272, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotā informācija.

Lasiet arī

Interesanti fakti Vilku medības šajā sezonā turpmāk atļautas tikai ar ikreizēju pieteikšanu

Valsts meža dienestā (VMD) sestdien, 9.decembrī, saņemta informācija par 292 vilku nomedīšanu, kā rezultātā vilku medības šajā medību sezonā turpmāk atļautas tikai ar ikreizēju pieteikšanu, informē VMD.

Sports Čakša nosoda SOK lēmumu ļaut KF sportistiem piedalīties olimpiskajās spēlēs

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un ministre Anda Čakša (JV) nosoda Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmumu ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties neitrālu sportistu statusā, liecina IZM un ministres paziņojumi tviterī.

Kultūra Kijivā demontēts piemineklis komandierim Nikolajam Ščoram

Sestdien Kijivā demontēts piemineklis pilsoņkara komandierim Nikolajam Ščoram, kas ilgu laiku tika uzskatīts par vienu no Ukrainas galvaspilsētas slavenākajiem pieminekļiem.

Sabiedrība Kāpēc Latvijas ieslodzīto dzīve šogad kļuvusi cilvēcīgāka (+VIDEO)

Desmit būtiski uzlabojumi, kas veikti ar Eiropas Savienības palīdzību.