Mikropulsu ciklofotokoagulācija sekundāras sniedz iespēju pacientam samazināt intraokulāro spiedienu acī.
Pasaules Glaukomas kongresā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) ar izcilību tika prezentēti pētījuma dati par glaukomas pacientu ārstēšanu Austrumu slimnīcā, gūstot ārvalstu kolēģu atzinību par paveikto. Pielietojot inovatīvu un mazinvazīvu ārstniecības metodi - mikropulsa ciklofotokoagulāciju - Austrumu slimnīcā veiksmīgi ārstēti jau 34 pacienti.
Austrumu slimnīcu Pasaules Glaukomas kongresā 2025.gadā pārstāvēja Oftalmoloģijas klīnikas oftalmoloģe Elīza Briede. Viņa prezentēja Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā veiktā pētījuma atziņas, kā arī dalījās ar pacientu ārstēšanas pieredzi un rezultātiem saistībā ar mikropulsa ciklofotokoagulācijas metodes iedarbību/pielietojumu uz acs mikrovaskulāriem audiem silikona eļļas izraisītas sekundārās glaukomas gadījumā - "Efficacy of micropulse cyclophotocoagulation in silicone oil-induced secondary glaucoma".
Mikropulsa ciklofotokoagulācijas ir lāzerenerģijas pulsveidīga iedarbība uz ciliāro ķermeni - struktūru, kas ražo acs iekšējo šķidrumu, neizraisot tā bojājumu, bet iedarbojoties tikai tik daudz, lai tas mazāk producētu šķidrumu un acu spiediens nepaaugstinātos.
Ārzemju kolēģiem tika prezentēti ārstēšanas rezultāti, informējot par to, cik efektīvi iespējams pielietot neinvazīvu operāciju - mikropulsu ciklofotokoagulāciju - pacientiem ar sekundāru glaukomu pēc veiktas vitrektomijas operācijas. Oftalmoloģe Elīza Briede iepazīstināja ar datiem un atziņām, norādot, ka ar šo inovatīvo ārstēšanas metodi Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā ārstēti kopskaitā jau 34 pacienti. Pielietojot šo ārstēšanas metodi, izdevies panākt intraokulārā spiediena samazinājumu vidēji par 33%.
Patlaban šī ārstēšanas metode - mikropulsu ciklofotokoagulācija - Latvijā tiek piedāvāta tikai Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā. Lāzera ķirurģiska apstrāde sniedz iespēju efektīvi samazināt intraokulāro spiedienu pacientiem ar sākotnēju glaukomu, kā arī var tikt veiksmīgi pielietota, lai iespējami ilgāk saglabātu kompensētu intraokulāro spiedienu, tādējādi attālinot invazīvas ķirurģijas nepieciešamību.
Mikropulsu ciklofotokoagulācija sekundāras glaukomas gadījumā sniedz iespēju pacientam samazināt intraokulāro spiedienu acī neinvazīvā veidā, ko citādi bieži vien ir grūti izdarīt, piemēram, ar klasiskās trabekulektomijas (ķirurģiska glaukomas ārstēšanas metode, ko izmanto, lai sekmētu intraokulārā šķidruma drenāžu glaukomas gadījumā) palīdzību, ņemot vērā, ka acī ir silikona eļļa.
"Vitrektomiju ar silikona eļļas ievadi izmanto tīklenes atslāņošanās gadījumos, lai acs tīkleni nostiprinātu vietā. Ar laiku silikona eļļa acī var emulsificēties jeb saduļķoties un izraisīt intraokulārā spiediena paaugstināšanos, kas ir sekundāras glaukomas attīstības pamatā. Tādos gadījumos silikona eļļu no acs izvada vai nomaina, ja tā tur ir bijusi vismaz sešus mēnešus. Ļoti bieži paaugstināts acs spiediens tomēr saglabājas arī pēc šīm operācijām. Taču klīniskās darbības laikā ir gūts statistiski ticams apstiprinājums, ka mikropulsu ciklofotokoagulācijas metode ļoti labi samazina intraokulāro spiedienu acīs," skaidro Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja asociētā profesore Kristīne Baumane.
Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas oftalmoloģes Elīzas Briedes ārstēšanas pieredze, kā arī pētnieciskā darba atziņas, ar kurām viņa dalījās Pasaules Glaukomas kongresā, prezentējot mikropulsu ciklofotokoagulācijas metodes pielietojumu pacientu ārstēšanai Latvijā, raisīja lielu ārzemju kolēģu interesi, jo patlaban tā ir ļoti aktuāla tēma un sniedz pacientiem mazinvazīvas un efektīvas ārstēšanas iespējas.
Austrumu slimnīcas stacionārā "Biķernieki" darbojas Oftalmoloģijas klīnika, kas specializējas oftalmoloģisku slimību diagnostiskā un ārstēšanā, sniedzot arī neatliekamo oftalmoloģisko palīdzību visu diennakti - ambulatori acu traumpunktā un stacionārā. Klīnika ir strauji attīstījusies, praksē ieviešot jaunas diagnostikas un ārstēšanas metodes, nodrošinot kataraktas, glaukomas, tīklenes operācijas ar vismūsdienīgākajām tehnoloģijām, acs intraokulāro audzēju diagnostiku un ārstēšanu, citas oftalmoloģiskās operācijas un manipulācijas. Eiropas Oftalmologu biedrība Oftalmoloģijas klīnikai ir piešķīrusi sertifikātu par atbilstību visaugstākajiem Eiropas standartiem. Klīnikā tiek veikti acu slimību klīniskie pētījumi, kas palīdz pilnveidot pacientu ārstēšanu.
Par Austrumu slimnīcu
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri - "Gaiļezers", "Latvijas Onkoloģijas centrs", "Biķernieki", "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" un "Latvijas Infektoloģijas centrs" ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.