Jautājumos, kas saistīti ar bērnu ārpusģimenes aprūpi, tendences nav pozitīvas - bērnu skaits tajā tikai palielinās, bet audžuģimenes motivēt par tādām kļūst grūtāk, trešdien pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdes aģentūrai LETA pauda LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.
Viņa pastāstīja, ka šodienas sēdē uzklausīta Bērnu aizsardzības centra prezentācija par ārpusģimenes aprūpes un bāriņtiesas darbības datiem pērn.
"Tendences diemžēl nav pozitīvas - palielinās bērnu skaits ārpusģimenes aprūpē, tostarp institūcijās," sacīja Rudzīte. Vienlaikus pozitīvu risinājumu tam pašlaik neesot.
Vienlaikus labklājības ministrs Reinis Uzulnieks (ZZS), pēc Rudzītes teiktā, paudis, ka demogrāfijas uzlabošana ir viena no viņa prioritātēm, tai skaitā arī ārpusģimenes aprūpes atbalsta palielināšana. Tomēr grūti paredzēt, kā valsts budžeta veidošanas gaitā šie jautājumi izvērsīsies, viņa piebilda.
Rudzīte uzsvēra, ka ir jāturpina sarunas ar Labklājības ministriju, lai saprastu, kāds ir ministrijas piedāvājums šo jautājumu risināšanā.
Pēc Bērnu aizsardzības centra datiem pērn Latvijā bija 686 audžuģimenes, kas bija par 23 ģimenēm mazāk nekā 2023.gadā. 2024.gadā bāriņtiesas piešķīrušas audžuģimenes statusu 42 ģimenēm. Savukārt statusu izbeidza 50 audžuģimenes. Tādējādi jau otro gadu audžuģimeņu skaits, kam izbeigts statuss, pārsniedz audžuģimeņu skaitu, kam statuss piešķirts.
Bērnu aizsardzības centrs arī izceļ, ka 2024.gadā ārpusģimenes aprūpes sistēmā īpaši satraucoša ir tendence, kurā bērni no ģimeniskās aprūpes formām - audžuģimenēm un aizbildņu ģimenēm - tiek pārvietoti uz aprūpes iestādēm. Kopumā 2024.gada laikā 77 bērni, kuri iepriekš atradās ģimeniskā vidē, tika ievietoti aprūpes iestādēs, tai skaitā 38 bērni no audžuģimenēm un 39 bērni no aizbildņu ģimenēm.