• Indriķis,
  • Ints,
  • Namejs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ar ko var aizstāt cukuru uz mūsu bērnu galda, iesaka eksperte (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 13:42, 23.03.2025


Saldinātaji neietekmē glikozes līmeni asinīs, tāpēc to var lietot arī cilvēki ar vielmaiņas traucējumiem.


Banāni un auzu pārslas - lēta un pieejama alternatīva.

Mūsdienās arvien vairāk vecāku pievērš uzmanību tam, cik daudz cukura lieto viņu bērni. Pārmērīgs tā patēriņš var veicināt liekā svara attīstību, zobu emaljas bojājumus un citas veselības problēmas. Tāpēc pēdējos gados aizvien populārāki kļūst cukura aizvietotāji. Bet vai tie ir droši bērniem? Kādu saldvielu labāk izmantot? Ieteikumos un receptēs ar cukura aizvietotājiem dalās sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Cukura patēriņš un tā ietekme uz bērniem

Pasaules Veselības organizācija (PVO) rekomendē: bērniem ar normālu ķermeņa masu vecumā no diviem līdz 18 gadiem pievienotā cukura patēriņš nedrīkst pārsniegt 10 % no kopējā dienas enerģijas daudzuma. Ja bērnam ir liekais svars vai aptaukošanās, pievienotā cukura daudzums nedrīkst pārsniegt 5 % no kopējā enerģijas daudzuma. “Tas nozīmē, ka bērnam vidēji dienā nevajadzētu uzņemt vairāk par 25 gramiem cukura (aptuveni piecas tējkarotes). Diemžēl šis daudzums bieži tiek pārsniegts, jo cukurs ir atrodams ne tikai saldumos, bet arī dažādos pārstrādātos produktos, dzērienos un pat šķietami veselīgos ēdienos, piemēram, jogurtos un brokastu pārslās,” akcentē eksperte.

Cukura aizvietotāji ir vielas, kas piešķir saldo garšu, bet satur mazāk kaloriju vai nesatur tās vispār. Tos var iedalīt dabīgajos un mākslīgajos saldinātājos.

Dabīgie saldinātāji

Medus – dabīga saldviela, kas satur fruktozi, glikozi, minerālvielas un antioksidantus. Tas stiprina imūnsistēmu, tomēr joprojām ir cukura avots, tāpēc to vajadzētu lietot ar mēru gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Kļavu sīrups – iegūts no kļavu sulas, satur minerālvielas, piemēram, mangānu un cinku. Tā glikēmiskais indekss ir zemāks nekā parastajam cukuram, bet tas ir saldāks nekā parastais cukurs. Šis sīrups ir laba alternatīva desertiem un brokastu ēdieniem, taču jālieto ar mēru tāpat kā citas saldvielas.

Agaves sīrups – iegūts no agaves auga, satur lielu fruktozes daudzumu. Lai gan tam ir zems glikēmiskais indekss, pārmērīgs tā patēriņš var negatīvi ietekmēt aknu veselību un vielmaiņu, tāpēc arī to ieteicams lietot samērīgi. Satur daudz fruktozes, kas var negatīvi ietekmēt aknu veselību un vielmaiņu.

Stēvija – dabīgs saldinātājs no stēvijas auga lapām, aptuveni 200–300 reižu saldāks par cukuru. Pēdējos gados guvusi lielāku popularitāti, jo ir dabīga un nesatur kalorijas. Tā neietekmē glikozes līmeni asinīs, tāpēc to var lietot arī cilvēki ar glikozes vielmaiņas traucējumiem. Stēviju plaši izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā – pievieno desertiem, dzērieniem. Tai ir specifiska, nedaudz rūgtena piegarša.

Eritritols – pieder pie cukura spirtiem, kas dabīgi sastopami augļos, piemēram, melonē, persikos. Rūpnieciski to iegūst no kukurūzas, tas nesatur kalorijas un līdzīgi kā stēvija neietekmē cukura līmeni asinīs. Ņemot vērā, ka eritritols ir cukura spirts, tā pārmērīga lietošana, līdzīga kā ksilitola vai mannīta, var provocēt caureju.

Mākslīgie saldinātāji

Aspartāms, sukraloze, acesulfāms K un ciklamāts. Populārākais no šiem ir aspartāms, kas ir 200 reižu saldāks par cukuru un tiek plaši izmantots bezcukura dzērienos un konfektēs. Aspartāms ir apstiprināts kā drošs lietošanai pārtikā, taču pastāv bažas par tā ietekmi uz veselību, it īpaši bērniem. Daži pētījumi liecina, ka aspartāms var provocēt hiperaktivitāti un uzbudināmību, mazina koncentrēšanās spējas, taču tādi novērojumi ir tikai pie ļoti augstām šī saldinātāja devām. Dažiem cilvēkiem tas var izraisīt arī alerģiskas reakcijas, piemēram, nātreni, dermatītu vai gremošanas trakta darbības traucējumus, tāpēc, lietojot jebkuras saldvielas, svarīgi ievērot mērenību.

Kas jādara, lai aizvietotu cukuru?

Daudzos gadījumos saldumus var aizstāt ar dabīgām alternatīvām, piemēram, datelēm, banāniem un žāvētiem augļiem. Ja nepieciešams izmantot cukura aizvietotājus, ieteicams izvēlēties stēviju vai eritritolu kā alternatīvas, tomēr mērenība jāievēro arī šādā gadījumā.

Banānu un zemesriekstu sviesta našķi

Nepieciešams:

divi banāni;
100 grami zemesriekstu sviesta;
40 grami lazdu riekstu;
80 grami šokolādes bez cukura.
Pagatavošana

Sagriez banānus ripiņās un kārto uz cepamā papīra. Uz banāniem uzsmērē zemesriekstu sviestu.

Izkausē šokolādi un pārlej pāri kārtojumam. Pārkaisi sasmalcinātus lazdu riekstus un ievieto saldētavā. Kad masa ir sastingusi, sagriez gabaliņos.

Kokosriekstu skaidiņu cepumi

Nepieciešams:

divas olas;
60 grami kokosriekstu skaidiņu;
viena līdz divas tējkarotes stēvijas.
Pagatavošana

Atdali olu baltumus no dzeltenumiem. Olu dzeltenumus sajauc ar kokosriekstu skaidiņām.

Olu baltumus sakul stingrās putās, pievieno stēviju un saputo vēlreiz. Iemaisi saputotos olu baltumus kokosriekstu masā. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 165 °C un cep 10–12 minūtes, līdz cepumi kļūst zeltaini.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība SPKC turpina meklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina izmeklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Ūdre.

Veselība RAKUS Onkoloģijas centra pārbūvei nepieciešami 81,2 miljoni eiro

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) 81,2 miljonus eiro vērtos pārbūves darbus varētu sākt nākamā gada sākumā, šodien pēc sarunām ar RAKUS valdi informēja Veselības ministrija (VM).

Veselība Saspringtākos dzīves posmos centieties saglabāt mieru un līdzsvaru (+VIDEO)

Stress ir neizbēgama mūsu ikdienas daļa, tomēr ir svarīgi, kā mēs ar to tiekam galā.

Veselība Farmaceite stāsta, kā latvieši var izvairīties no vasaras stresa (+VIDEO)

Šādos gadījumos noderīgi ir ārstniecības augu līdzekļi.

Lasiet arī

Veselība BKUS strādā pie infekciju slīmību risku mazināšanas bērniem ar hematoonkoloģiju

Pateicoties Šveices un Latvijas sadarbības programmai "Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā", Bērnu klīniskajā universitātes slimnīca (BKUS) strādā pie infekciju slimību risku mazināšanas bērniem ar hematoonkoloģiskām slimībām, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Sabiedrība Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija atklās jaunu atbalsta centru Valmierā

Latvijas SOS bērnu ciematu asociācija Valmierā 19.jūnijā atklās jaunu SOS Ģimeņu atbalsta centru, aģentūru LETA informēja asociācijā.

Veselība PTAC aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina vecākus rūpēties par bērnu drošību uz batutiem un piepūšamajām atrakcijām, aģentūru LETA informēja PTAC.

Sabiedrība Aptauja: Latvijā 17% iedzīvotāju bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu

Latvijā 17% iedzīvotāju, bet Rīgā 9% bērnu drošību savā apkaimē vērtē kā ļoti labu, liecina aprīlī veiktā "Norstat" un nekustamo īpašumu attīstītāja "Bonava Latvija" aptauja.