«‎Man šie rādītāji kritās, kritās»: patiess stāsts no nieru slimnieka (+VIDEO)

Veselība
VS.LV 13:27, 14.03.2025 0

Mareks kardināli mainījis savu ēdienkarti, lieto tikai tītara gaļu, zivis un daudz dažādus dārzeņus.

 

"Man bija izmainītas asins un urīna analīzes, tāpēc veica nieru biopsiju," stāsta Mareks. Viņš ir hroniskas nieru slimības pacients, kurš aicina ikvienu vismaz reizi gadā aizdoties pie sava ģimenes ārsta un paņemt nosūtījumu asins analīžu veikšanai, jo "nieru slimība progresē klusējot, tā nesāp".

Par sevi Mareks teic, ka biopsijā paņemtais nieru paraugs nosūtīts Lietuvas nacionālajam patoloģijas centram, kur veic šādas analīzes, un tāpēc slēdziens saņemts angļu valodā, tas ir gana garš un sarežģīts, taču īsā versija esot šāda - IgA nefropātija. Tā ir progresējoša hroniska nieru slimība, kas var beigties pat ar dialīzi un nepieciešamību pēc donora nieres. Viņš piebilst: "Saprotu, ka tiek izvadītas, izčurātas olbaltumvielas, kas organismam nepieciešamas, un paralēli tam nieres atsaka savu darbību."

Arī zāles var sabeigt nieres

Kamdēļ šis orgāns pieteicis tādu dumpi, Marekam zināms nav, taču kopā ar viņa ārstējošo dakteri, asoc. profesori Ievu Ziediņu secināts, ka visticamāk pie vainas ir kāda pārslimota infekciju slimība. Vīrietis piedzīvojis miokarda infarktu, un kopš tā laika, kā ierasts šādos gadījumos, viņam ik dienu jālieto dažādas zāles. Tagad medikamentu kļuvis vēl vairāk, jo nu tos kopā ar kardiologu nozīmējis arī nefrologs. Mareks piebilst, ka, viņaprāt, klasiskai medicīnai Latvijā "trūkst speciālistu savstarpējas sadarbības. Piemēram, tagad kardiologs strādā savas, bet nefrologs savas nodaļas robežās".

Ķad patraucē apstākļi

Tāpat vīrietis atklāj, ka šo gadu laikā kopš diagnozes uzzināšanas viņa nieru stāvoklis uzlabojies neesot, gluži pretēji - analīžu rādītāji kļuvuši sliktāki. Viņaprāt, būtiska loma negatīvā nozīmē bijusi pandēmijas laikam, kad daudzu specialitāšu ārsti, tostarp nefrologi, visus savus resursus veltījuši covid-19 pacientu ārstēšanai: "Man šo dažu gadu laikā ir nomainīti trīs nefrologi, jo tie cits pēc cita aizgāja covid-19 ārstniecībā. Kādu brīdi man nemaz nebija sava speciālista." Tajā laikā Mareks turpinājis lietot iepriekš nozīmētos medikamentus, taču kļuvis sliktāk. Ne sajūtās, jo nekādu sūdzību neesot bijis: "Nieres jau nesāp. Tas ir orgāns, kas klusē līdz brīdim, kad vairs nespēj darboties kā nākas. Problēma redzama analīzēs, un man šie rādītāji kritās, kritās..." Kad tos atkal uzraudzījis nefrologs, mēģināts mainīt medikamentus - kādus lika klāt, citus ņēma nost, tomēr bez rezultātiem.

Ne visas zāles pieejamas

Mareks teic, ka viņa diagnozei pieejamas arī efektīvas zāles, kas maksājot vairākus tūkstošus eiro un esot brīnumainas - tie, kas tās lieto, tiem slimības progresija tiekot apturēta! Taču šos medikamentus valsts neapmaksā un to cena ir vairāki tūkstoši eiro. "Gan Stradiņa slimnīcas Nefroloģijas centrs, gan es pats personīgi esam uzrakstījuši iesniegumu Nacionālajam veselības dienestam (NVD) ar lūgumu segt šo medikamentu izmaksas manai ārstēšanai. Un nupat, šajās dienās, saņēmu pozitīvu atbildi," viņš priecājas un piebilst, ka papildus nozīmētajai terapijai gada sākumā sācis lietot arī fitoterapiju, ko dara šīs jomas vadoša speciālista uzraudzībā, bet savai ārstējošai ārstei gan par to nestāsta. Mareks kardināli mainījis savu ēdienkarti, pilnībā atsakoties no maizes, piena produktiem, lieto tikai tītara gaļu, zivis un daudz dažādus dārzeņus. Viņš smej, ka tas nācis par labu arī formas atgūšanai pēc ziemas, jo no janvāra zaudēti gandrīz 10 kilogrami ķermeņa svara. "Vecās drēbes atkal der," vīrietis joko un piebilst, ka nekādas jaunas fiziskās aktivitātes gan neesot uzsācis, taču orientēšanās sports viņam joprojām sirdij tuvs. "Ceru, ka tās brīnumzālītes tiešām dara brīnumus un man nebūs vajadzīga dialīze!"

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība No 1.jūlija ārstniecības iestādēm būs jāievieš pacientu tiesību plāns

Pacientu tiesību nodrošināšanai no 1.jūlija ārstniecības iestādēm būs jāievieš pacientu tiesību īstenošanas plāns, informēja Veselības ministrijā (VM).

Veselība Latvijā neizprot daiļā dzimuma pārstāvju ar vecumu saistītās izmaiņas (+VIDEO)

Tradicionāli konservatīvā sabiedrībā sievietes vērtība lielā mērā ir saistīta ar reproduktīvo periodu.

Veselība EK apstiprina jaunu medikamentu retas muskuļu distrofijas ārstēšanai

Eiropas Komisija (EK) 6.jūnijā apstiprinājusi jaunu Itālijas farmācijas uzņēmuma "Italfarmaco" medikamentu Dišēna muskuļu distrofijas (DMD) ārstēšanai "Duvyzat", bet Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) pašlaik nav informācijas par kompānijas plāniem attiecībā uz zāļu izplatīšanu Latvijā, aģentūru LETA informēja ZVA.

Veselība Eksperte: pat no mūsu ziemeļu saules ir jāaizsargājas (+VIDEO)

Visintensīvākais UV starojums ir dienas vidū.

Lasiet arī

Veselība Latvijā no tuberkulozes katru gadu mirst vidēji 59 cilvēki

Latvijā no tuberkulozes katru gadu mirst vidēji 59 cilvēki, liecina Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Latvijā aktivizējas pasākumi reto slimību apkarošanai (+VIDEO)

Reģistrs ļauj apkopot datus par pacientiem un vēlāk sniegt attiecīgo informāciju.

Veselība Kā veiksmīgi uzveikt saaukstēšanos, konsultē speciāliste (+VIDEO)

Rīkles gļotādai vajadzīgs silts, bet ne karsts, maigs šķidrums.

Veselība Latvijā nepietiekami diagnosticēta paroksizmālā nakts hemoglobinūrija

Īpaši retā slimība - paroksizmālā nakts hemoglobinūrija - Latvijā netiek pietiekami diagnosticēta, norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) hematoloģe Kristīne Bernāte.