• Liāna,
  • Lilija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperti: «Šodien daudziem vairs nav spēka pat no rīta celties» (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 12:53, 04.03.2025


Psihiskās veselības sarežģījumi var slēpties aiz miega traucējumiem.


Būtiski ir atbalstīt cilvēkus, kuri saskaras ar psihiskās veselības sarežģījumiem.


Latvijas eksperti atzina – lai gan aizvadītajos gados psihiskās veselības tēma vairāk atspoguļota medijos, rīkoti pasākumi, cilvēki kļuvuši zinošāki un vairāk uzticas speciālistiem, tomēr daļā sabiedrības joprojām valda aizspriedumi un izpratnes trūkums par psihiskās veselības nozīmi, un tas kavē vēršanos pēc palīdzības. “Šie stereotipi ir stipri dzīvi, bet mums tie jālauž ar savu attieksmi, jauniem pakalpojumiem, iespējām, kas parādās, lai cilvēki saņemtu mūsdienīgu ārstēšanu un no tās nebaidītos. Turklāt ne katram pacientam ir vajadzīga psihiatra palīdzība – lai mēs varētu palīdzēt tam apjomam, kam tas ir nepieciešams, speciālistiem profesionāli savā starpā jāstrādā un domāju, ka šajā ziņā viss iet uz labo pusi,” pauda Māris Taube, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Nacionālā psihiskās veselības centra psihiatrs.

Marija Ābeltiņa, psiholoģijas zinātņu doktore, klīniskā psiholoģe, sertificēta kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste un supervizore raksturoja, ka pie viņas vēršas cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ nejūtas labi – daži nespēj darīt to, ko agrāk, citi izjūt nepatiku pret sevi, nespēju paveikt iecerēto, vēl citi nonākuši krīzes situācijā vai gluži pretēji – nāk ar pārliecību: “Man nekas nekaiš, mani te atsūtīja ģimenes locekļi!”, bet ikvienam no viņiem šī sarunas stunda jau sākotnēji ir ļoti nozīmīga. “Pirmā lieta, ko es vienmēr atgādinu – nemelot sev, ka viss ir kārtībā, ka tas man tikai tā rādījās. Ir svarīgi problēmu atzīt, un tad jau var spert nākamo soli, meklēt palīdzību.”

Eksperti atgādina – psihiskās veselības sarežģījumi var slēpties aiz miega traucējumiem, pārmērīga noguruma, trauksmes, baiļu sajūtas, interešu, enerģijas zuduma, arī attiecību pasliktināšanās ģimenē, darbā.

Evita Lārmane, farmaceite, darba ikdienā novērojusi, ka daudzi cilvēki izjūt stresu, nespēj atpūsties. Jau pēc sarunas, izturēšanās, ja klienti atgriežas atkārtoti, lai iegādātos nomierinošus līdzekļus, varot noprast signālus, ka nepieciešama profesionāla palīdzība, ko farmaceiti arī mudina saņemt pie speciālista: “Mēs nereti redzam, ka cilvēki ilgstoši lieto uztura bagātinātājus, bet trauksme saglabājas. It kā cilvēkam pašam būtu jāsaprot, ka jāārstējas, bet tā tomēr ir arī līdzcilvēku atbildība.”

Būtiski ir atbalstīt cilvēkus, kuri saskaras ar psihiskās veselības sarežģījumiem, ikdienā runāt par šiem jautājumiem atklāti runāt ģimenē, ja pat reizēm tas nozīmē pajautāt tieši: “Vai esi nolēmis īstenot pašnāvību?” sacīja Irena Cepurīte, mentālās veselības atbalsta biedrības “Ogle” līdzdibinātāja. “Diemžēl šodien daudziem kādu iemeslu dēļ izveidojusies dzīvē situācija, ka viņiem vairs nav spēka pat no rīta celties un darīt ierastās lietas, tādēļ līdzcilvēkiem ir ļoti nozīmīga loma, lai šādam cilvēkam palīdzētu atrast iespēju apmeklēt ārstu, pārliecināties, ka viņš nonāk drošībā,” pauda Irena Cepurīte.

Jau vēstīts, ka desmitā daļa iedzīvotāju savu psihisko veselību pēdējā gada laikā vērtē kā sliktu. Savukārt trauksmi vai panikas lēkmi izjutuši 44 % – tā atklāts Latvijā veiktajā aptaujā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Lai izvairītos no apdegumiem: farmaceits konsultē par krēmiem (+VIDEO)

Izvēloties saules aizsarglīdzekli, svarīgi pievērst uzmanību tā pakāpei.

Veselība Ko pacienti visvairāk vērtē Latvijas veselības aprūpes iestādēs (+VIDEO)

Kopumā ap 70% slimmieku atzīst, ka jutušies pārliecināti par ārstniecības procesa drošību.

Veselība PVD no īpašuma Stopiņu pagastā izņēmis 13 kaķus

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no kāda īpašuma Ropažu novada Stopiņu pagastā izņēmis 13 kaķus, kas tika turēti antisanitāros apstākļos, bez pienācīgas barošanas un veterinārās aprūpes, aģentūru LETA informēja dienestā.

Veselība Infektoloģe: Svarīgi noteikt, kādas vakcīnas bērniem vajadzīgas aizsardzībai

Ir svarīgi saprast, vai un kādas papildu vakcīnas bērnam vajadzīgas, lai nodrošinātu pilnīgāku aizsardzību, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, bērnu infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Dace Zavadska.

Lasiet arī

Veselība Eksperte brīdina par pēcdzemdību depresiju (+VIDEO)

Jaunām māmiņām pirmām kārtām nepieciešama emocionāla uzmanība.

Veselība Psihiatri iesaka Latvijas iedzīvotājiem novērst svētku depresiju (+VIDEO)

Vispārējs stress var būt saistīts ar pienākumiem, lielāku sociālo aktivitāti un mazāk laika atpūtai.

Sabiedrība Eksperts: Katra desmitā jaunā māmiņa var saslimt ar pēcdzemdību depresiju

Katra desmitā sieviete pēc dzemdībām var saslimt ar pēcdzemdību depresiju, intervijā Latvijas Radio teica Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs Elmārs Rancāns.

Veselība Brīnumzāļu briesmas: kā latviešiem veicas ar psihofarmakoloģiju (+VIDEO)

9 speciālistes ieteikumi, lai nepieļautu kļūdas antidepresantu lietošanā.