Lielākā daļa jeb 68% vīriešu savu emocionālo stāvokli vērtē kā labu vai drīzāk labu, noskaidrots pētījumu aģentūras "Norstat" veiktajā sabiedriskās domas aptaujā.
Teju puse no aptaujātajiem vīriešiem vecuma grupā no 18 līdz 39 gadiem atzīst, ka ir pieredzējuši depresiju, trauksmi vai domas par pašnāvību. Vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem to apstiprina 48% aptaujāto, savukārt vīrieši no 30 līdz 39 gadiem šādi atbildējuši 45% gadījumu.
Pozitīvāki rezultāti ir vīriešiem attiecībās un ģimenēs. Šo vīriešu vidū ar depresiju saskāries katrs ceturtais aptaujātais precētais vīrietis, kā arī trauksmi un domas par pašnāvību retāk izjutuši arī vīrieši ar trīs un vairāk bērniem.
Aptaujā noskaidrots, ka tieši precēti vīrieši vai partnerattiecībās esošie respondenti biežāk norāda, ka gadījumā, ja ir nomākti, saņem atbalstu no ģimenes vai draugiem.
Vairums aptaujāto norāda, ka tieši stress darbā atstāj iespaidu uz mentālo veselību. Visvairāk jeb 64% gadījumu to izjūt vīrieši vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem, kā arī vīrieši ar bērniem.
Savukārt otrais biežāk nosauktais faktors, kas ietekmē vīriešu mentālo veselību, ir attiecības ģimenē un ar līdzcilvēkiem. Salīdzinājumā ar citām vecuma grupām, vīrieši pēc 50 gadu vecuma biežāk norāda, ka arī veselības problēmas ietekmē viņu emocionālo stāvokli.
Jaunāku vecumgrupu vīrieši kopumā biežāk atzīmē, ka sabiedrībā valdošie uzskati par vīriešiem ietekmē viņu vēlmi izrādīt emocijas.
Vairāk nekā puse aptaujāto vīriešu vecumā no 18 līdz 29 gadiem norāda, ka jūt šo stereotipu ietekmi. Turklāt tieši jaunākie respondenti biežāk atzīst, ka jūtas neērti runāt par savām emocijām ar tuvākajiem, tostarp ģimeni.
Kā spēcīgāko sabiedrībā valdošo uzskatu, kas ietekmē pašsajūtu, jaunie vīrieši visbiežāk jeb 46% gadījumu atzīmē stereotipu, ka vīriešiem ir jābūt veiksmīgiem un jāieņem augsts amats. Nedaudz mazāk jeb 41% gadījumu respodentus ietekmē arī uzskats, ka vīrietim nav jālūdz palīdzība, bet gan jārisina problēmas pašam.
Noskaidrots, ka tieši neprecēti vīrieši, salīdzinājumā ar citiem respondentiem, visbiežāk atzīst spiedienu ar savām problēmām galā pašiem.
Uz spiedienu būt veiksmīgiem norāda arī vīrieši, kuri saņem augstākus ienākumus. To apstiprina 37% respondentu, kuru ienākumi ir vismaz 1501 eiro vai vairāk.
Vecāki, kā arī precējušies vīrieši savukārt visbiežāk norāda, ka sabiedrībā valdošie uzskati par vīriešiem viņus neietekmē.