• Mirdza,
  • Žanete,
  • Žanna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā nepietiekami diagnosticēta paroksizmālā nakts hemoglobinūrija

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 09:10, 16.02.2025


Īpaši retā slimība - paroksizmālā nakts hemoglobinūrija - Latvijā netiek pietiekami diagnosticēta, norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) hematoloģe Kristīne Bernāte.



Slimnīcas pārstāve skaidro, ka paroksizmālā nakts hemoglobinūrija ir ārkārtīgi reta slimība, kuras pamatā tiek iznīcinātas sarkanās asins šūnas jeb eritrocīti. Tā tiek diagnosticēta aptuveni vienam līdz deviņiem cilvēkiem uz miljonu iedzīvotāju, norāda hematoloģe. Pārsvarā tā izpaužas pacientiem 30 līdz 40 gadu vecumā.

Slimības diagnostika ir aktuāla, jo, iespējams, daļa pacientu, kuri nokļuvuši slimnīcā kritiskā stāvoklī un, par spīti mediķu pūliņiem, viņus nav bijis iespējams glābt, bijuši tieši šīs diagnozes slimnieki.

Bernāte informē, ka Latvijā šobrīd zināmi ir trīs šīs slimības pacienti - divi no tiem ir no Daugavpils. Taču, pēc pasaulē pieņemtajām vadlīnijām, uz miljonu iedzīvotāju vajadzētu būt 15 vai 16 slimības pacientiem.

"Tas liek domāt, ka mums ir vai nu asimptomātiski pacienti bez simptomiem vai arī nediagnosticēti, kas mediķu redzes lokā nonāk vai nu trombozes, vai hemolīzes dēļ", spriež ārste.

Ārstēšana nepieciešama tikai pacientiem, kuriem slimība ir ar simptomiem. Šobrīd, saņemot terapiju, šie pacienti var dzīvot pilnvērtīgi. Latvijā pieejami daži medikamenti slimības ārstēšanai, un pagaidām tie nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Divi pacienti Daugavpilī pašlaik saņem sev nepieciešamos medikamentus kā farmācijas kompānijas dāvinājumu, taču nav zināms, cik ilgi tas turpināsies, klāsta hematoloģe.

Lai gan medikamenti ir iesniegti iekļaušanai valsts kompensējamo zāļu sarakstā, pagaidām tas nav noticis.

Lai mudinātu šos medikamentus iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā, pērnā gada oktobrī darbu sāka Reto hematoloģisko slimību asociācija. Tajā apvienojušies dažādu jomu speciālisti, kuri ir ieinteresēti un darbojas retu hematoloģisku slimību diagnostikā un ārstēšanā. Asociācijā darbojas arī bērnu onkohematoloģijas pārstāvji, onkologi, internās medicīnas ārsti, laboratorijas ārsti, patologi, imunologi, kā arī ārsti rezidenti.

Bernāte norāda, ka viens no biedrības galvenajiem mērķiem ir izglītot dažādu specialitāšu ārstus, kas var sastapties ar kādu no retajām hematoloģiskajām saslimšanām vēl pirms hematologa. Tā kā Latvijā paroksizmālās nakts hemoglobinūrijas diagnostika ir nepietiekama un slimība bieži paliek neatpazīta, asociācijas tiecas veicināt gan šo, gan citu reto asins saslimšanu diagnostiku un terapiju, padarot to pacientiem pieejamāku.

Lai gan slimības gaita pacientiem ir atšķirīga un dažiem simptomu var var arī nebūt, citiem slimības dēļ var rasties daudz dažādu komplikāciju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Latvijā no tuberkulozes katru gadu mirst vidēji 59 cilvēki

Latvijā no tuberkulozes katru gadu mirst vidēji 59 cilvēki, liecina Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Latvijas iedzīvotāju vidējais gulēšanas ilgums naktī ir 6 stundas un 48 minūtes

Latvijas iedzīvotāji vidēji naktī guļ 6 stundas un 48 minūtes, noskaidrots globālajā pētījumā par miega paradumiem.

Veselība Saslimstība ar gripu Latvijā nedaudz samazinājusies

Saņemti 8 ziņojumi par nāves gadījumiem pacientiem ar apstiprinātu gripas infekciju.

Lasiet arī