Kolposkopija ir diagnostikas metode, kuras laikā tiek padziļināti izmeklēts dzemdes kakls.
Janvāris ir Dzemdes kakla vēža modrības mēnesis (Cervical Cancer Awareness Month). Tā laikā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) vadošie valsts ginekoloģijas speciālisti dalīsies pieredzē un atziņās, kopā ar Austrumu slimnīcas Mācību centru rīkojot izglītojošus pasākumus ārstniecības personām reģionos - Daugavpilī un Cēsīs, kā arī aicinot slimnīcas darbinieces janvārī veikt dzemdes kakla vēža skrīningizmeklējumu, lai gūtu pārliecību par savu veselību. Austrumu slimnīcas speciālisti, kam ir valstī vadošā loma dzemdes kakla pēcskrīninga izmeklējuma - kolposkopijas - nodrošināšanā un dzemdes kakla vēža ārstēšanā, tādējādi palīdzēs īstenot Austrumu slimnīcas stratēģijā noteikto mērķi par darbinieku labbūtības vairošanu un arī virzību uz kopīgo Pasaules Veselības organizācijas definēto mērķi - izskaust dzemdes kakla vēzi līdz 2030.gadam.
Austrumu slimnīcas ginekoloģijas jomas speciālisti ar izglītojošo un profilaktisko pasākumu kopumu vēlas vērst plašākas sabiedrības uzmanību šīs onkoloģiskās slimības izplatības un profilakses jautājumiem. Latvijā ir viena no augstākajām saslimstībām ar dzemdes kakla vēzi Eiropā. Pēc Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research on Cancer) datiem, 2022.gadā Latvijā bija trešais augstākais saslimstības līmenis Eiropā - 16,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
Dzemdes kakla vēzis ir viena no retajām onkoloģiskām slimībām, kuras attīstību var novērst, jo ir pieejama efektīva primārā un sekundārā profilakse. Primārā profilakse ir vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi izraisošiem visbiežāk sastopamajiem augsta riska cilvēka papilomas vīrusiem (CPV). Tā ir droša un efektīva, un pasargā no inficēšanās ar CPV un turpmākām ļaundabīgām izmaiņām dzemdes kaklā.
Sekundārā profilakse ir dzemdes kakla skrīninga izmeklējumi, kuru mērķis ir atrast sievietes ar labdabīgām augsta riska dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņām un tās savlaicīgi novērst, lai nerastos vēzis.
Latvijā visas sievietes vecumā no 25 līdz 67 gadiem saņem uzaicinājumu veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla skrīninga testus. No 2022.gada dzemdes kakla skrīninga programmā ir ieviesti uzlabojumi - atkarībā no sievietes vecuma primāri veic vai nu šķidruma citoloģiju, vai nosaka augsta riska CPV klātbūtni. Šķidruma citoloģiju veic 25 un 28 gadu vecumā. Ja citoloģijā ir izteiktas šūnu izmaiņas vai nelielas izmaiņas, bet vienlaikus atrod augsta riska CPV, jāveic pēcskrīninga izmeklējums - kolposkopija.
No 30 gadu vecuma pirmām kārtām nosaka, vai dzemdes kaklā ir augsta riska CPV. Ja augsta riska CPV nekonstatē, papildu izmeklējumus neveic un sieviete gaida nākamo uzaicinājumu. Ja augsta riska CPV atrod, tas nenozīmē, ka dzemdes kaklā noteikti radīsies pārmaiņas, - visbiežāk tā būs tikai infekcija. Ja skrīningā atrod visonkogēnākos augsta riska CPV tipus - 16. un 18. - vai arī citus augsta riska CPV un citoloģijā ir šūnu izmaiņas, jāveic kolposkopija.
Kolposkopija ir diagnostikas metode, kuras laikā tiek padziļināti izmeklēts dzemdes kakls sievietēm, kam skrīningā ir bijušas izmaiņas. Kolposkopija ir nepieciešama ne tikai diagnozes precizēšanai, bet arī kvalitatīvas ārstēšanas nodrošināšanai, ja tāda ir nepieciešama. Kolposkopija būtībā ir kā ginekoloģiska apskate, kuras laikā dzemdes kaklu izpēta palielinājumā ar kolposkopu.
"Sievietei nav jābaidās veikt dzemdes kakla skrīninga izmeklējumu, jo tā pēc būtības ir parasta ginekoloģiska pārbaude, kuras laikā no dzemdes kakla paņemtās uztriepēs tiek meklētas labdabīgas dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņas, nevis vēzis. Ja arī skrīningā izmaiņas tiek konstatētas, tās tiek precizētas un, ja nepieciešams, ātri un vienkārši likvidētas kolposkopijas laikā," uzsver Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja, asociētā profesore Jana Žodžika.
Austrumu slimnīcai ir vadošā loma dzemdes kakla skrīningā Latvijā, kur atrodas viena no trim valsts laboratorijām, kura atbilst Eiropas dzemdes kakla vēža skrīninga kvalitātes prasībām un kurā tiek veikti dzemdes kakla skrīninga izmeklējumi. Austrumu slimnīca ir arī vadošā kolposkopijas pakalpojumu sniedzēja - pirms vairāk nekā 10 gadiem Austrumu slimnīcas speciālisti šo diagnostikas metodi apguva Lielbritānijā.
Austrumu slimnīcas kolposkopijas speciālisti ir veicinājuši kolposkopijas pakalpojumu ieviešanu kā svarīgu pēcskrīninga izmeklējumu posmu. Valsts lielākajā slimnīcā tiek veikti 80% valsts apmaksāto kolposkopijas izmeklējumu. Austrumu slimnīcā notiek arī visu Latvijas kolposkopijas speciālistu praktiskā apmācība.
Pateicoties multidisciplinārai dažādu speciālistu komandas sadarbības pieredzei starp ginekologiem, kolposkopijas speciālistiem, onkologiem, citologiem, patologiem un laboratorijas ārstiem, Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas pacientēm tiek nodrošināts kvalitatīvs ginekoloģisko slimību diagnostikas un ārstēšanas process, kas atbilst jaunākajām starptautiskajām vadlīnijām.