• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā kopš 2019.gada reģistrēti 34 ievesti Denges drudža gadījumi

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 21:33, 11.05.2024


Latvijā kopš 2019.gada reģistrēti kopumā 34 ievesti Denges drudža gadījumi, savukārt inficēšanās Latvijā nav konstatēta, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).



SPKC dati liecina, ka 2019.gadā bija 11 Denges drudža gadījumi, kad cilvēki inficējās ceļojumos Indijā, kā arī dodoties pa vairākām vietām - Honkongu, Kambodžu un Makao (Ķīnā). Tāpat cilvēki inficējās Maldivu salās, Kenijā, Nigērijā, Kubā un Taizemē.

2020.gadā bija pieci gadījumi, cilvēkiem inficējoties Taizemē, Indonēzijā (Bali), Šrilankā un Martinikā, savukārt 2022. un 2023.gadā bija vienāds inficēšanās gadījumu skaits - septiņi. Abos gados cilvēki inficējās Malaizijā un Indijā. Vēl 2022.gadā cilvēki inficējās Vjetnamā, Nepālā, Tanzānijā un Bangkokā, bet 2023.gadā - Mjanmā, Ēgiptē un Filipīnās.

Šogad konstatēti četri šādi gadījumi, cilvēkiem inficējoties ceļojumos Indonēzijā, Taizemē, Ēģiptē un Ekvadorā.

Visbiežāk saslimušie ir bijuši vecumā no 18 līdz 49 gadiem.

SPKC skaidro, ka Denges drudzis ir vīrusu infekcija, kura ir endēmiska tropu un subtropu klimatiskās joslas valstīs Āfrikā, Amerikā un Āzijā, bet pēdējos gados tiek reģistrēti vietēji inficējušies saslimšanas gadījumi arī Eiropas dienviddaļā. Ik gadus šī infekcija pasaulē skar 50-100 miljonus cilvēku. Ja pirms 1970.gada Denges drudža epidēmijas tika reģistrētas tikai deviņās valstīs, tad tagad šī slimība ir endēmiska vairāk nekā 100 valstīs, infekcijai izplatoties arvien jaunos apgabalos. Eiropā pirmoreiz Denges drudža vietēja transmisija reģistrēta 2010.gadā Francijā un Horvātijā.

Denges drudzi izraisa flavivīrusu dzimtas vīruss, kam ir četri serotipi. Dabā endēmiskajās teritorijās tas cirkulē pērtiķu un lemuru populācijās. Denges vīruss uz cilvēku tiek pārnests ar Aedesģints odu starpniecību.

Denges drudža inkubācijas periods ir piecas līdz astoņas dienas. Šai slimībai ir vieglākā forma, kam raksturīga paaugstināta ķermeņa temperatūra, muskuļu un locītavu sāpes, un 40 līdz 80% gadījumos infekcija norit asimptomātiski. Savukārt slimības smagākās formas gadījumā - apmēram 5% gadījumu, kas galvenokārt skar bērnus un pusaudžus -, drudzim var pievienoties smaga hemorāģiska caureja. Smagākajai formai raksturīga arī augsta letalitāte.

Tūristiem, kas apmeklē tropu un subtropu apgabalus, vajadzētu veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai izvairītos no odu kodumiem. Uzturoties ārpus telpām, SPKC aicina vilkt blūzi ar garām piedurknēm, un garās bikses, vēlams, no biezāka auduma, un lietot odu atbaidītājus - repelentus, precīzi sekojot to instrukcijām un nepārsniedzot lietošanas daudzumu.

Odu atbaidīšanai efektīvi iedarbojas repelenti, kas satur vielu "DEET" (N, N-dietil-m-toluamīdu). SPKC aicina ņemt vērā, ka repelenta aktīvajai vielai jābūt ne zemākā koncentrācijā kā 10%, lai tā iedarbība ilgtu vairāk kā vienu līdz divas stundas. Pirms repelenta lietošanas ar ārstu būtu jākonsultējas grūtniecēm un bērniem līdz 12 gadu vecumam. Jaundzimušajiem repelentus nerekomendē, to vietā jāizmanto insektu tīkli un aizsargājošs apģērbs.

SPKC skaidro, ka repelentu aktīvajai vielai tikai jāatbaida posmkājus. Repelenti ir kairinoši, tādēļ ar tiem nevajag apstrādāt seju, acis vai muti, jutīgu vai bojātu ādu, kā arī apģērbtās ķermeņa daļas. Jāizvairās no repelentu iekļūšanas acīs un uz mutes gļotādām, šī iemesla dēļ nevajadzētu ar to apstrādāt rokas bērniem.

Pēc repelenta lietošanas vienmēr jānomazgā rokas. Savukārt repelentu apstrādi vēlams atkārtot ik pēc trīs līdz četrām stundām, īpaši karstā un mitrā klimatā. Repelenta darbības ilgums ir garāks, kad ar to apstrādātas drēbes. Repelenti, kuru sastāvam pievienots permetrīns vai citi insekticīdi (posmkāju iznīcināšanas līdzekļi), domāti tikai apģērbam, skaidro SPKC.

SPKC iesaka izmantot arī citus aizsardzības līdzekļus - moskītu tīklus vai aizsegus logiem un durvīm, pretodu spirāles vai citus aromātiskus odu atbaidīšanas līdzekļus, kas aizkavē to ielidošanu un uzturēšanos telpās, tostarp teltīs.

SPKC arī aicina izvairīties no uzturēšanās ārpus telpām rītausmas un krēslas stundās vakaros, kad odu daudzums ir vislielākais.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā latvieši var rūpēties par savām locītavām: mīti un patiesība (+VIDEO)

No aerobajām aktivitātēm locītavām ir staigāšana, riteņbraukšana un peldēšana.

Veselība Ārste: Jāuzlabo melanomas diagnostika un zāļu kompensācijas iespējas

Lai gan melanomas terapijas iespējas pēdējos gados Latvijā ir uzlabojušās, veiksmīgākai šī bīstamā audzēja ārstēšanai ir jāuzlabo diagnostika un zāļu kompensācijas iespējas, informēja pacientu biedrības "Soli priekšā melanomai" un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) onkoķirurģe Ieva Vidmane-Ozola.

Veselība Atklāts negaidīts aptaukošanās iemesls

Pusaudžu aptaukošanās var būt cieši saistīta ar nelabvēlīgiem sociāliem apstākļiem, kas ietekmē arī smadzeņu attīstību. Par to liecina jaunākie pētījuma dati, kas prezentēti Eiropas Aptaukošanās kongresā (European Congress on Obesity).

Veselība Vai vienmēr ir jādodas pie ārsta, kad jūtaties slikti (+VIDEO)

“Daļa cilvēku tic, ka gandrīz ikvienu veselības likstu var sākt ārstēt saviem spēkiem".

Lasiet arī

Veselība Turpinās E. Coli infekcijas gadījumu epidemioloģiskā izmeklēšana

Līdz vakardienai kopā reģistrēti 53 saslimšanas gadījumi.

Veselība SPKC sliecas domāt, ka inficēšanos ar E.coli veicinājis kāds pārtikas produkts

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sliecas domāt, ka vairāku cilvēku inficēšanos ar bīstamās zarnu nūjiņas izraisīto infekciju E.coli vecinājis kāds pārtikas produkts, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja SPKC Infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Sigita Geida.

Veselība Saslimstība ar gripu plaši izplatīta visā Latvijā

Saņemti arī 11 ziņojumi par nāves gadījumiem pacientiem ar apstiprinātu gripas infekciju. Reģistrēts viens Covid-19 pacienta nāves gadījums.

Sabiedrība Pēc SPKC pieprasījuma VID varētu nodot datus par infekciju slimniekiem

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pieprasījuma Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs nodot datus par to cilvēku nodarbinātību, kas saslimuši ar infekcijas slimību un rada nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, paredz Veselības ministrijas (VM) Epidemioloģiskās drošības likumprojekts.