• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Farmācijas uzņēmumi: pastāv risks, ka medikamenti Latvijā nebūs pieejami

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:55, 06.01.2024


Nosakot ierobežojumus un pieļaujamo ražotāja cenu slieksni, Latvijai jāņem vērā nelielais tirgus lielums, kura dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami, noslēdzoties sabiedriskajai apspriešanai par Veselības ministrijas (VM) iecerēm zāļu cenu samazināšanai, šādu viedokli pauž Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).


Foto: LETA

Kā atzinumā uzsver SIFFA, tā atbalsta VM mērķi veicināt zāļu pieejamību pacientiem. Asociācijas uzņēmēji šī mērķa sasniegšanai VM aicina iet citu ceļu un kā galveno prioritāti noteikt jaunu medikamentu, tai skaitā medikamentu onkoloģisko saslimšanu, reto slimību un sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, iekļaušanu Kompensējamo zāļu sarakstā, lai nodrošinātu to pieejamību Latvijas pacientiem tādā līmenī, kāds tas esot vidēji ES.

Patlaban informatīvais ziņojums par zāļu finansiālo pieejamību paredz, ka Latvijas zāļu reģistrā iekļauto recepšu zāļu cena nepārsniedz šo zāļu ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. SIFFA atbalsta šo priekšlikumu, ja tiek nodrošināts risinājums cenas konfidencialitātes nodrošināšanai un zāles salīdzināmajās valstīs tiek kompensētas līdzvērtīgā apjomā.

SIFFA skaidro, ka kompensējamām zālēm ir pieejami mehānismi, kas nodrošina iespēju zāļu cenu samazināt līdz noteiktajam references līmenim, saglabājot konfidencialitāti, savukārt nekompensētajām zālēm šāda vai līdzīga veida risinājums nav piedāvāts, tādējādi zāļu ražotājam var nebūt interese ienākt tirgū ar negarantētu apgrozījumu, taču vienlaikus ar nekonfidenciālu cenu.

Savukārt, ja, īstenojot priekšlikumu, netiek nodrošināta cenas konfidencialitāte, starptautiskā cenu referencēšana nekompensējamām zālēm var radīt inovatīvo medikamentu nepieejamību pacientiem pirms to kompensācijas, pauž asociācija. SIFFA uzsver, ka, nosakot pieļaujamo ražotāja cenu slieksni salīdzinājumā ar citām valstīm, ir jāņem vērā tirgus lielums. Taču tās vērtējumā, mazā tirgus dēļ pastāv risks, ka daudzi medikamenti Latvijā nebūs pieejami.

Papildus asociācija aicina ņemt vērā to, ka Eiropas Savienībā pastāv brīva preču kustība, kas rada riskus produkta pieejamībai Latvijā, ja preču cena ir zema, salīdzinot ar citām dalībvalstīm.

Ar labojumiem informatīvajā ziņojumā iepazinusies arī Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA). Tā uztur un aicina ņemt vērā asociācijas iepriekš izteiktos priekšlikumus, informatīvajā ziņojumā norādot, ka tiem recepšu medikamentiem, kuri ir kompensējamo medikamentu sarakstā, bet kādai no diagnozēm nav kompensējami, cenas samazināšanas nolūkā būtu jāpiemēro kompensācijas sistēmas ietvara aptiekas un lieltirgotavas uzcenojumi. Tas padarītu tos pieejamus arī tiem pacientiem kuru diagnozes nav iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā;

LFAA uzsver, ka farmaceitiskā aprūpe nosakāma par valsts apmaksātu pakalpojumu un, nodrošinot farmaceita neatkarību, jāpiemēro samaksa par recepšu apkalpošanu. Lai paaugstinātu aptieku ekonomisko stabilitāti un drošību, asociācija rosina par receptes apkalpošanas maksu noteikt 3 eiro par vienas receptes apkalpošanu, kas, ņemot vērā aptuvenu apkalpoto recepšu skaitu vienā gadā, ir 17 841 951 eiro.

Savukārt zāļu finansiālās pieejamības palielināšanai LFAA aicina samazināt PVN likmi medikamentiem no esošajiem 12 līdz 5%, kas, saskaņā ar aprēķiniem, ir vismaz 35 miljoni eiro gadā.

LETA jau ziņoja, ka veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) viena no prioritātēm ir panākt medikamentu pieejamības uzlabošanos iedzīvotājiem, gan attīstot medikamentu kompensācijas sistēmu un sarakstu, iekļaujot tajā arī jaunas un efektīvas zāles, gan pārskatot zāļu cenu veidošanas principus līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā. Viens no kvalitatīvas, drošas un ilgtspējīgas veselības aprūpes sistēmas pamatfaktoriem ir medikamentu pieejamība.

Pēc VM sniegtās informācijas, notiek darbs pie konceptuālā ziņojuma, lai apzinātu būtiskākās problēmas par zāļu finansiālo pieejamību ietekmējošiem faktoriem un sniegtu risinājumus iedzīvotājiem nepieciešamo medikamentu pieejamībai.

Farmācijas nozare iebilst pret VM izstrādātajā informatīvajā ziņojumā par zāļu finansiālās pieejamības palielināšanu paustajām iecerēm.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pērn par kaitējumu veselībai izmaksāti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro

Pagājušajā gadā Ārstniecības riska fonds par kaitējumu veselībai pieņēmis lēmumu izmaksāt atlīdzību kopumā vairāk nekā 1,3 miljonu eiro apmērā, aģentūra LETA noskaidroja Veselības inspekcijā (VI).

Veselība Seniori un viņu tuvinieki tiks mācīti, kā tikt galā ar demenci (+VIDEO)

"Tā ir slimība, kuru biežāk nevar izārstēt, bet var iemācīties ar to sadzīvot".

Veselība Ko darīt, ja sāp mugura: iesaka speciālisti (+VIDEO)

Starpskriemeļu diskiem, muskuļiem, fascijām, locītavu saitēm un galu galā – arī smadzenēm – ūdens ir ļoti nepieciešams.

Veselība Apmēram katrs septītais lieto alkoholu no rītiem pēc smagām ballītēm (+VIDEO)

Gandrīz divas trešdaļas "slimnieku" jeb 65% dzer daudz ūdens.

Lasiet arī

Veselība Aptiekām draud bankrots un slēgšana

Zem sitiena vismaz 150 reģionālas aptiekas

Sabiedrība Iedzīvotājus aicina periodiski pārlasīt zāļu lietošanas instrukciju

Katra zāļu lietotāja atbildība ir izlasīt medikamentu lietošanas instrukciju, un to svarīgi darīt katru reizi pēc ilgstošas zāļu nelietošanas, nevis reizi desmit gados, Zāļu valsts aģentūras (ZVA) kampaņas "Lieto zāles? Novēro blaknes? Ziņo!" atklāšanā uzsvēra speciālisti.

Sabiedrība Latvijā izrakstītas e-receptes zāles varēs iegādāties citās ES dalībvalstīs

Lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju iegādāties savas e-receptes zāles citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs komandējuma, tūrisma brauciena vai citas īslaicīgas uzturēšanās laikā, Latvija ir sākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, informē Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Veselība Kā palielināt Latvijas zāļu daļu?

Latvijas zāļu tirgū 94% veido importētie medikamenti, bet, paplašinot vietējo ražotāju produktu piedāvājumu tirgū, varam gan palielināt konkurenci, gan veicināt cenu samazināšanos caur plašāku patentbrīvo medikamentu izmantošanu.