• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Diabēts nav spriedums, ar to pacients var dzīvot aktīvu dzīvi (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 10:08, 09.11.2023


Farmaceite atgādina: Latvijas pacientiem, lietojot insulīnu, jāatceras vairāki piesardzības pasākumi.


Ir nepieciešams regulāri izmērīt cukura līmeni asinīs.


Jau iepriekšējos gados tika mēģināts dažādos veidos iegūt ekstraktus no aizkuņģa dziedzera un tika izmēģināta ārstnieciskā darbība uz dzīvniekiem un cilvēkiem, izstrādātas metodes, kā novērtēt cukura procentuālo daudzumu asins paraugā, noteikta diēta diabēta slimniekiem, pievēršot uzmanību noteiktiem pārtikas produktiem. 1958.gadā Nobela prēmiju ķīmijā par olbaltumvielu un īpaši insulīna pētījumiem, nosakot tā struktūru, saņēma Frederiks Sengers.

Slimības letāla iznākuma novēršana

Kāpēc insulīns ir tik būtisks pavērsiens ārstniecībā? Insulīna atklāšana ļāva novērst slimības letālu iznākumu, trūkstošo insulīnu ievadot injekciju veidā cukura diabēta gadījumā. Tas dod iespēju glikozes līmeni uzturēt atbilstoši vēlamajam, injekcijas nodrošina bazālo insulīna līmeni un novērš glikozes līmeņa pieaugumu pēc ēšanas, ļaujot novērst komplikācijas un nodrošinot kvalitatīvāku un pilnvērtīgāku ikdienu.

Insulīna terapija nepieciešama 1. tipa cukura diabēta, kas ir insulīna atkarīgs diabēts, pacientiem, kā arī slimībai progresējot 2. tipa cukura diabēta gadījumā, kad to var izmantot, arī kombinējot ar iekšķīgi lietojamiem medikamentiem.

Par insulīna lietošanu

Gan Latvijā, gan pasaulē saslimstība ar cukura diabētu pieaug, un tas skar arī bērnus un jauniešus. Insulīns Latvijā ir iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā, paredzot kompensāciju 100% apmērā. Tiek izšķirti vairāki insulīna veidi - ātras darbības insulīna analogi, ātrākas darbības insulīna analogi, īsas darbības insulīns, garas darbības insulīns, garas darbības insulīna analogi un kombinētie insulīni.

Pacientam jāapgūst, kā pareizi veicamas injekcijas, un jāzina par brīdinājumiem, piesardzību, blakusparādībām, to lietojot. Injekciju vieta ir patstāvīgi jāmaina, lai novērstu sacietējumu veidošanos zem ādas. Nepieciešams regulāri kontrolēt glikozes līmeni. Arī citas saslimšanas var ietekmēt cukura koncentrāciju asinīs. Piesardzība jāievēro, uzsākot lietot vai pārtraucot lietot citas zāles, jo noteikti medikamenti var izraisīt glikozes līmeņa pārmaiņas asinīs.

Insulīns jāuzglabā ledusskapī 2°C līdz 8°C temperatūrā orģinālajā iepakojumā, un to nedrīkst saldēt. Pareiza uzglabāšana garantē medikamenta pilnvērtīgu efektivitāti līdz derīguma termiņa beigām. Iesākto flakonu var uzglabāt istabas temperatūrā uz iepakojuma norādīto nedēļu skaitu.

Farmaceite I. Priedniece atgādina, ka diabēta pacienti var vērsties pie farmaceita pēc padomiem par medikamentu pareizu glabāšanu, lietošanu, kā arī citu ar zāļu līdzekļiem un veselību saistītu jautājumu gadījumā.

Profilakse

Tuvojoties Pasaules diabēta dienai, I. Priedniece sniedz padomus profilaksei, lai mazinātu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, kas pamatā ir ar veselīgu dzīvesveidu saistītās rekomendācijas.

-Jāseko līdzi ķermeņa svaram un, ja ir ķermeņa liekais svars, tas jāsamazina.

-Nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes.

-Jāpievērš uzmanība, lai ikdienā tiktu nodrošināts veselīgs un sabalansēts uzturs.

-Jāguļ pietiekami daudz stundu un jāpiedomā pie stresa mazināšanas ikdienā.

-Ieteicama kaitīgo ieradumu, piemēram, smēķēšanas, atmešana.

-Jāveic profilaktiskās veselības pārbaudes, asinsspiediena, glikozes un holesterīna līmeņa kontrole.

-Savlaicīgi jāārstē citas saslimšanas, piemēram, arteriālā hipertensija un dislipidēmija.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Latvijas psihiatrs veiksmīgi izmanto elektrokonvulsīvo terapiju (+VIDEO)

Ši metode neizraisa smadzeņu bojājumus, tā neietekmē personību vai vispārējo intelektu

Veselība Pacientus sagaida robots: jaunums Cēsu klīnikā (+VIDEO)

Mākslīgais intelekts atvieglo ārstu darbu.

Veselība Pieaug stacionēto Covid-19 pacientu skaits

Pagājušajā nedēļā Latvijas slimnīcās stacionēti 307 Covid-19 pacienti, kas ir par 35 pacientiem vairāk nekā nedēļu iepriekš, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Veselība Aptiekām draud bankrots un slēgšana

Zem sitiena vismaz 150 reģionālas aptiekas

Lasiet arī