Jēdziens “nervu nomierināšana” balstās uz dažādu ķermeņa procesu un elementu mijiedarbību. Daļai cilvēku ir jāsamazina kortizols, citiem jāpabaro centrālā nervu sistēma ar magniju, bet citiem jāpielāgo ikdienas režīms. Bet miera un stabila garastāvokļa pamatā ir serotonīns. Serotonīna lomu cilvēka centrālās nervu sistēmas darbībā ir grūti pārvērtēt – tas piedalās garastāvokļa, miega un nomoda ritma regulēšanā, palīdz pretoties stresam, sāpēm un pat ietekmē apetīti.
Serotonīna ražošanas procesu organismā var ietekmēt stress, slikti ieradumi, magnija un B vitamīnu trūkums, insulīna līmenis un citi faktori. Pietiekams serotonīna daudzums praksē tiek uztverts kā enerģija darīt, piemēram, šādas lietas: piezvanīt kādam, drosmīgi iet klauvēt pie durvīm, sazināties ar nepatīkamiem cilvēkiem un aizstāvēt savas robežas, pauž vietne medicine.lv.
Sabalansēts uzturs, veselīgs dzīvesveids, sports un meditācija, brīvdienas un sauļošanās – tas viss nodrošina lielisku serotonīna ražošanu organismā. Organisms iegūst serotonīnu no triptofāna, kas ir neaizvietojamā aminoskābe un ir atrodama gaļā, olbaltumvielās, biezpienā, šokolādē, sojas pupās un citos pārtikas produktos. Taču rudenī nereti gadās, ka pietiekama līmeņa uzturēšanai nepieciešami papildu palīgi. Un šeit palīgā nāk daba un tās bagātības.
Grifonija ir eksotisks augs, kura dzimtene ir Rietumāfrika un Centrālāfrika. Grifonijai piemīt unikāla spēja palielināt serotonīnu, tāpēc tā tiek uzskatīta par “augu antidepresantu”.
Griffonia sēklas ir dabisks 5-hidroksitriptofāna (5-HTP) avots, tāpat kā kafijas pupiņas ir dabisks kofeīna avots. Turklāt, tāpat kā kafija ir slavena ne tikai ar kofeīna iedarbību, bet arī ar tā palīgelementiem, arī grifonija ir vērtīga ne tikai ar 5-HTP saturu, bet arī citiem elementiem, kas atbalsta tās iedarbību.
Svarīgi paskaidrot, kāpēc 5-HTP ir tik nozīmīgs. Viens no vispazīstamākajiem 5-HTP efektiem ir garastāvokļa normalizēšana, par ko liecina daudzi zinātniski pētījumi. Serotonīns izraisa relaksācijas un miera sajūtu, samazina trauksmes līmeni un izlīdzina garastāvokli.
Pirmais klīniskais pētījums par 5-HTP ietekmi uz depresiju tika veikts 1972. gadā un parādīja, ka no 107 pacientiem 69% dalībnieku pēc 2 nedēļām uzrādīja ievērojamus uzlabojumus.
Kad serotonīna deficīts palielina apetīti, pētījumi liecina, ka 5-hidroksitriptofāns var pozitīvi ietekmēt tā regulēšanu. Lietojot uztura bagātinātāju, tiek veicināta sāta sajūta – tas ir, cilvēks agrāk iegūs sāta sajūtu, ēdīs mazāk un līdz ar to uzņems mazāk kaloriju.
Lai gan sporta entuziasti un tie cilvēki, kuri regulāri sporto, ir mazāk uzņēmīgi pret depresīvām sajūtām un trauksmi, jo aktīvs dzīvesveids un vingrinājumi palielina endorfīnu līmeni, lielas slodzes pirms sacensību periodā var izraisīt aizkaitināmību, garastāvokļa un miega kvalitātes pasliktināšanos.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri