• Mareks,
  • Tālivaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Speciālisti konsultē, kā Latvijas iedzīvotāji var paildzināt savu zobu veselību

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 13:32, 02.09.2023


"Pieaugušam cilvēkam nav nepieciešams vairāk par zirņa lieluma zobu pastas pikucīti", - stasta farmaceite.


Tīrot zobus, nepieciešams notīrīt visas virsmas.

Rīgas farmaceite Linda Fevraļeva atklāj novērojumu: aptiekas klienti ne vienmēr zina, kāda zobu birste, mutes skalojamais līdzeklis vai zobu diegs būs vispiemērotākais.

Zobu birste

“Zobu birsti vēlams izvēlēties mīkstu, ar mazu galviņu, lai iespējami labi varētu piekļūt ikvienam zobam no visām pusēm.
Jāpatur prātā, ka 20-30 minūtes pēc ēšanas pH līmenis mutē ir nedaudz skābs un skābe padara zobu emalju ievainojamu, tāpēc pārlieku enerģiska zobu tīrīšana tūlīt pēc maltītes var radīt zobu emaljas bojājuma risku. Uz plānas, bojātas emaljas baktērijām ir vieglāk nogulsnēties,tur ar laiku veidojas caurumi, kas paaugstina infekcijas iekļūšanas risku. Šā iemesla dēļ ir vērts pēc ēšanas nogaidīt aptuveni 30 minūtes un tikai tad tīrīt zobus ar zobu birsti un pastu,” iesaka farmaceite.

Mutes skalojamais līdzeklis

Ja zināt, ka ieteicamajā laikā pēc ēdienreizes zobus nebūs iespējas iztīrīt, skābi var neitralizēt, pēc ēšanas izskalojot muti ar ūdeni vai mutes skalojamo līdzekli, ko vēlams vienmēr somiņā nēsāt līdzi.
“Dažādu mutes skalojamo līdzekļu sastāvs atšķiras: viens paredzēts ikdienas mutes dobuma kopšanai, cits – īslaicīgai lietošanai. Iegādājoties tos aptiekā, farmaceits paskaidros, kā pareizi lietot produktu, piemēram, svarīgi zināt, kurš līdzeklis ir lietojams atšķaidītā veidā,” norāda farmaceite.

Zobu diegs

Neatkarīgi no tā, cik perfekti tīrāt zobus, nelietojot zobu diegu, puse zoba virsmas paliek neskarta un uz tās uzkrājas aplikums, kas vēlāk var veicināt caurumu veidošanos un smaganu slimības.

“Zināms, ka zobu birste nevar pilnībā atrisināt aplikuma problēmu, jo starp zobiem ir grūti aizsniedzamas vietas. Tādēļ zobu diegu ieteicams lietot pastāvīgi, darot to pirms zobu tīrīšanas. Tad atstarpes starp zobiem ar zobu birsti būs daudz labāk notīrītas.

Aptiekas zobu diegi tiek piedāvāti plašā klāstā – tie var būt diega vai lentītes veidā, ar piparmētru garšu vai bez tās, ir arī tādi, kas pēc saskares ar siekalām izplešas. Lielākiem spraugām starp zobiem pieejamas dažādu izmēru speciālas starpzobu birstītes,” sīkāk pastāsta farmaceite Linda Fevraļeva.

Daži zobu kopšanas knifi

-Pieaugušam cilvēkam nav nepieciešams vairāk par zirņa lieluma zobu pastas pikucīti! Pastā esošais fluors ir minerāls un, nokļūstot uz zobiem pārāk lielā daudzumā, tas var mainīt zoba emaljas struktūru.

-Izvēloties zobu pastu, vēlams pievērst uzmanību fluora koncentrācijai. Parunājiet par to ar farmaceitu!

-Pirms zobu pastas uzklāšanas nevajadzētu mitrināt zobu birsti ar ūdeni, jo tas atšķaida zobu pastu.

-Neberziet zobus ar dzeramo sodu un aktivēto ogli (daudzi to joprojām praktizē)! Tā var sabojāt gan zobus, gan smaganas un iegūt virkni nepatīkamu slimību.

5 svarīgi jautājumi par zobu higiēnu

1. Kādu zobu pastu izvēlēties?

Parastā profilaktiskā zobu pasta vienmēr saturēs fluoru (1000 - 1500 ppm) – tam vajadzētu pievērst uzmanību. Savukārt ārstniecisko pastu, ja, ņemot vērā individuālas mutes dobuma īpatnības, tāda ir nepieciešama, ieteiks zobārsts vai zobu higiēnists.

Zobus jātīra vismaz divas reizes – no rīta un vakarā, taču, lai atbrīvotos no baktērijām un aplikuma, ieteicams to darīt arī dienas laikā pēc ēdienreizes. Pēc tīrīšanas lieko zobu pastu vajadzētu izspļaut, neskalojot zobus ar ūdeni. Ja pastā esošie fluorīdi paliks uz zobu virsmas, tā tiks efektīvāk atjaunināta.

2. Cik ilgi jātīra zobi?

Steigties nevajag! Var izmantot vienkāršu aprēķinu – lai tiktu galā ar aplikumu, vēlams katra zoba virsmu notīrīt 10 reizes. Tīrot ar elektrisko zobu birsti, katra zoba virsmu vajadzētu apstrādāt vismaz piecas sekundes. Ja ir breketes, zobu tilts vai implanti, ieteicams sevišķi rūpīgi un saudzīgi notīrīt vietas, kur var uzkrāties pārtikas atliekas.

3. Cik bieži jāmaina zobu birste?

Zobu birste ir jāmaina reizi trijos mēnešos, tiesa, ja šajā laika posmā neslimojāt. Pēc slimības, piemēram, vīrusa infekcijas, tostarp Covid-19, noteikti ir jāņem jauna zobu birste.

4. Kā zināt, ka ir laiks doties pie zobu higiēnista?

Pat ikdienā cītīgi rūpējoties par zobiem, mājas apstākļos ir sarežģīti vienmēr ideāli iztīrīt zobus grūti aizsniedzamās vietās. Tur var veidoties aplikums un zobakmens. Divas reizes gadā ikvienam būtu jāveic zobu higiēna pie speciālista, savukārt tiem, kam ir problēmas ar smaganām, zobu higiēna būtu nepieciešama vismaz reizi trijos mēnešos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Pētījums: kāpēc pusei Latvijas iedzīvotāju ir sausa mute (+VIDEO)

Par nepietiekamu uzņemtā ūdens daudzumu var liecināt galvassāpes, vājums un nogurums.

Veselība 80% vīriešu dzimumorgānos tika konstatēti svešķermeņi: var izraisīt neauglību

Seksuālās veselības jautājumi ir būtisks mūsu dzīves aspekts, kas ietekmē gan fizisko, gan psiholoģisko labklājību. Zinātnieki nesen atklājuši jaunas briesmas, ko mēs paši ielaižam savā ķermenī, bieži pat nedomājot par to.

Veselība Statistika: aptuveni 20% no Latvijas cilvēkiem cieš no hroniskām sāpēm (+VIDEO)

Atteikšanās no fiziskām aktivitātēm un to ierobežošana paaugstina risku.

Veselība NMPD: brīvdienās bērni bieži vien ir pakļauti savainojumu riskam (+VIDEO)

Vairāki pirmo klašu skolēni vidēji smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā.

Lasiet arī