• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Multiplo sklerozi visbiežāk diagnosticē sievietēm no 20 - 40 gadiem

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 10:01, 30.05.2023


Šodien, atzīmējot pasaules Multiplās sklerozes dienu, Latvijas multiplās sklerozes pacientu biedrība "Mana MS" aicina visus Latvijas iedzīvotājus, īpaši sievietes vecumā līdz 40 gadiem, pievērst uzmanību multiplās sklerozes simptomiem un laikus doties pie ārsta pārbaudīt savu veselību.Multiplā skleroze ir viena no visbiežāk sastopamajām centrālās nervu sistēmas (smadzeņu un muguras smadzeņu) slimībām, pavēstīja biedrībā. Latvijā šī diagnoze ir noteikta ap 2000 cilvēku, lielākajai daļai pacientu multiplās skleroze tiek diagnosticēta vecumā no 20 līdz 40 gadiem, un pacientu vidējais vecums ir 29 gadi. Sievietēm multiplās skleroze ir divas līdz trīs reizes biežāk nekā vīriešiem. Pasaulē kopumā ar multiplās sklerozi dzīvo 2,8 miljoni cilvēku.

Lai arī multiplā skleroze ir hroniska slimība, ko pilnībā izārstēt nevar, tās palēnināšanai ir radītas efektīvas zāles, kas var aizkavēt slimības attīstību un būtiski pagarināt pacienta pilnvērtīgu dzīves laiku. Tādēļ savlaicīga diagnostika un ārstēšanas uzsākšana ir ļoti svarīga.

"Mana MS" vadītāja Diāna Fausta skaidroja, ka biedrības mērķis ir sniegt atbalstu, informēt sabiedrību, informēt esošos un iespējamos multiplās sklerozes pacientus par slimību, par ārstēšanu. Tā kā multiplās skleroze ir jaunu cilvēku slimība, biedrība centīsies runāt ar jauniešiem tur, kur viņi ir - sociālajos medijos, un tādā valodā, kā viņi sazinās - viegli uztverami, vizuāli, uzrunājoši.

Biedrība aicina cilvēkus neignorēt nevienu iespējamu slimības simptomu, bet doties pie ārsta, īpaši tad, ja tie atrodas potenciālā riska grupā, sacīja Fausta.

Multiplās sklerozes izplatītākie simptomi ir redzes, jušanas, runas un koordinācijas traucējumi - grūtības noturēt līdzsvaru, muskuļu stīvums, nejūtīgums, tirpšana vai vājuma sajūta ekstremitātēs, galvas reibonis, izteikts nogurums, miglaina redze, dubultošanās, šķielēšana.

Pasaules multiplās sklerozes dienas sauklis ir "Es savienojos. Mēs savienojamies" ar mērķi savienot multiplās sklerozes pacientus savā starpā, pacientus ar sabiedrību un atbalsta personām, pacientus ar labākajām ārstēšanas iespējām, lai radītu pozitīvas pārmaiņas pacientu dzīvē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Neiromodulācija palīdzēs ārstēt smagas garīgās slimības Latvijā (+VIDEO)

Elektrostimulācijas ierīce tiek implantēta zemādā ap klejotājnervu kakla apvidū.

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.