• Elfrīda,
  • Sindija,
  • Sintija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pazīmes, kad bērnam trūkst fizisko aktivitāšu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 15:28, 31.03.2023


Mūsdienu dzīvesveids un ērtības nereti atņem mums tik ļoti nepieciešamās kustības. Uz darbu, bērnudārzu un skolu bieži dodamies ar sabiedrisko transportu vai auto, pa lielveikalu pārvietojamies, stāvot uz slīdošajām kāpnēm. Dienu pavadām sēžot un izklaidējamies, atkal sēžot dīvānā. Kādas pazīmes liecina, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu, saka fitnesa treneris Kārlis Matisāns.


Ilustratīvs foto.

Lai noteiktu, ka bērns par maz kustas, nav tik daudz jāskatās uz kādu specifisku bērna sniegumu vai ķermeņa aprisēm. Pirmais, kam pievērst uzmanība, ir bērna kustēšanās paradumi ikdienā.

"Tas nebūs tests, ko veikt bērna fiziskās aktivitātes pietiekamībai. To, ka bērns par maz kustas, var pamanīt ikdienišķās sadzīves situācijās," atklāj eksperts.

Izturības trūkums un aizdusa ikdienišķās situācijās

Ja novērojat, ka garāka pastaiga, kāpšana uz ceturto stāvu vai neliels skrējiens bērnam sagādā grūtības un no šādām aktivitātēm rodas aizdusa, tas ir signāls, ka kustību ikdienā ir par maz.

"Cilvēkam vajadzētu spēt uzkāpt pa trepēm un vienlaikus sarunāties bez aizdusas. Ja, kāpjot pa trepēm, trešajā, ceturtajā stāvā bērns jau ir aizelsies, tas var būt signāls par zemām aerobām darba spējām jeb to, cik maza ir fiziskā sagatavotība," stāsta Kārlis Matisāns un piebilst: "Tas nav pārbaudījums, kas vecākiem būtu jāveic ar hronometru. Tomēr ir vērts tam pievērst uzmanību!"

Sūdzības par nogurumu un noberztām pēdām pēc pastaigas

Esiet vērīgi un modri, ja pēc garākas pastaigas bērnam rodas sūdzības par nogurumu mugurā vai kājās. Pastaigai nevajadzētu nogurdināt muguru, cilvēkam būtu jāspēj nest savu ķermeņa svaru. Ja šāds nogurums rodas, var izdarīt secinājumu par to, cik neizturīga ir stāja.

Tāpat - ja bērns pēc garākas pastaigas sūdzas par noberztām pēdām, tas nozīmē, ka viņš konkrētajos apavos nav pavadījis ilgu laiku un kustējies (runa nav par situācijām, kad apavi ir pavisam jauni). Arī tas liecina, ka ikdienas kustību ir maz un šādu pastaigu ir pārāk maz, īsas vai retas.

Veiklība rotaļu laukumā

Vecākiem būtu vērtīgi novērot, kāds ir bērna veiklības un vestibilārais aparāts. Arī šis parametrs nav viegli izmērāms, bet var vērot, cik izveicīgi bērns darbojas, piemēram, rotaļu laukumiņā.

"Tur mēs redzam, ka ir bērni, kas skrien, lec, rāpjas - ir ātri un veikli," saka treneris. "Turpretī, ja novērojam, ka skrienot bērnam kājas neceļas uz augšu, ka soļi ir smagnēji, var secināt, ka skriešanas mehānika nav attīstīta. Bērnam būtu dabīgi daudz skriet, lēkt un kustēties!

Var arī pavērot bērnu, kas lēkā pa batutu. Ja lēkāšana ir smagnēja, bērns neturas stingri, tas liecina, ka viņš nevar noturēt savu augumu un ķermeņa svaru.

Vai bērna apaļīgums ir indikators kustību nepietiekamībai?

Ne vienmēr tas, ka bērns ir lielāks vai apaļāks, norāda, ka viņam ir par maz fizisko aktivitāšu.

"Mēs redzam, piemēram, hokejistus, kas ir augumā raženāki, taču fiziski ļoti aktīvi un, visticamāk, ar veselību viņiem viss ir kārtībā. Tāpēc ārējais izskats vien par kustību trūkumu neliecina," skaidro eksperts.

Ko darīt, ja secinām, ka kustību ir par maz?

Iespējams, pirmais, kas vecākiem nāk parātā, apjaušot, ka bērns ikdienā kustas par maz - jāsūta sportot, jāpiesaka pulciņā vai kādā komandā. Tomēr ar šādu lēmumu steigties nevajadzētu. Proti, bērnam, kuram ir zemāka fiziskā sagatavotība, ikviens nopietnāks sporta treniņš būs mokošs un nesīs pārslodzi kā fiziski, tā mentāli.

"Bērnam būs grūti saskarties ar nereālu uzdevumu un būt vienīgajam grupā, kurš ar to netiek galā. Tāpēc es ieteiktu sākt ar mazumiņu, bet darīt to mērķtiecīgi!" rosina Kārlis Matisāns.

Daži ieteikumi vecākiem

• Palieliniet bērna un visas ģimenes kustību daudzumu ikdienā - pārvietojieties ar kājām, kāpiet pa trepēm, nevis izmantojiet liftu. Sāciet ar stundu dienā un pakāpeniski palieliniet kustību daudzumu.

• Rūpējieties, lai kustības ir regulāras. Svarīgi, lai izkustēšanās notiek ik dienu.

• Brīvdienās plānojiet garas, ģimeniskas pastaigas, pārgājienus.

• Ja ir vēlēšanās, sporta treniņu vietā sākumā izvēlieties vingrošanas nodarbības, piemēram, kopīgos treniņus svaigā gaisā.

"Tā saucamais tautas sports, kas nav virzīts uz rezultātu, bet paredz vienkāršas fiziskas aktivitātes, būs piemērotāks virziens bērnam, kura fiziskās spējas nav īpaši attīstītas," teic treneris.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Vēlas izveidot uz cilvēku vērstu, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu

Veselības ministrija (VM) vēlas izveidot uz cilvēku vērstu stipru, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu, teikts ministrijas izstrādātajos priekšlikumos slimnīcu tīkla stiprināšanai, kas šodien atbalstīti valdībā.

Veselība Jelgavas slimnīcas vadītājs: VM slimnīcu tīkla pārmaiņas izstrādātas steigā

Veselības ministrijas (VM) piedāvātās slimnīcu tīkla pārmaiņas ir izstrādātas steigā un pieņemtie lēmumi nav balstīti reālos datos, uzskata Jelgavas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.

Veselība Multiplo sklerozi visbiežāk diagnosticē sievietēm no 20 - 40 gadiem

Šodien, atzīmējot pasaules Multiplās sklerozes dienu, Latvijas multiplās sklerozes pacientu biedrība "Mana MS" aicina visus Latvijas iedzīvotājus, īpaši sievietes vecumā līdz 40 gadiem, pievērst uzmanību multiplās sklerozes simptomiem un laikus doties pie ārsta pārbaudīt savu veselību.

Veselība Diskutēs kā palīdzēt azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem

Ceturtdien, 1.jūnijā, notiks diskusija par aktuālajām tendencēm un izaicinājumiem darbā ar azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem, informēja Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā.