• Elfrīda,
  • Sindija,
  • Sintija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


LU vadīs Eiropas mēroga projektu kuņģa vēža skrīninga attīstīšanai

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 16:33, 30.03.2023


Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI) uzsācis jauna Eiropas mēroga projekta vadību, informēja LU KPMI sabiedrisko attiecību speciāliste Amanda Boka.Paredzēts, ka Latvijas zinātnieku vadībā vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm strādās pie kuņģa vēža profilakses pasākumu attīstīšanas un ieviešanas visās dalībvalstīs, izstrādājot vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Tas ir viens no pašlaik trīs Eiropas Savienības (ES) finansētajiem projektiem, kas uzsākti pēc ES Padomes apstiprinājuma jaunai pieejai vēža skrīningam pagājušā gada decembrī. Projektā izstrādātās vadlīnijas un rekomendācijas ES valstu politikas veidotājiem palīdzēs iekļaut kuņģa vēža skrīningu savās veselības aprūpes prioritātēs.

Pagājušā gada nogalē ES Padomes pieņemtās rekomendācijas ietver krūts, dzemdes kakla un kolorekātā vēža skrīninga jau esošo ieteikumu atjauninājumus, savukārt plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīninga pakāpeniskas ieviešanas ieteikumi Eiropas Savienībā izstrādāti un pieņemti pirmo reizi. Jaunas vēža skrīninga shēmas izveide ir izvirzīta kā Eiropas Vēža uzveikšanas plāna viena no pamatiniciatīvām. Paredzams, ka jaunā ES pieeja, kuras pamatā ir jaunākie pieejamie zinātnes sasniegumi un pierādījumi, palīdzēs nodrošināt, ka līdz 2025.gadam 90% ES iedzīvotāju, kuri atbilst krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga mērķa grupām, tādi tiks piedāvāti. Tāpat jaunā pieeja nosaka arī prostatas, plaušu un noteiktos apstākļos - arī kuņģa vēža skrīninga programmu pakāpenisku ieviešanu.

LU KPMI uzsāktā projekta "Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā" jeb TOGAS mērķis ir ar trīs plaša mēroga pilotpētījumu palīdzību attīstīt dažādus kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspektus, vienlaicīgi izstrādājot arī medicīnas ētikas normām atbilstošas un izmaksu efektīvas vadlīnijas tā ieviešanai. 36 mēnešu laikā sasniegtie rezultāti palīdzēs ES dalībvalstu vadītājiem iekļaut kuņģa vēža skrīningu savās prioritātēs, līdzsvarojot tā efektivitāti, turpmāko īstenojamību un procesu piemērošanu, un ņemot vērā ar skrīninga ieviešanu saistītos blakusefektus.

LU KPMI direktors, projekta zinātniskais vadītājs Mārcis Leja atzina, ka Eiropā pašlaik trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas "Helicobacter pylori" izskaušana kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40%. Tādēļ būtiski ir rast veidus, kā šo profilaksi realizēt praksē.

Valsts prezidenta padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos Rolands Lappuķe šodien rīkotajā preses konferencē piebilda, ka Latvijai tas ir arī īpaši svarīgi, jo valstī ir izplatīta saslimstība ar kuņģa vēzi, un ir nepieciešams vairāk zināšanu, lai vadība varētu tam "pretoties".

Savukārt Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītājs Valdis Miķelsons norādīja, ka, lai arī Latvijā ir pieejams gan dzemdes kakla vēža skrīnings, krūts vēža skrīnings, zarnu un prostatas vēža skrīnings, tomēr to aptveres rezultāti ir vieni no zemākajiem ES. Līdz ar to projekts palīdzēs saprast nianses, kā kopumā būtu jārunā ar sabiedrību, tostarp, kā ģimenes ārstam būtu jārunā ar pacientu, lai arī citu skrīningu rezultāti uzlabotos. Viņš atzina, ka Latvijā ir prasmīgi speciālisti un ārsti, tomēr ir nepieciešami daži uzlabojumi saistībā ar datu apraides sistēmu, kā arī citās niansēs.

"Mēs šobrīd noteikti nenoteiksim jau no nākamā gada 1.janvāra iekļaut kuņģa vēža skrīningu vai profilaksi mūsu regulārajās skrīninga programmām. Sākumā jāsakārto sistēma kopumā, un tad varam domāt kaut ko jaunu," piebilda Leja.

Projekta norisi programmas "ES - veselībai" ietvaros atbalsta Eiropas Savienība. Kopā ar projekta zinātnisko vadītāju Leju to pārstāv arī LU KPMI pētniece, projekta zinātniskā koordinatore Danute Ražuka-Ebela, projektu administrē LU KPMI projektu koordinatore Madara Grīnšteine. Starp projekta TOGAS partnerorganizācijām ir Eiropas universitātes, pētniecības organizācijas, slimnīcas un medicīnas centri, pacientu un profesionālās organizācija.

Tāpat paredzēta intensīva sadarbība ar ES valstu ministriju pārstāvjiem un par skrīninga ieviešanu atbildīgajām institūcijām.

Paralēli, sadarbībā ar zinātniekiem Francijā un Slovēnijā, LU KPMI Latvijā realizē arī projektu "Kuņģa vēža izplatības mazināšanas paātrināšana Eiropā ar Helicobacter pylori izskaušanu" (EUROHELICAN). Projektā tiek izvērtēta populācijā balstīta baktērijas "Helicobacter pylori" testēšanas un izskaušanas stratēģija. EUROHELICAN rezultāti papildinās projektu TOGAS, palīdzot attīstīt precīzu kuņģa vēža skrīninga ieviešanas metodiku.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Vēlas izveidot uz cilvēku vērstu, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu

Veselības ministrija (VM) vēlas izveidot uz cilvēku vērstu stipru, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu, teikts ministrijas izstrādātajos priekšlikumos slimnīcu tīkla stiprināšanai, kas šodien atbalstīti valdībā.

Veselība Jelgavas slimnīcas vadītājs: VM slimnīcu tīkla pārmaiņas izstrādātas steigā

Veselības ministrijas (VM) piedāvātās slimnīcu tīkla pārmaiņas ir izstrādātas steigā un pieņemtie lēmumi nav balstīti reālos datos, uzskata Jelgavas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.

Veselība Multiplo sklerozi visbiežāk diagnosticē sievietēm no 20 - 40 gadiem

Šodien, atzīmējot pasaules Multiplās sklerozes dienu, Latvijas multiplās sklerozes pacientu biedrība "Mana MS" aicina visus Latvijas iedzīvotājus, īpaši sievietes vecumā līdz 40 gadiem, pievērst uzmanību multiplās sklerozes simptomiem un laikus doties pie ārsta pārbaudīt savu veselību.

Veselība Diskutēs kā palīdzēt azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem

Ceturtdien, 1.jūnijā, notiks diskusija par aktuālajām tendencēm un izaicinājumiem darbā ar azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem, informēja Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā.

Lasiet arī

Sabiedrība Trīs bezvēsts pazudušie atrasti sveiki un veseli

Pēdējās divās dienās saņemta jauna informācija par trīs bezvēsts pazudušajiem - minētās personas veiksmīgi atrastas, ziņo valsts policija.

Sabiedrība Grāmatizdevēju asociācijas valdē Jāni Leju nomaina Guntars Račs

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdē iecelts mūziķis un dzejnieks Guntars Račs, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija. Vienlaikus biedrības valdē darbu pārtraucis Jānis Leja.

Veselība Rosina krūts vēža skrīningu ieviest no 40 gadu vecuma

Noslēdzoties krūts vēža profilakses kampaņai "Noņem rozā brilles!", vēža pacientu organizācijas, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Onkologu asociācija ar ekspertiem rosina krūts vēža skrīningu ieviest no 40 gadu vecuma, aģentūru LETA informēja kampaņas rīkotāju pārstāve Dace Plato.

Izklaide Notiks Latvijas Bārmeņu čempionāts

Trešdien notiks Latvijas Bārmeņu čempionāts, informēja Latvijas Bārmeņu federācijas prezidents Raitis Akerblūms.