• Elfrīda,
  • Sindija,
  • Sintija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Balso! Miega traucējumiem būtu jābūt valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 09:23, 29.03.2023


Latvijas Miega medicīnas biedrība un Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācija portālā "Manabalss.lv" sākusi parakstu vākšanu, aicinot iekļaut miega izmeklējumus valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā, informēja biedrības valdes locekle Marta Celmiņa.


Ilustratīvs foto.

Pašlaik Latvijā pieaugušajiem miega izmeklējumi - polisomnogrāfija, poligrāfija, multiplais miega latentuma tests - netiek apmaksāti. Biedrība uzsver, ka šie izmeklējumi palīdz diagnosticēt miega slimības, izvērtējot miega kvalitāti, smadzeņu darbību, elpošanu, kustības miegā un citus traucējumus. Celmiņa uzskata, ka tie ir tikpat svarīgi un nepieciešami kā, piemēram, asins analīzes, rentgens vai ultrasonogrāfija.

Dažādi miega izmeklējumi maksā vidēji 100 līdz 600 eiro, tāpēc lielākā sabiedrības daļa tos nespēj atļauties, atzīst biedrība un uzsver, ka nediagnosticētas un neārstētas miega slimības ir nozīmīgs riska faktors dažādām veselības problēmām, piemēram, paaugstinātam asinsspiedienam, insultam, infarktam, palielinātam svaram, II tipa cukura diabētam, demencei, depresijai un trauksmei.

Tāpat miega traucējumi samazina dzīves kvalitāti un darba spējas, pasliktina atmiņu, kā arī izraisa izteiktas garastāvokļa maiņas. Cilvēki ar neārstētām miega problēmām biežāk izraisot autosatiksmes negadījumus.

Savlaicīgi atklātas un ārstētas miega slimības uzlabo cilvēka ikdienas kvalitāti, kā arī samazina citu slimību attīstību. Ilgtermiņā valstij tas nozīmē mazākus izdevumus tādu slimību ārstēšanā, kā arteriālā hipertensija, insults, infarkts, demence un citas slimības., ko izraisījuši neārstēti miega traucējumi, uzsvēra Celmiņa.

Šobrīd iniciatīvu parakstījuši ap 600 cilvēki, bet plānots savākt 1000 parakstu. Lai iniciatīvu iesniegtu izskatīšanai Saeimā, tai būtu jāsavāc 10 000 parakstu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Vēlas izveidot uz cilvēku vērstu, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu

Veselības ministrija (VM) vēlas izveidot uz cilvēku vērstu stipru, uzticamu un efektīvi pārvaldītu slimnīcu tīklu, teikts ministrijas izstrādātajos priekšlikumos slimnīcu tīkla stiprināšanai, kas šodien atbalstīti valdībā.

Veselība Jelgavas slimnīcas vadītājs: VM slimnīcu tīkla pārmaiņas izstrādātas steigā

Veselības ministrijas (VM) piedāvātās slimnīcu tīkla pārmaiņas ir izstrādātas steigā un pieņemtie lēmumi nav balstīti reālos datos, uzskata Jelgavas slimnīcas vadītājs Kārlis Smilga.

Veselība Multiplo sklerozi visbiežāk diagnosticē sievietēm no 20 - 40 gadiem

Šodien, atzīmējot pasaules Multiplās sklerozes dienu, Latvijas multiplās sklerozes pacientu biedrība "Mana MS" aicina visus Latvijas iedzīvotājus, īpaši sievietes vecumā līdz 40 gadiem, pievērst uzmanību multiplās sklerozes simptomiem un laikus doties pie ārsta pārbaudīt savu veselību.

Veselība Diskutēs kā palīdzēt azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem

Ceturtdien, 1.jūnijā, notiks diskusija par aktuālajām tendencēm un izaicinājumiem darbā ar azartspēļu spēlētājiem un viņu tuviniekiem, informēja Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā.