• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Meņģelsone: Veselības aprūpei būtu jānovirza vismaz 14% no sociālā nodokļa

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 12:01, 01.02.2023


Veselības aprūpes finansēšanai Latvijā būtu jānovirza vismaz 14% no sociālā nodokļa, šādu viedokli pauda veselības ministre Līga Meņģelsone.


Foto: LETA

Salīdzinājumam viņa minēja situāciju Igaunijā, kur veselības aprūpes finansēšanai novirza 13% no sociālā nodokļa, kā rezultātā "katrs darba ņēmējs zina, ka tas ir viņa drošības spilvens". Viņa uzsvēra, ka Igaunijā veselības aprūpes finansējums ir skaidrs, saprotams un stabils, un tas šobrīd sasniedzis 1,4 miljardus eiro.

"Tā ir nauda, ar ko [Igaunijas] Veselības ministrija, veselības nozare rēķinās, viņiem nav par to jācīnās vai jālūdzas. Tā iezīmē kaut kādas jaunas iniciatīvas un attiecīgi arī citus finansējuma avotus. Mums vajadzētu šobrīd vismaz 14% no sociālā nodokļa, lai veselības aprūpes joma zina, ka tā ir tā summa, ar ko rēķināties. Tas ir tikai normāli, ka jomai ir skaidrs, paredzams finansējums, citādi katru gadu mēģini pārliecināt, ka tam vajag [līdzekļus], bet tam nevajag," uzskata Meņģelsone.

Viņas vērtējumā, esošā sistēma Latvija nav pareiza. Pēc politiķes domām, šāda sasaiste cilvēkiem liktu saprast, kur tieši aiziet viņu nodokļi.

Pēc viņas paustā, Igaunijā esot par miljardu lielāks veselības aprūpes budžets uz 1,3 miljoniem iedzīvotāju nekā Latvijā uz 1,9 miljoniem iedzīvotāju.

"Mums atšķirībā no Igaunijas trūkst nepieciešamā finansējuma. Es saprotu gan esošo onkoloģijas situāciju, gan primārās veselības aprūpes, reģionālo situāciju Latvijā, un 20 gados iekrātajam deficītam, sistēmas normālai nesakārtošanai pa virsu ir vēl ģeopolitisko situācijas radītā inflācija un energokrīze, kas rada vēl lielāku slodzi, kā nosegt komunālos pakalpojumus, ēdināšanas pakalpojumus slimnīcā, nodrošināt materiālus operācijām," sacīja Meņģelsone.

Ministre atzina, ka dažos mēnešos situāciju uzlabot nevar, taču svarīgi spert pietiekoši nozīmīgus soļus. Piemēram, viņas vērtējumā, būtiska loma ir veselības jomas digitalizācijai, kā arī diagnožu modeļa pārskatīšanai, kas nepieciešams, lai pacienti atbilstoši savai diagnozei varētu saņemt pēc iespējas labāku ārstēšanu.

Kā ziņots, sākta diskusija par iespējamo Latvijas veselības sistēmas finanšu ietvara pilnveidi. 27.janvārī Rīgā norisinājās augsta līmeņa seminārs par veselības nozares finansēšanu un veselības pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanu. Dzīves kvalitāte, tostarp iedzīvotāju veselība, ir viena no valdības galvenajām prioritātēm, tādēļ tika rosināta diskusija ar mērķi veicināt diskusiju par iespējamo Latvijas veselības sistēmas finanšu ietvara pilnveidi.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) norādīja, ka valdības deklarācijā ekonomiskā transformācija definēta par stratēģisko valdības politikas virzienu, kurā cilvēkkapitāla attīstība ir centrā kā galvenā Latvijas vērtība. Cilvēkkapitāla attīstībai ir divi fundamentāli aspekti - zināšanas un prasmes, kā arī veselīgi dzīves gadi.

Ašeradens uzsver, ka ir pašsaprotami, ka tikai vesels un laimīgs cilvēks var sniegt pienesumu tautsaimniecībai un visas sabiedrības labbūtībai. Latvijai ir visas iespējas veidot mūsdienīgu, uz indivīda vajadzībām mērķētu un ilgtspējīgu veselības aprūpes sistēmu, jo iesaistītās puses ir gatavas diskutēt par veselības sistēmas pārvaldības un finansēšanas pilnveidi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.

Veselība Tuvojas vasara, jāpārskata diēta: padoms no farmaceita (+VIDEO)

Mūsu ķermeņiem ir nepieciešami dažādi vitamīni un minerālvielas, lai nodrošinātu organisma funkcijas un labsajūtu, it īpaši siltā un karstā laikā.

Lasiet arī

Ekonomika Volkswagen plāno Eiropas tirgū piedāvāt lētāku elektrisko automobili

ācijas autobūves koncerns "Volkswagen" otrdien paziņoja par plāniem Eiropas tirgū piedāvāt līdz šim lētāko pilnībā elektrisku automobili, ņemot vērā aizvien sīvāku Āzijas uzņēmumu konkurenci.

Pasaule Polija atjaunos ierobežotas piekļuves zonu pie Baltkrievijas robežas

Pēc nelegālā imigranta uzbrukuma Polijas robežsargam uz robežas ar Baltkrieviju, Polija vēlas atjaunot ierobežotas piekļuves zonu pie Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas.

Sabiedrība Ceturtdiena Latvijā atkal būs karsta, dažviet iespējama vētra

Ceturtdien Latvijā gaisa temperatūra pakāpsies līdz +29 grādiem, dienas otrajā pusē daudzviet gaidāms pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Būs izmaiņas kadastra likumā - nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs

Nekustamā īpašuma nodoklis ne šogad, ne nākamgad nepieaugs. Bet izmaiņas gaidāmas no 2026.gada.