• Aīda,
  • Ida,
  • Vida
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aicina atrast līdzekļus arī zēnu vakcinācijai pret CPV

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 10:52, 23.01.2023

Imunizācijas valsts padome (IVP) aicina valdību atrast līdzekļus arī zēnu vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu (CVP).


Ilustratīvs foto.

Kā uzskata IVP vadītāja Dace Zavadska, šobrīd ir neatbilstoša, netaisnīga un diskriminējoša valsts finanšu līdzekļu sadale meiteņu un zēnu vakcinācijai pret CPV, lai arī šis vīruss abiem dzimumiem var izraisīt saslimšanu ar dažādiem ļaundabīgu audzēju veidiem. IVP "kategoriski neatbalsta situāciju", kur pie vienādiem saslimšanas draudiem vienam dzimumam valsts vakcīnu apmaksā, bet otram ne.

Vairāk nekā 10 gadus Latvijā tiek apmaksāta meiteņu vecumā no 12 līdz 17 gadiem vakcinācija pret CPV vīrusu, kas ir galvenais dzemdes kakla vēža izraisītājs sievietēm. CPV ir arī daudzu citu ļaundabīgu audzēju ierosinātājs, tostarp arī zēniem. Kopš pasaulē, tostarp Latvijā, ir pieejama vakcīna, kas aizsargā pret vairākumu audzējus izraisošajiem CPV tipiem, šāda zēnus diskriminējoša vakcinācijas programma ir netaisnīga, vērtē IVP.

Zavadska skaidroja, ka pēc pasaules datiem šobrīd ievērojami pieaug vīriešu saslimstība ar CPV infekcijas izraisītajiem audzējiem. Taču ar dažādiem rīkiem, tostarp CPV vakcīnu, sieviešu saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pasaulē ir mazinājusies, un arī vīriešu saslimstību ar vairākiem audzēju veidiem ir iespējams mazināt, laikus vakcinējoties pret CPV.

IVP vairākkārt Veselības ministrijai norādījusi uz nepieciešamību valsts apmaksātu vakcināciju nodrošināt ne vien meitenēm, bet arī zēniem. 2022.gadā vakcinācija pret CPV bija nodrošināta zēniem vecumā no 12 līdz 14 gadiem, un to bija iespējams veikt, pateicoties Saeimas Prezidija lēmumam, un tas bija terminēts pasākums.

Arī 2023.gadā tiek plānota valsts apmaksātas vakcinācijas nodrošināšana zēniem tikai vecumposmā no 12 līdz 14 gadiem, lai gan pasaules pētījumi liecinot - lai valstī ilgtermiņā ievērojami mazinātos sabiedrības saslimstība un mirstība no CPV izraisītiem audzējiem, būtiski ir vakcinēt abus dzimumus vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot).

Zavadska uzsvēra, ka, nodrošinot vakcināciju pret CVP visiem zēniem, katrs gads ir no svara - lai nākotnē novērstu ļaundabīgo audzēju attīstību šajās kohortās, to sniegto jau pierādīto netiešo ietekmi uz CPV cirkulāciju sabiedrībā, līdz ar to vēl vairāk mazinot CPV izraisīto audzēju incidenci, kā arī ar šiem audzējiem saistītos valsts izdevumus gadu desmitu garumā, tostarp novērstas onkoloģiskās nāves. Turklāt katrs nevakcinētais gadījums jau šodien - un vēl vairāk ilgtermiņā - ietekmē izmaksu palielinājumu veselības aprūpes sektorā.

Lai pievērstu jaunās valdības uzmanību esošajai situācijai CPV vakcinācijas jomā, IVP plāno tikšanos ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni (AS), vērsties Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kā arī pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV).

Lasīt visus komentārus (0)

Rekomendējam
ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Plāno maksāt kompensācijas par pret Covid-19 vakcīnu izraisītu kaitējumu

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pieņēmusi lēmumu izmaksāt 25 000 eiro kompensācijas par gadījumiem, kad ar vakcināciju pret Covid-19 pacientam nodarīts kaitējums veselībai, liecina Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai valdībā iesniegtais informatīvais ziņojums.

Veselība Meņģelsone: Veselības aprūpei būtu jānovirza vismaz 14% no sociālā nodokļa

Veselības aprūpes finansēšanai Latvijā būtu jānovirza vismaz 14% no sociālā nodokļa, šādu viedokli pauda veselības ministre Līga Meņģelsone.

Veselība Asinsdonoru centrs februārī dosies 51 izbraukumā

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) februārī dosies 51 izbraukumā, kā arī gaidīs ikvienu pastāvīgajās asins ziedošanas vietās, informēja VADC Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Maskalāne.

Veselība VCA atver jaunu poliklīniku tirdzniecības centrā Dole

AS "Veselības centru apvienība" (VCA), paplašinot ambulatoro pakalpojumu pieejamību Rīgā, tirdzniecības centrā "Dole" atvērusi jaunu poliklīniku - "Dole", informēja uzņēmumā.

Lasiet arī

Sabiedrība Stājies spēkā spriedums, ar kuru noraidīta LNB būvnieku prasību piedzīt no valsts 12,1 miljonu eiro
Rīga, 2.febr., LETA. Spēkā stājies Rīgas apgabaltiesas spriedums, ar kuru noraidīta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvnieku - pilnsabiedrības "Nacionālā būvkompāniju apvienība" - prasība piedzīt no valsts 12,1 miljonu eiro.
Pasaule Vācijā 70 Ukrainas karavīri sāk apmācības "Patriot" izmantošanā

Vācijā ieradušies 70 Ukrainas karavīri, kas tiks apmācīti pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot" izmantošanā, ko Berlīne nodos Ukrainai, lai palīdzētu tai atvairīt Krievijas gaisa uzbrukumus.