Respiratori sincitiālais vīruss ir bīstams kā zīdaiņiem, tā senioriem

Veselība
LETA 15:03, 14.12.2022 0

Respiratori sincitiālais vīruss (RSV) ir bīstams ne tikai zīdaiņiem, bet arī senioriem, trešdien Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotajā konferencē informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

 

SPKC iepriekš brīdināja, ka RSV var būt bīstams jaundzimušajiem divu līdz trīs nedēļu vecumā, jo samērā bieži bērniem šī infekcija var beigties letāli. Sevišķi bīstama šī infekcija ir priekšlaicīgi dzimušajiem zīdaiņiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz, un bērniem, kas jaunāki par diviem gadiem ar hronisku plaušu slimību, iedzimtu sirds slimību vai bērniem ar novājinātu imūnsistēmu un neiromuskulāriem traucējumiem, tostarp tiem, kuriem ir grūtības norīt vai attīrīt gļotu sekrēciju.

Pediatre, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe skaidroja, ka RSV var tikt nodots ne tikai gaisa pilienu ceļā, bet arī pieskaroties virsmām. Visvairāk tas apdraud zīdaiņus, un tas izpaužas kā bronhiolīts, kas vairumam bērnu norit kā viegla saslimšana. Tikmēr Zavadska gan piebilda, ka RSV var izraisīt nopietnas sekas arī senioriem, kas ietekmē viņu tālāko spēju sevi aprūpēt.

Šobrīd BKUS strādā augstas noslodzes režīmā, RSV pacienti atrodas gan infektoloģijas nodaļā, gan arī pulmonoloģijas nodaļā, kur viņi saņem ārstēšanu ar papildu skābekli, intravenozo šķidrumu un tiek baroti ar zondi. Vissmagākos gadījumos bērni var nonākt arī intensīvās terapijas nodaļā.

Patlaban pret RSV nav vakcīnas, tomēr bērnu ir iespējams pasīvi imunizēt, ievadot antivielas. To gan valsts apmaksā tikai "dziļi neiznestiem" bērniem, un tādu nav daudz. Attiecīgi par naudu šīs antivielas iegādāties nevar.

Šobrīd, lai arī SPKC ir izsludinājusi gripas epidēmiju, BKUS tiek ierobežoti apmeklējumi tikai infekciju nodaļā, savukārt pārējās nodaļās ģimenes piederīgajiem ļauts uzturēties, lietojot sejas maskas. Ja saslimstība ar gripu pieaugs, tad slimnīca domās par papildu ierobežojumiem.

Snipe aicina vecākus, īpaši zīdaiņu un hronisko pacientu vecākus, plānot kā tiek pavadīts brīvais laiks un rēķināties, atrodot to veselīgo robežu pasākumu apmeklēšanai un socializēšanai. Tāpat viņa aicina vecākus pārliecināties, vai aptieciņā ir atbilstošie medikamenti, īpaši temperatūru pazeminošie, kā arī visiem ir svarīgi rūpīgi mazgāt rokas, palikt mājās, ja ir parādījušās jebkādas saslimšanas pazīmes, lai neinficētu citus.

Savukārt, ja parādījušies saslimšanas simptomi, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai pieteikties BKUS pediatra konsultācijai attālināti.

Zavadska gan aicina ņemt vērā, ka šobrīd pēc Covid-19 pandēmijas cilvēkiem ir radies "imūnais parāds".

"Lokdaunu laikā mēs sēdējām katrs savās mājās, lietojām visus piesardzības līdzekļus dažādos līmeņos, tādējādi pasargājot sevi no citiem. Attiecīgi vīrusi sabiedrībā mazāk izplatījās un mums nebija šis ierastais sezonālais imūnās sistēmas "atsvaidzinājums", tiekoties ar citiem cilvēkiem. Tiklīdz cilvēki atkal sāka satikties, tas viss [vīrusi] nāca atpakaļ diezgan izmainītās intensitātēs," skaidroja Zavadska.

Viņa uzsvēra, ka nedrīkst domāt, ja cilvēks ir vakcinēts pret gripu, tad viņš automātiski neslimos ar Covid-19 vai RSV. Proti, vakcinācijas izveidotā aizsardzība spēj atpazīt tikai noteikto vīrusu. Īpaši svarīgi vakcinēties tiem, kuriem ir trausla imunitāte, jo gan Covid-19, gan gripa var izraisīt nopietnu saslimšanas gaitu.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Mazāk nekā piektā daļa Latvijas ģimeņu rūpējas par savu veselību (+VIDEO)

Jau grūtniecības laikā ieliktie pamati ietekmē bērna imunitāti, fizisko un garīgo attīstību, samazinot risku nopietnām problēmām nākotnē.

Veselība Vai ķirurgija palīdz diabēta gadījumā: ekspertu atzinumi (+VIDEO)

Farmaceits ir pieejamākais veselības speciālists, un bieži vien pirmais redz "sarkanos karogus".

Veselība Ko un kā ēst Latvijā ziemā: speciālistu padomi (+VIDEO)

Imūnsistēmai noderīgs būs C vitamīns, kas ir viens no populārākajiem un pētītākajiem vitamīniem.

Veselība Endokrinoloģe: Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000

Diabēta pacientu skaits Latvijā pārsniedz 100 000 iedzīvotāju, savukārt pasaulē šī slimība diagnosticēta jau vairāk nekā pusmiljardam iedzīvotāju, līdz ar to diabēts kļuvis par būtisku sabiedrības veselības problēmu ar tālejošām sekām, kas prasa tūlītēju lēmumpieņēmēju, mediķu un sabiedrības rīcību, uzskata endokrinoloģe un Latvijas Diabēta federācijas prezidente Indra Štelmane.

Lasiet arī

Pasaule Putins dod mājienu par iespējamiem triecieniem Rietumvalstīm

Krievijas diktators Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja, ka bruņotajam konfliktam Ukrainā ir "globāla" kara pazīmes, un deva mājienu par iespējamiem Krievijas triecieniem Rietumvalstīm.

Interesanti fakti Tallinas ielas radošajā kvartālā notiek modes pasākums (+VIDEO)

Mērķis ir veicināt atbildīgu attieksmi pret vidi un resursiem.

Sabiedrība Daudzviet Latvijā autoceļi ir sniegoti un apledo

Piektdienas rītā daudzviet Latvijā autoceļi ir sniegoti un apledo, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi".

Sabiedrība Piektdien daudzviet gaidāms sniegs, Kurzemē laiks būs saulaināks

Piektdien daudzviet Latvijā snigs, saulaināka diena gaidāma Kurzemē, prognozē sinoptiķi.