• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Holesterīns – labais vai sliktais? Atšifrējam analīzes

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 14:32, 24.11.2022

Visvairāk aprunātais medicīnas termins – holesterīns. Un, jo vairāk mēs par to dzirdam, jo mazāk saprotam. Šajā jautājumā informācijas gūzma galīgi sajaukusi prātus. Kas tad īsti ir holesterīns?
Eksperts – kardiologs, medicīnas zinātņu doktors, profesors Jurijs Vasjuks.


Publicitātes foto.

Divi vienā

Cilvēkiem, lai labāk saprastu, tie skaidrots, ka ir divi holesterīni: labais un sliktais. Bet patiesībā – holesterīns ir tikai viens. Bet par labu vai sliktu to padara pavadošā svīta. Mūsu asinīs holesterīns tīrā veidā neatrodas. Tas vienmēr ir kombinācijā ar taukiem, olbaltumvielām un citām sastāvdaļām – tādi kompleksi tiek saukti par lipoproteīniem. Un, atšķirībā no šo kompleksu sastāva, holesterīns mēdz būt gan labs, gan slikts. Piemēram, zema blīvuma lipoproteīnu sastāvā (ZBL) tas ir slikts. No tādiem kompleksiem holesterīns nosēžas uz asinsvadu sieniņām, veidojot tā saucamās aterosklerotiskās plātnītes. Līdzīgi uzvedas arī triglicerīdi (tauki), kuri lielākoties ietilpst lipoproteīnu sastāvā. Labo holesterīnu satur augsta blīvuma lipoproteīni (ABL). Ar tiem labais holesterīns no plātnītēm un citiem orgāniem tiek nogādāts aknās pārstrādei. Tas nozīmē, ka ABL ir profilaktiska un pat nedaudz ārstnieciska iedarbība.

Kad pazemināt?

Ja runājam vispārināti, tad pieaugušam cilvēkam izcils kopīgā holesterīna līmenis nepārsniedz 5,18 mmol/l. Bet patiesībā ir daudz variantu.

Izrakstot zāles holesterīna samazināšanai asinīs, jāorientējas pēc zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) – sliktā holesterīna līmeņa. Nav vienotas ZBL līmeņa normas visiem cilvēkiem. Tā ir atkarīga no infarktu, insultu un citu ar aterosklerozi saistītu saslimšanu riska. Jo augstāks ir šis risks, jo zemākam jābūt holesterīna līmenim, un jo vairāk tas jāpazemina (sk. tabulu). Ja cilvēkam ir vairāki riska faktori sirds-asinsvadu sistēmas saslimšanām (hipertonija, aptaukošanās, smēķēšana, cukura diabēts), vai arī jau parādījušās aterosklerozes izpausmes, tad zāles izraksta jau pie nelielām novirzēm vai pat normālas holesterīna koncentrācijas asinīs.

TABULA

Optimālais holesterīna līmenis cilvēkiem ar dažādiem aterosklerozes un tās komplikāciju riskiem (mmol/l)
Holesterīna veids Cilvēkiem ar zemu risku Cilvēkiem ar mērenu risku
Cilvēkiem ar augstu risku Cilvēkiem ar ļoti augstu risku
Kopējais holesterīns 5,5 ≤ 5,0 ≤ 4,5 ≤ 4,00
ZBL (sliktais) ≤ 3,5 ≤ 3,0 ≤ 2,5 ≤ 1,8
ABL (labais) Vīr. > 1,0 > 1,0 > 1,0 > 1,0
Siev. > 1,2 >1,2 >1,2 >1,2
Triglicerīdi 1,7 < 1,7 < 1,7 < 1,7

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ceturtdien Latvijā reģistrēti 388 Covid-19 gadījumi; 5 mirušie (+INFOGRAFIGA)

Aizvadītajā diennaktī Latvijā kopumā reģistrēti 388 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par piecu ar šo vīrusu inficētu pacientu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Kopš rudens sākuma bērnu vidū aktīvi cirkulē dažādi vīrusi

Patlaban Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) strādā augstas noslodzes režīmā, jo kopš rudens sākuma bērnu vidū intensīvi cirkulē dažādi vīrusi, sacīja slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Veselība RNP: Taupot silto ūdeni, nedrīkst aizmirst par legionellu

Taupot silto ūdeni, nedrīkst aizmirst par piesardzības pasākumiem pret legionellu, uzsver SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP), skaidrojot, ka šī iemelsa dēļ joprojām turpina ūdens uzsildīšanu līdz pat +55 grādiem.

Veselība Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā atklāj jaunu operāciju zāli

Ceturtdien Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventpspilī atklāta jaunizbūvētā operāciju zāle, kas aprīkota plānveida ķirurģisko operāciju veikšanai, tai skaitā ginekoloģiskā un otolaringoloģiskā profila operācijām, informēja slimnīcas sabiedrisko attiecību vadītāja Linda Rudzroga.

Lasiet arī

Ekonomika Minimālo ienākumu sliekšņus turpmāk plāno parskatīt katru gadu

Labklājības ministrija plāno no 2023.gada un turpmāk katru gadu pārskatīt minimālo ienākumu sliekšņus, informēja LM valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite.

Sports Angļu uzbrucējs Stērlings steidzami atgriezies mājās. Kas noticis?

Anglijas futbola izlases uzbrucējs Rahīms Stērlings ģimenes apstākļu dēļ atstājis valstsvienību un atgriezies Lielbritānijā.

Kriminālziņas Notikusi traģēdija Krāslavas novadā - svētdien gājis bojā cilvēks

Krāslavas novadā svētdien gājis bojā ledū ielūzis cilvēks, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).