Tā ir taisnība, ka rudenī mājās mēdz parādīties apnicīgās un, šķiet, neuzvaramās augļu mušiņas jeb drozofilas. Tās netiek uzskatītas par kaitēkļiem, bet drīzāk par nepatīkamām viešņām. Lielākais posts, ko tās var nodarīt – sabojāt augļus un ātri vien radīt arvien jaunas mušiņas. Tās nepārnēsā slimības, bet var apdraudēt veselību, savairojoties un pārnēsājot baktērijas, ja mājās uzturas ilgāku laiku. Par laimi, tieši tāpat kā šīs mušiņas burtiski uzrodas no nekurienes, tikpat nemanāmi tās arī pazūd, iestājoties vēsākam laikam. Tāpēc mušiņu aktivitātes laikā augļus labāk turēt ledusskapī vai vismaz apklāt ar papīra dvieļiem, lai mušu mātītes nevarētu izdēt olas. Svarīgi parūpēties, lai augļi ir tīri, sausi un nav iebojājušies. Tāpat, lai izvairītos no mušiņu vairošanās, visām virsmām, ieskaitot ledusskapi, jābūt tīrām un sausām.
Būtiski ir regulāri izmazgāt un izžāvēt atkritumu tvertni. Jārūpējas, lai vannas istabā nav lieka mitruma, piemēram, ilgstoši žāvējot drēbes. Ieteicams pat no dārza ienestus augļus vienmēr nomazgāt un noslaucīt, lai uz tiem nepaliktu mušiņām tik ļoti nepieciešamais mitrums.
Visātrāk no kaitinošajām mušiņām var atbrīvoties, atrodot vietu, kur tās rodas, un atlikušās mušiņas nosūkt ar putekļusūcēju. No tautas metodēm mušiņu apkarošanai tiek izmantotas lamatas – trauki, kuros ievieto ēdienu. Ēdienu apsedz tā, lai pa caurumu tās spētu tikt iekšā, bet ārā vairs netiktu. Ēsma regulāri jāmaina, lai tajā nerastos jauni kāpuri. Var arī atstāt dažādus dzērienus tumšā traukā, it īpaši sidru, dzirkstošo vīnu, sarkano vīnu vai alu. Ja trauku mazgājamajam līdzeklim ir augļu smarža, arī tas var piesaistīt mušiņas. Šķidrumu var taisīt no cidoniju sulas un tīrāmā līdzekļa, var arī pievienot medu.
Ģimenes ārste Guna Poikāne
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri