Pēc pamatapmācības, kas ilgst 8 nedēļas, karavīri tiks integrēti profesionālā dienesta apakšvienībās, turpinot specializēšanos dažādās jomās.
Sestdien, 19.jūlijā, valsts aizsardzības dienestu uzsāks 757 jaunieši no visas Latvijas. No visiem šobrīd dienestu uzsākušajiem jauniešiem 571 jeb 75% izvēlējušies brīvprātīgu pieteikšanos, savukārt pārējie iesaukti dienestā atlasē pēc nejaušības principa.
Jaunieši uzsāks valsts aizsardzības dienestu vairākās Nacionālo bruņoto spēku vienībās. Lielākā daļa - 474 jaunieši, tostarp 18 jaunietes - dienestu sāks Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē militārajā bāzē "Ādaži". Zemessardzes 3. Latgales brigādē Lūznavā valsts aizsardzības dienestu uzsāks 100 jaunieši, tostarp viena jauniete. Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē Alūksnē dienestu uzsāks 133 jaunieši, tostarp divas jaunietes. Savukārt Gaisa spēkos Lielvārdē dienestu uzsāks 50 jaunieši, no kuriem trīs ir jaunietes.
Dienests ilgs 11 mēnešus. Tas ietver taktiskās apmācības, šaušanas prasmju apguvi un pilnveidošanu, izpratnes veidošanu par valsts aizsardzības sistēmu, kā arī mērķtiecīgu fizisko attīstību. Mācību procesu papildina patriotiskā audzināšana un līderības iemaņu attīstīšana, lai veidotu pārliecinātus profesionāļus, kuri spēj stāties pretī visdažādākajiem izaicinājumiem.
Pēc pamatapmācības, kas ilgst 8 nedēļas, karavīri tiks integrēti profesionālā dienesta apakšvienībās, turpinot specializēšanos dažādās jomās, tostarp prettanku un pretgaisa sistēmu operatora, bezpilotu lidaparātu operatora, strēlnieka, izlūka, artilērista un citās specialitātēs.
Valsts aizsardzības dienests ir augstvērtīga pieredze, kas apliecina indivīda spēju pārvarēt izaicinājumus, izpildīt uzdevumus paaugstināta stresa apstākļos, kā arī darboties komandā un vadīt to. Vienlaikus valsts aizsardzības dienests karavīriem sniegs tādus ieguvumus kā valsts apmaksāta augstākā, vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība atsevišķos mācību virzienos, veselības aprūpes garantijas un citus.
Valsts aizsardzības dienestam ir pakļauti visi Latvijas pilsoņi - vīrieši - viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē - viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi - vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.