Viens no galvenajiem kritērijiem, kas pircējiem liek apsvērt elektroauto iegādi, ir lēta un ērti pieejama uzlāde.
Palielinoties personīgo auto skaitam Baltijas valstu lielākajās pilsētās, kaitinošie sastrēgumi un nemitīgie stāvvietu meklējumi ir kļuvuši par neizbēgamu pilsētas dzīves sastāvdaļu. Lai gan iedzīvotāji tiek mudināti izmantot sabiedrisko transportu vai alternatīvus mobilitātes risinājumus, gan Rīgā, gan Viļņā galvenais transporta veids joprojām ir personīgais automobilis. Tādēļ rodas jautājums - vai kompaktākas automašīnas varētu kaut daļēji atrisināt piesārņojuma un autostāvvietu problēmas? Vai autovadītāji mūsu reģionā būtu gatavi pāriet uz kompaktākiem modeļiem. Un kas viņus motivētu to darīt?
Viens no populārākajiem segmentiem Eiropā
Starp populārākajiem jaunajiem automobiļiem, kas pērn pārdoti Eiropas Savienībā, ir tādi mazie pilsētas hečbeki. Turklāt eiropiešu paradums izvēlēties mazus automobiļus, kas ir draudzīgi naudas makam un vieglāk lietojami vēturisko pilsētu sastrēgumos, nav mainījies jau gadu desmitiem.
Tas rada jautājumu, vai mazie pilsētas hečbeki spēj nodrošināt komfortu, drošību un tehnoloģiskās priekšrocības, kādas raksturīgas mūsu reģionā populāriem lielāka izmēra un bieži vien lietotiem auto.
Žurnāla Profi Latvija galvenais redaktors Guntars Pulss norāda, ka tā dēvētie B segmenta automobiļi Latvijā nekad nav bijuši populāri, jo priekšroka mūsu tirgū tiek dota izmēros lielākiem modeļiem. Tiesa, viņš nenoliedz, ka liela daļa pircēju izvēlas arī mazākus automobiļus, jo tiem ir pievilcīgāka cena.
Tehnoloģiski moderns un ērts
Guntara Pulsa ieskatā mūsu pilsētas vēl nav tik pārslogotas, lai būtu kritiski svarīgi izvēlēties mazās klases transportlīdzekļus, taču ir virkne praktisku iemeslu, kāpēc tie spēj piesaistīt pircējus.
"Viens no argumentiem ir cena. Otrs - šie modeļi ir piemēroti ne tikai braukšanai pilsētā, bet arī lauku reģionos. Trešais - tiem bieži vien ir diezgan bagātīgs augsta līmeņa aprīkojums. Ja iepriekšminētajam pievieno arī degvielas ekonomiju, šī segmenta modeļi kļūst par racionālu izvēli tiem, kuri pārsvarā pārvietojas vienatnē vai divatā. Vēl labāk, ja pārsvarā braucat pilsētā, bet retāk garos ceļojumos," skaidro ilggadējais konkursa "Latvijas Gada auto" žūrijas eksperts.
Tas parāda ražotāju spēju nodrošināt augstu komforta līmeni pat šādos automobiļos. Un arī drošības un palīgsistēmu ziņā minētie modeļi ir līdzvērtīgi lielākas klases automobiļiem.
Vai klasiskie mazās klases auto spēs izturēt elektromobiļu radīto spiedienu?
Runājot par B segmenta automobiļiem, svarīgs ir vēl viens jautājums - vai tradicionālie pilsētas automobiļi izturēs spiedienu no popularitāti gūstošajiem mazajiem elektroauto?
Viens no galvenajiem kritērijiem, kas pircējiem liek apsvērt elektroauto iegādi, ir lēta un ērti pieejama uzlāde. Tādēļ Pulss uzskata, ka autobraucēji iekšdedzes dzinējus izvēlēsies tik ilgi, kamēr dzīvojamās zonās netiks izbūvēta pietiekami plaša uzlādes infrastruktūra. Lai arī publisko uzlādes staciju kļūst aizvien vairāk, visizdevīgākais risinājums joprojām ir uzlāde mājās. Taču daudzdzīvokļu namos dzīvojošajiem šāda iespēja tiek nodrošināta ārkārtīgi reti.
"Piepilsētu iedzīvotāji parasti izvēlas nedaudz lielākus transportlīdzekļus. Mazie elektriskie auto būtu pievilcīgāka izvēle pilsētu iemītniekiem, taču būtiska loma šeit ir uzlādes infrastruktūrai," norāda Pulss.
Šie piemēri lieliski parāda, ka tradicionālo B segmenta hečbeku priekšrocības nav tikai nelieli izmēri un viegla manevrēšana pilsētā. Mūsdienās tie piedāvā arī daudzas ērtības un tehnoloģiskos jauninājumus, kas kādreiz bija raksturīgi tikai lielākiem transportlīdzekļiem. Tas nozīmē, ka šie modeļi var kļūt par optimālu izvēli gan pilsētās dzīvojošajiem, gan piepilsētu iemītniekiem, kuri prot novērtēt līdzsvaru starp cenu un ieguvumu.