Sasniedzot pensionēšanās vecumu, iedzīvotājam ir iespēja izvēlēties.
Lai gan pēdējo divu gadu laikā bija sarukusi mūža pensijas apdrošināšanas popularitāte, šobrīd šis apdrošināšanas veids sāk atgūt iedzīvotāju interesi. Ja 2022.gadā parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 63,6 miljonus eiro, tad 2023.gadā tikai 39,5 miljonus eiro un pagājušajā gadā - 43 miljonus eiro, kas ir samazinājums par aptuveni trešdaļu, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotā informācija. Tomēr jau pērn ir bijis 9% parakstīto prēmiju pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un šī gada pirmajā ceturksnī fiksēts vēl straujāka izaugsme - par 21%.
Neskatoties uz prēmiju kritumu, izmaksāto atlīdzību apjoms arī iepriekšējos gados turpināja kāpt. 2022.gadā iedzīvotājiem atlīdzībās tika izmaksāti 27,7 miljoni, 2023.gadā - 29,5 miljoni eiro jeb par 6,5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet 2024.gadā - 32,4 miljoni eiro, kas ir pieaugums par 9,8%, salīdzinot ar 2023.gadu.
Izmaiņas likumā mazina popularitāti
Mūža pensijas apdrošināšana ir alternatīva pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla saņemšanai, kad uzkrājuma izmaksāšanu uztic kādai dzīvības apdrošināšanas sabiedrībai nevis valstij. 2023.gadā mūža pensijas apdrošināšanu skāra regulējuma izmaiņas, un spēkā stājās citi uzkrātā kapitāla izmaksas nosacījumi. Šobrīd vairs netiek paredzēti trīs izmaksu posmi ar dažādu izmaksu lielumu, bet vienādas mūža pensijas izmaksas visā atlikušajā periodā.
"Kopš mūža pensiju apdrošināšanas ieviešanas 2013.gadā iedzīvotāju interese par šo pakalpojumu nemitīgi pieauga, sasniedzot augstāko punktu 2022.gadā. Nesenais kritums visticamāk ir saistīts ar likumdošanas izmaiņām, kas vairs neparedz trīs dažādus mūža pensijas izmaksu posmus. Agrāk daudzi klienti izvēlējās saņemt lielāku pensijas daļu pensionēšanās sākumā, taču šī iespēja vairs nav pieejama, un, visticamāk, tas mazināja iedzīvotāju interesi par šo apdrošināšanas produktu," skaidro LAA prezidents Jānis Abāšins.
Vienlaikus viņš uzsver, ka šogad atkal vērojama intereses palielināšanās, un gada pirmajā ceturksnī mūža pensijas apdrošināšanas līgumu noslēguši jau ap 830 jauno pensionāru.
Galvenā priekšrocība - iespēja nodot mantojumā
LAA prezidents atgādina, ka sasniedzot pensionēšanās vecumu, iedzīvotājam ir iespēja izvēlēties, kādā veidā saņemt pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu - to pievienot pensiju 1. līmenī uzkrātajai summai un saņemt vienu valsts pensiju no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vai noslēgt mūža pensijas apdrošināšanas līgumu.
"Lielākā priekšrocība mūža pensijai joprojām ir iespēja to mantot, līgumā norādot labuma guvēju. Ja pats pensijas saņēmējs dodas aizsaulē, viņa vietā pensiju 2. līmeņa uzkrājumu turpina saņemt labuma guvējs līdz iepriekš izvēlētā garantētā perioda beigām. Maksimālais garantētā perioda ilgums ir 20 gadi. Ja aizgājējs jau saņem pensiju, izmantojot valsts pensiju sistēmu, to nodot mantojumā nevar," atgādina J. Abāšins.
Vēl viena priekšrocība ir tā, ka pensionārs var izvēlēties, cik bieži saņemt mūža pensiju - reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā.
Ceļa karte par mūža pensijas apdrošināšanu
Turpinot izglītojošo kampaņu par dažādiem apdrošināšanas veidiem, LAA kopā ar sadarbības partneriem ir sagatavojusi mūža pensijas apdrošināšanas ceļa karti. Tajā vienkāršā valodā skaidrota mūža pensijas apdrošināšanas darbība, izmantojot ceļa kartes principu, t. sk. kā pieteikties mūža pensijas apdrošināšanai, kā to varēs saņemt un cik par to jāmaksā.
"Svarīgi, ka mūža pensijas apdrošināšanas iegādei nav nepieciešami papildu līdzekļi, jo tās nodrošināšanai tiek izmantots pensiju 2. līmeņa uzkrājums. No šīs summas apdrošinātājs ieturēs ar līguma noslēgšanu un uzturēšanu saistītos izdevumus, bet, ja investīciju vide būs labvēlīga un apdrošinātājs gūs peļņu, tad klientam var izmaksāt papildu bonusu jeb lielāku summu, kā iepriekš bija paredzēts," skaidro J. Abāšins.
Ceļa karte elektroniskā veidā ir brīvi pieejama LAA mājaslapā www.laa.lv sadaļā "Ceļveži", kā arī pie LAA sadarbības partneriem, tostarp pie Latvijas Bankas un Patērētāju tiesību aizsardzības centra.
Līdz šim LAA ir publiskojusi ceļa kartes īpašuma apdrošināšanā, dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājuma veidošanu, veselības apdrošināšanā un nelaimes gadījumu apdrošināšanā. Vēl kampaņas laikā plānots izplatīt ceļa kartes par dzīvības apdrošināšanu bez uzkrājuma veidošanas, KASKO, OCTA un ceļojumu apdrošināšanu. Kampaņa ilgs līdz 2025.gada vidum.