Noslēpojis 120 kilometrus pa nebeidzamiem Antarktīdas sniega klajumiem, velkot aiz sevis 40 kilogramus smagas kamanas un pārvarot izaicinošus laikapstākļus, tostarp -40 grādu pēc Celsija skalas salu, latviešu alpīnists, visu kontinentu augstākajās virsotnēs uzkāpušais Juris Ulmanis sasniedzis zemeslodes tālāko dienvidu punktu. Simboliski pieliekot punktu labdarības ekspedīcijai, kuras mērķis ir vākt līdzekļus Ukrainas brīvības cīnītāju atbalstam, latviešu zemessargs un sabiedriskais aktīvists Dienvidpolā nogādājis Latvijas un Ukrainas karogus.
"Divpadsmit dienu ekspedīciju Antarktīdas plato var raksturot trīs vārdos: aukstums, vējš un sniegs. Vides vienkāršība nenozīmē vieglu ekspedīciju. Sniegs dažkārt šķiet vairāk līdzīgs smiltīm, kas apgrūtina kamanu vilkšanu, un aukstums, šķiet, atrod ceļu katrā ķermeņa šūniņā, ja neesi nepārtrauktā kustībā. Pat būdams labi sagatavojies ekspedīcijai, pamatīgi apsaldēju roku pirkstus, un vēl labāk sapratu, ko savulaik izjuta pirmie polārpētnieki Roalds Amundsens, Ernests Šakltons un Roberts Skots. Taču, kad spīd saule un vējš ir maigs, skaistums ir neiedomājams," piedzīvotajā dalās Juris Ulmanis, kurš ik dienu veica 5-8 stundu slēpojumu pa lēzeni viļņotajiem sniega pakalniem.
Vēl izaicinošāk par aukstumu un vēju bija aprast ar nebeidzamo baltumu visapkārt. Tādos apstākļos ir ārkārtīgi grūti saskatīt pat horizontu, kur nu vēl atrast kādu objektu vidē, ko izvirzīt par nākamo sasniedzamo mērķi. Baltajā klajumā arī nav viegli ieraudzīt sniega iedobes un izciļņus, jo viss izskatās vienādi.
"14.janvārī plkst.16.00 pēc vietējā laika sasniedzu Dienvidpolu. Ātri ierīkoju savu nometni un devos vispirms uz ceremoniālo Dienvidpolu un pēc tam arī uz ģeogrāfisko Dienvidpolu. Šos divus polus šķir aptuveni 100 metri. Svinīgajā Dienvidpolā virs 3 kilometru biezas ledus un sniega kārtas atrodas sarkanbaltsarkani svītrains stabs ar atstarojošu globusu virsū. Ap to ir to valstu karogi, kuras pirmās parakstīja Antarktīdas līgumu. Reālais Dienvidpols, kur satiekas visas 360 ģeogrāfiskā garuma līnijas, ir nedaudz tālāk uz dienvidiem. Interesanti, ka katru gadu Jaungada svinībās tas tiek pārpozicionēts, jo gada laikā lēni plūstošais sniegs marķējumu aiznes aptuveni desmit metrus prom no īstās vietas. Katru gadu cilvēkiem, kuri ziemo Dienvidpola stacijā, ir tas gods veidot nākamā gada ģeogrāfiskā Dienvidpola marķējumu. Katru gadu tas ir atšķirīgs un unikāls," ar Dienvidpola tradīcijām iepazīstina Juris.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri