Remigrācijas koordinatoru programmas laikā Rīgā un Pierīgā atgriezušies vairāk nekā 1600 cilvēku, informē Rīgas plānošanas reģions.
Ar remigrācijas koordinatora starpniecību 2024.gadā Rīgas reģionā atgriezās 256 cilvēki. Pērn pieaudzis to remigrantu skaits, kas par atgriešanās iemeslu min dārdzības palielināšanos mītnes valstīs. Kopumā remigrācijas programmā uz Rīgu un Pierīgas novadiem pārcēlušies vairāk nekā 1600 cilvēku.
"Tas, ko mēs novērojam, ir stabila ārvalstīs dzīvojošo iedzīvotāju interese par atgriešanās iespējām Latvijā. Mūsu reģionā lielākā interese ir par Rīgu, ņemot vērā plašākas iespējas atrast mājokli īrei un lielākas iespējas nodrošināt bērniem vietu izglītības iestādēs," norāda Rīgas plānošanas reģiona Administrācijas vadītājs Edgars Rantiņš.
Salīdzinot ar Rīgu, Pierīgā mācību iestādēm ir ierobežota kapacitāte uzņemt jaunus bērnus, kā arī mazs piedāvājums īres mājokļu tirgū. Rīgā pērn atgriezās puse no remigrantiem, kuri izmantoja remigrācijas koordinatora palīdzību.
Kā norāda Rīgas plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Daina Šulca, reģionā atgriežas dažādu vecumu un profesiju cilvēki, bet 2024.gadā bija vērojama tendence, ka vairāk atgriezās ģimenes ar bērniem, kā arī cilvēki, kuri pēc pensijas vecuma sasniegšanas un aktīvo darba gaitu noslēgšanas ārzemēs vēlas dzīvot Latvijā.
Viens no iemesliem esot straujš izmaksu pieaugums ārvalstīs pēdējos gados, kā rezultātā Latvijas algas kļūst konkurētspējīgas, jo ģimenes izdevumi ir mazāki. Remigranti augsti vērtē plašo un daudzveidīgo kultūras un atpūtas pieejamību, kā arī iekšējās drošības situāciju Rīgā un Rīgas reģionā.
Visvairāk Rīgas reģionā atgriezās remigranti no Lielbritānijas, Vācijas, Īrijas, Zviedrijas un Norvēģijas.
Atgriezušies cilvēki arī no Austrālijas, ASV, Jaunzēlandes, Gruzijas, kā arī ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad cilvēki pārcēlušies atpakaļ uz dzīvi Latvijā no Krievijas.
Remigrācijas koordinatora projekts sadarbībā ar plānošanas reģioniem sākās 2018.gada martā.
Rīgas plānošanas reģions aptver deviņas pašvaldības - Rīgu un Jūrmalu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu.