Vēsturnieks iepazīstinās ar retiem foto materiāliem no muzeja krājuma un pastāstīs par Brīvības cīņu galvenajiem pavērsieniem.
Pavisam drīz – 21. janvārī – Rēzekne atzīmēs Latgales atbrīvošanas cīņu 105. gadadienu. Kā katru gadu, šim nozīmīgajam notikumam būs veltīti daži svinīgi pasākumi, ziedu nolikšanas ceremonijas un Svētā Mise katedrālē.
Rēzeknes atbrīvošanas 105. gadadienai veltītie pasākumi sāksies 21. janvārī plkst. 13.00 ar informatīvo pēcpusdienu “Latvijas Neatkarības karš: Latgales un Rēzeknes atbrīvošana” Latgales Kultūrvēstures muzejā. Muzeja vadošais vēsturnieks Vladislavs Malahovskis iepazīstinās apmeklētājus ar retiem foto materiāliem no muzeja krājuma un pastāstīs par Brīvības cīņu galvenajiem pavērsieniem. Pasākums vairāk orientēts uz skolas un augstskolas jaunatni, bet, protams, gaidīti visi, kurus interesē vēstures jautājumi. Savukārt plkst. 14.00 Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrālē notiks Svētā Mise, pēc kuras plkst. 15.00 Miera ielas kapos pie obeliska Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņai notiks ziedu nolikšana. Pēc pusstundas, plkst. 15.30, ziedu nolikšana un uzrunas atceres dienas noskaņās notiks pie pieminekļa “Vienoti Latvijai!”, bet plkst. 16.00 visi aicināti uz tēju un sasildīšanos pie ugunskura.
Rēzeknieši aicināti piedalīties Rēzeknes atbrīvošanas 105. gadadienai veltītajos pasākumos un nolikt ziedus Miera ielas kapos un pie pieminekļa “Vienoti Latvijai!”, pieminot Brīvības cīņās kritušos karavīrus.
Tradīcija atzīmēt Rēzeknes atbrīvošanu no lieliniekiem aizsākās pirms 25 gadiem pēc Zemessardzes 3. brigādes komandiera pulkveža Jāņa Žagatas iniciatīvas, bet Rēzeknes pilsētas domes lēmums nosaka, ka šajā dienā pilsētā jāizkar valsts karogi.
Latgales atbrīvošana sākās 1920. gada 3. janvārī ar uzbrukumu Daugavpilij, kurā piedalījās arī Polijas armijas vienības. Tika atgūta Daugavpils un, turpinot virzību uz priekšu, panākta Sarkanās armijas atkāpšanās Rēzeknes virzienā. Kaujā, kas sākās 21. janvāra rītā, Rēzekne tika atbrīvota, bet 26. janvārī lielinieki tika padzīti no Ludzas, un līdz 31. janvārim Latvijas teritorija bija pilnībā atbrīvota no ienaidnieka spēkiem.