Tiešsaistes pirātisms joprojām ir aktuāls intelektuālā īpašuma zādzības veids – vidēji mēnesī viens eiropietis nelegālam saturam tiešsaistē piekļūst vidēji 10 reizes. Taču Latvijā šis rādītājs ir augstāks – 15.
Sadalījums pa Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm liecina par ievērojamām atšķirībām starp valstīm. Piemēram, Latvijā, Igaunijā un Kiprā ir vislielākais vidējais ikmēneša piekļuves skaits uz vienu interneta lietotāju, turklāt Latvijā tas ir augstāks, nekā vidēji ES – gandrīz 15 piekļuves mēnesī. Latvijā arīdzan ir ievērojams pirātiskā satura patēriņš, izmantojot mobilās ierīces – tur patērēti 50% no visa satura.
Caur mobilajām ierīcēm Latvijas iedzīvotāji visbiežāk piekļūst nelegālajām vietnēm, kas piedāvā mūziku (aptuveni 78%), publikācijas (61%) un filmas (56%). Filmu sadaļā visvairāk nelegāli iegūtais saturs ir filmas, taču tiek skatītas arī animācijas filmas.
Programmatūras jomā, kam tiek piekļūts salīdzinoši vismazāk (ap 40%), populārākā ir vispārējā programmatūra, kam seko video spēles un mobilās lietotnes, ziņo vietne labsoflatvia.lv.
Populārākie nelegālā satura iegūšanas veidi Latvijā ir straumēšana, lejuplādēšana un torenti, kur straumēšana visbiežāk tiek izmantota filmu un televīzijas satura skatīšanai, bet lejuplādēšana – publikāciju un programmatūras ieguvei.
Ka digitālā pirātisma virzītājspēki tiek minēti ekonomiskie un sociālie faktori, piemēram, ienākumu nevienlīdzība, jauniešu bezdarbs un jauniešu īpatsvars iedzīvotāju vidū. Pētījums liecina, ka augstāks ienākumu nevienlīdzības līmenis un lielāks jauniešu skaits korelē ar paaugstinātu pirātisma līmeni. Savukārt augstāks IKP uz vienu iedzīvotāju un lielāka informētība par legāla satura piedāvājumiem ir saistīta ar zemākiem pirātisma rādītājiem.
Apkaro ar informēšanu
Autortiesību pārkāpējiem ir vairākas metodes, kā tiešsaistē nodrošināt neatļautu saturu, tostarp nelikumīgi abonēšanas pakalpojumi un straumēšanas iespējas. Šie operatori izmanto sarežģītas metodes, lai nodrošinātu, ka viņu darbības netiek atklātas, un nereti tas notiek, izmantojot likumīgus satura izplatīšanas pakalpojumus.
Viens no veidiem, kā apkarot pirātismu, ir sabiedrības izpratnes un informētības par autortiesībām veicināšana, lai patērētāji varētu atrast likumīgu digitālo saturu. EUIPO radītā platforma “Agorateka” ir rīks, kas palīdz skatītājiem identificēt likumīgus piedāvājumus tiešsaistes saturam, tostarp sporta pasākumiem.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri