• Ēriks,
  • Inese,
  • Inesis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Medijpratība ir zemāka mazākumtautību iedzīvotāju un senioru vidū

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:43, 26.12.2024


Medijpratība ir zemāka mazākumtautību iedzīvotāju un senioru vidū, secināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.



Pētījumā norādīts, ka medijpratības aspektus var sakārtot lejupvērstā kaskādē, kur katru līmeni zina arvien mazāka daļa sabiedrības. Proti, 91% māk uzrakstīt īsziņu, 79% uzņemt attēlus, un 77% - uzrakstīt e-pastu. 85% sabiedrības izmanto internetu un 84% - sociālos medijus, taču 59 - 80% sabiedrības zina, ka eksistē dažādi medijus reglamentējošie noteikumi.

Līdztekus 74 -82% sabiedrības uzskata, ka izprot dažādu informācijas pasniegšanas veidu ietekmi uz uztveri, bet 45-66% saka, ka patērējot medijus, ir iedomājušies, ka realitāte var atšķirties no medijos attēlotā.

Tāpat 45% uzskata, ka apzinās video dziļviltojuma radītos riskus un 32% saprot, ka reklāmās rādīto cilvēku īpašības tiek attiecinātas uz viņu reklamētajiem produktiem.

Pētījumā secināts, ka 27% iedzīvotāju spēj atšķirt profesionālo mediju - "Delfi" no sociālā medija - "Facebook", bet 24-25% aptaujāto spēj pareizi atbildēt par mediju finansējuma avotiem un politisko nostāju.

Kā norādīts pētījumā, tehnoloģiskās prasmes pārspēj prasmes izvērtēt saturu un informācijas resursu uzticamību, kas arī atspoguļojas zemākā uzticamība medijiem un valsts pārvaldei, kuriem uzticas nepilna trešdaļa sabiedrības.

Pētījums veikts gan ar kvantitatīvo, gan kvalitatīvo pieeju. Pētījuma aptaujā piedalījās 1556 respondentu vecumā virs 15 gadiem, bet daļēji strukturētajās intervijās - 70 dalībnieki no deviņu gadu vecuma.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā iekļauti jauni vārdi

Latviešu tradicionālajā kalendārvārdu sarakstā no nākamā gada 1.janvāra tiks iekļauti seši jauni sieviešu un trīs vīriešu vārdi, piektdien nolēma Valsts valodas centra (VVC) Kalendārvārdu ekspertu komisija.

Sabiedrība Leons XIV: Ģimene balstīta vīrieša un sievietes savienībā

Ģimenes ir balstīta vīrieša un sievietes stabilā savienībā, bet nedzimušajiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem ir Dieva radības cieņa, piektdien pauda Romas Katoļu baznīcas pāvests Leons XIV, sava pontifikāta sākumā skaidri formulējot katoļu mācību par laulību un abortiem.

Sabiedrība Abu Meri neredz nekādas iespējas samazināt VM budžetu

No veselības aprūpes sistēmas budžeta nav iespējams atdot nevienu centu kādām citām vajadzībām, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Lasiet arī

Sabiedrība Līdz 10% iedzīvotāju pēdējā gada laikā vērsušies medija redakcijā

Līdz 10% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir nosūtījuši kādai masu medija redakcijai vai mediju ētiku uzraugošām institūcijām vēstuli, e-pastu vai komentāru, liecina Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījums par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Medijiem iesaka izvairīties no reāliem un arī no šķietamiem interešu konfliktiem

Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP) ir sniegusi atzinumu par oktobra sēdē skatīto sūdzību par "Delfi TV" raidījumu, kā arī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Kultūršoks" epizodi.

Sabiedrība Pētījums: iedzīvotāji nereti nespēj atpazīt uzticamus informācijas avotus

Augsti prioritārs medijpratībā izglītojošo pasākumu temats ir uzticamu resursu atpazīšana, jo daļa iedzīvotāju pat reālu saturu atzīst par viltotu un neuzticamu, tostarp, neuzticētos Aizsardzības ministrijas e-pasta adresei vai "Facebook" lapai, secināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Tiesībsargs: strauji pieaug negatīvs tonis informācijas pasniegšanā medijos

Diskriminācijas jautājumi Latvijas medijos ir plaši izplatīti, daudzpusīgi, taču pats diskriminācijas jēdziens bieži tiek lietots nepareizā kontekstā - gadījumos, kas nav uzskatāmi par diskrimināciju, bet gan raksturo cilvēka neapmierinātību ar notiekošo, izriet no Tiesībsarga pētījuma par diskriminācijas jēdziena lietojumu medijos.