Kā skaidro ministrijā, mērķis ir panākt, lai pacients, vēršoties jebkurā slimnīcā, atbilstoši slimnīcas līmenim varētu saņemt neatliekamo palīdzību visu diennakti.
VM uzsver, ka Latgales reģions kā pierobežas zona spēlē nozīmīgu lomu gan iekšējās drošības, gan ārējās aizsardzības kontekstā. Veselības nozare šajā reģionā ir būtiska ne tikai ikdienas veselības aprūpes nodrošināšanā, bet arī preventīvo pasākumu realizācijā un seku likvidēšanā dažādu katastrofu gadījumos.
Lai gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) spēlē centrālu lomu, nodrošinot vienotu neatliekamās medicīniskās palīdzības sistēmu, vienlaikus ministrijā atzīmē, ka ārstniecības iestādēm, kas iekļautas kritiskajā infrastruktūrā, ir izstrādāti slimnīcu katastrofu plāni, kuros, atbilstoši valsts katastrofu plānā noteiktajam, iekļautas prasības arī uz darbības nepārtrauktības nodrošināšanu.
NMPD kopā ar citiem operatīvajiem dienestiem iekļaujas vienotajā valsts civilās aizsardzības un arī drošības sistēmā. NMPD brigādes, ievērojot pierobežas teritorijā (Latgales reģionā) pastiprinātu robežapsardzības sistēmas darbības režīma izsludināšanu, pēc robežsardzes izsaukuma nodrošina un turpmāk nodrošinās neatliekamo medicīnisko palīdzību nelegālajiem robežpārkāpējiem visas austrumu pierobežas teritorijā.
Nepieciešamības gadījumā NMPD var nodrošināt papildu rezerves resursus, monitorējot operatīvo situāciju diennakts režīmā.
VM uzsver, ka, lai arī NMPD brigādes nav piesaistītas konkrētai administratīvajai teritorijai, tās strādā operatīvā režīmā un atrodas nemitīgā kustībā - dodas uz izsaukumiem, nogādā pacientus tuvās un tālās slimnīcās, mēro atpakaļceļu uz savu lokalizācijas vietu. Tāpat dežūras laikā tās var tikt pārdislocētas uz citu teritoriju, ja to prasa operatīvā situācija. Tas var notikt gan ārkārtas situācijās, gan arī strādājot ikdienas režīmā. Uz izsaukumiem tiek nosūtīta tā mediķu brigāde, kas ir brīva un atrodas notikuma vietai vistuvāk. Tā var būt jebkura brigāde no citām lokalizācijas vietām.
Akūtā palīdzība Latvijas iedzīvotājiem darba laikā ir pieejama gan pie ģimenes ārstiem, gan feldšeru-vecmāšu punktos, bet Daugavpilī arī pie dežūrārsta ārpus ģimenes ārstu prakšu darba laika.
Jāņem vērā, ka NMPD bieži vien saskaras ar hronisko slimību paasinājumu ārstēšanu, kas ir primārās veselības aprūpes pamata uzdevums. Šiem pacientiem hroniskās slimības paasinājuma gadījumā jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, tostarp lai novērstu turpmākos hroniskās saslimšanas paasinājumus, nevis novērstu vienu paasinājumu, neārstējot ilgtermiņa sekas, norāda VM.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri