Satversmes tiesā Ierosināta lieta par mazākumtautību valodu lietošanu

Sabiedrība
VS.LV 14:18, 26.11.2024 0

Satversmes tiesa uzaicināja institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, – Saeimu – līdz 2025. gada 27. janvārim iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

 
Foto: LETA

Satversmes tiesā ierosināta lieta par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 3. panta septītās daļas un 2024. gada 18. janvāra likuma “Grozījumi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā” 6. panta, ciktāl ar to likuma 8. panta ceturtā daļa izteikta jaunā redakcijā, atbilstību Satversmes ievadam un 4. pantam.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 3. panta septītā daļa noteic: “Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi veido raidījumus, to fragmentus un citus pakalpojumus mazākumtautību valodās, lai veicinātu visu Latvijas iedzīvotāju sajūtu, ka viņi ir piederīgi Latvijai, sabiedrības integrāciju Latvijā kā nacionālā valstī un padziļinātu izpratni par sabiedriskajiem, sociālajiem un kultūras procesiem”. Savukārt ar 2024. gada 18. janvāra likuma “Grozījumi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā” 6. pantu Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 8. panta ceturtā daļa izteikta jaunā redakcijā: “Ja Latvijas Sabiedriskais medijs veido vairākas programmas, tad vienu radio un vienu televīzijas programmu vai daļu vienas radio un vienas televīzijas programmas raidlaika var atvēlēt raidījumiem svešvalodās, ieskaitot šajā raidlaikā arī valsts valodā subtitrētas kinofilmas vai teātra izrādes”. Minētā tiesību norma stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Pieteikumu Satversmes tiesā iesniedza divdesmit Saeimas deputāti. Pieteikuma iesniedzēju ieskatā ar apstrīdētajām normām sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktais pienākums veidot noteikta apjoma radio un televīzijas programmas mazākumtautību valodās mazinot latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas vērtību demokrātiskā sabiedrībā un apdraudot valsts drošību. Tādēļ apstrīdētās normas neatbilstot Satversmes ievadā ietvertajiem vārdiem “latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda” un Satversmes 4. pantam.

Satversmes tiesa uzaicināja institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, – Saeimu – līdz 2025. gada 27. janvārim iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2025. gada 26. aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vidzemē varētu slēgt 16 sabiedriskā transporta reisus

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) neiebildīs pret Autotransporta direkcijas (ATD) priekšlikumu Vidzemē slēgt 16 sabiedriskā transporta reisus, bet vienlaikus mudina turpināt uzlabot datu apkopošanu par pārvadāto pasažieru skaitu, kas šobrīd ne vienmēr atbilst faktiskajai situācijai.

Sabiedrība PVD no privātpersonas dzīves vietā Elejā izņēmis 11 kaķus

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), saņemot tiesas atļauju iekļūt kādas privātpersonas dzīves vietā Elejā, dzīvnieku labturības prasību pārkāpumu dēļ izņēmis 11 kaķus un nogādājis tos dzīvnieku patversmē.

Sabiedrība Aicina sarūpēt Ziemassvētku dāvanas bērniem - patvēruma meklētājiem

Sabiedrības integrācijas fonds jau devīto gadu aicina Ziemassvētkos ar dāvanām iepriecināt bērnus, kuri aug patvēruma meklētāju ģimenēs Latvijā.

Sabiedrība Trešdien paziņos Valsts aizsardzības dienesta atlases rezultātus

Jau trešdien, 27.novembrī, jauniešiem būs iespēja internetā pārliecināties, vai viņi ir iesaukti Valsts aizsardzības dienestā (VAD) pēc nejaušības principa.

Lasiet arī

Sabiedrība Pāreja uz mācībām tikai valsts valodā atbilst Satversmei

Satversmes tiesa (ST) šodien par atbilstošu Satversmei atzinusi normu, saskaņā ar kuru valsts un pašvaldību izglītības iestādēs vispārējās izglītības programmas pirmsskolas izglītības un pamatizglītības pakāpē īstenojamas tikai valsts valodā.

Sabiedrība Tiesa lēmusi arī attiecībā uz mācībvalodu valsts skolās

Satversmes tiesa (ST) šodien par atbilstošu Satversmei atzinusi normu, saskaņā ar kuru valsts un pašvaldību izglītības iestādēs vispārējās izglītības programmas pirmsskolas izglītības un pamatizglītības pakāpē īstenojamas tikai valsts valodā.

Sabiedrība Tiesa atcēlusi noteikumus, kas pārkāpj daļas jūrmalnieku tiesības

Satversmes tiesa par Satversmei neatbilstošu atzina normu, saskaņā ar kuru noteiktu valstu pilsoņi var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus Jūrmalas pilsētā.

Sabiedrība Pāreja uz mācībām tikai valsts valodā atbilst Satversmei

Vērtējot apstrīdēto normu satversmību, tiesa ņēma vērā arī Latvijas īpašos apstākļus, kas izveidojušies valsts ilgstošas okupācijas un rusifikācijas rezultātā, un to saistību ar aktuālo situāciju valsts valodas lietojuma jomā.