• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā ar finanšu krāpšanas mēģinājumiem šogad saskārušies 92% iedzīvotāju

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:18, 20.11.2024


Latvijā ar finanšu krāpšanas mēģinājumiem šogad saskārušies 92% iedzīvotāju, kamēr 2019.gadā ar krāpšanas mēģinājumiem saskārās 64% iedzīvotāju, pavēstīja "Swedbank" pārstāvji, atsaucoties uz bankas Finanšu institūta veiktās aptaujas datiem.



Tāpat aptaujā secināts, ka naudu krāpniecības dēļ ir zaudējuši 13% respondentu.

"Swedbank" pārstāvji arī norāda, ka no cilvēkiem un uzņēmumiem Latvijā ik mēnesi tiek izkrāpts teju miljons eiro, taču 93% respondentu uzskata, ka viņiem ir pietiekamas zināšanas par finanšu drošību internetā.

"Krāpnieku galvenie "ieroči", kas palīdz izvilināt naudu no cilvēkiem, ir telefons un e-pasts, un visbiežāk cilvēku apmānīt izdodas, steidzinot pieņemt lēmumu, kā arī iemantojot cilvēka uzticēšanos. Vienlaikus, aptaujā tika vērtēta cilvēku kritiskā domāšana, vērtējot viņu spēju atpazīt krāpšanas mēģinājumus, un teju 60% cilvēku uz šiem jautājumiem atbildēja nepareizi," norāda "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.

Viņš min, ka arī cilvēki ar augstāko izglītību, kuriem ikdienā bieži šķiet, ka viņi uz krāpnieku viltībām noteikti neuzķertos, tomēr iekrīt - to rāda ne tikai aptaujas, bet arī jaunākie krāpšanas dati.

Kopumā uz jautājumiem par datu un finanšu drošības izpratni, pareizas atbildes ir snieguši vidēji 62% respondentu. Savukārt salīdzinoši vājāka ir izpratne par risku un pelņas sakarību, kas ļauj krāpniekiem piedāvāt nereālu ienesīgumu un cilvēkiem tas nešķiet aizdomīgi, skaidro Jansons.

Visbiežāk izmantotie krāpnieku saziņas kanāli 2024.gadā ir telefons (60%), e-pasts (46%) un īsziņas (39%).

Bankā norāda, ka visstraujāk pēdējo piecu gadu laikā ir pieaudzis krāpšanas mēģinājumu skaits, izmantojot telefonsarunas un īsziņas - attiecīgi par 40 un 28 procentpunktiem. Taču visbiežāk cilvēki atzīst, ka ir apkrāpti dažādās interneta vietnēs (40%), seko telefona zvani (34%) un sociālie tīkli (31%).

Aptaujas dati liecina, ka galvenie paņēmieni, ko izmanto krāpnieki, ir cilvēku steidzināšana, liekot domāt, ka jāpieņem lēmums tuva cilvēka interesēs (53% respondentu uzskata, ka šādi krāpnieki realizē savu mērķi), kā arī uzticamības radīšana, iegalvojot, ka komunikācija notiek ar banku vai citu uzticamu iestādi (48%). Krāpšana izdodas arī tāpēc, ka internetlapa vai atsūtītā saite nešķiet aizdomīga (41%), tiek solīts liels ieguvums (36%), kā arī tāpēc, ka krāpniekam izdodas izveidot emocionālu saikni ar upuri (33%).

"Bankas darbinieki, Valsts policija vai jebkura cita iestāde nezvanīs jums ar mērķi noskaidrot norēķinu kartes datus, neliks nosaukt "Smart-ID" vai internetbankas lietotāja numuru. Ja saņemat šādu zvanu, tad ir pirmais iemesls būt piesardzīgam un apšaubīt zvanītāja mērķi," uzsver Jansons, piebilstot, ka šādos gadījumos vienmēr ir jāsazinās ar konkrēto iestādi, izmantojot tikai oficiālo kontaktinformāciju.

Novērtējot cilvēku zināšanas par dažādiem ar finanšu un datu drošību saistītiem jautājumiem, secināts, ka kopumā cilvēku izpratne par šiem jautājumiem ir adekvāta. Attiecīgi 77% respondentu apzinās, ka droši saziņas veidi ir valsts vai bankas oficiālās platformas, un 60% respondentu piekrīt tam, ka digitālajiem parakstiem, kas apstiprināti ar "Smart-ID", ir tāds pats juridiskais spēks, kā ar roku veiktiem parakstiem. Kopumā 55% cilvēku atpazīst galvenās krāpšanas mēģinājumu pazīmes digitālajā vidē. Taču nedaudz mazāk (52%) cilvēku apzinās, ka, jo augstāku peļņu kāds piedāvā, jo lielāka ir iespēja zaudēt naudu.

"Aptauja atklāj, ka iedzīvotājiem aizvien ir salīdzinoši vājas zināšanas par ieguldījumu atdeves un risku sakarību, un tieši šī ir krāpnieku teritorija, kurā upuri iekrīt uz maldīgiem ieguldījumu piedāvājumiem," norāda Jansons.

Viņš atzīmē, ka, uzķeroties uz vilinošiem investīciju piedāvājumiem, Latvijas iedzīvotāji ik mēnesi zaudē vidēji 400 000 eiro. Turklāt par investīciju krāpšanas upuriem kļūst dažāda vecuma cilvēki un visbiežāk tie, kuriem pašiem nav izpratnes un pieredzes par ieguldījumiem.

"Iedzīvotāji, kuri iepriekš jau ir uzķērušies uz finanšu krāpnieku ēsmām un zaudējuši naudu, ir mazāk kritiski pret dažādiem piedāvājumiem, kas izskatās pārāk labi, lai būtu patiesība," pauž Jansons, aicinot iedzīvotājus pirmssvētku laikā, kad šādu piedāvājumu kļūst arvien vairāk un dažādas izpārdošanas interneta vidē ir ik uz soļa, būt daudz vērīgākiem un uzmanīgi izvērtēt katru interneta vietni un piedāvājumu, lai nekļūtu par kārtējo krāpnieku upuri.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vien 4,5% aptaujāto iedzīvotāju regulāri veic HIV testu

No kopējā aptaujāto skaita vien 4,5% atzinuši, ka regulāri veic HIV testu, liecina Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) veiktās aptaujas rezultāti, ko šodien, sabiedrības informēšanas kampaņas "Vai viss ir tik labi, kā izskatās?" atklāšanas pasākumā, prezentēja SPKC veselības veicināšanas koordinētāja Laura Maļina.

Sabiedrība Ukrainas vēstniecībai šosezon neprasīs samaksu par apkuri

Rīgas dome šodien atļāva uzņēmumam "Rīgas siltums" neprasīt samaksu no Ukrainas vēstniecības un kopienu centra "Ukrainas māja Latvijā" par apkuri šajā ziemas sezonā.

Sabiedrība Ceturtdien Latvijā uzspīdēs saule, bet daudzviet snigs

Ceturtdien Latvijā debesis brīžiem skaidrosies un daudzviet gaidāmi nokrišņi, galvenokārt īslaicīgs sniegs, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Dienvidu tilta ceturtās kārtas īstenošanai aizņemsies 92,6 miljonus eiro

Dienvidu tilta ceturtās kārtas īstenošanai jeb Jāņa Čakstes gatves izbūvei Rīgas dome šodien nolēma aizņemties 92,6 miljonus eiro.

Lasiet arī

Kriminālziņas Brīdina par telefonkrāpnieku aktivitātēm WhatsApp

Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) pakalpojumu sniedzējs SIA "Bite Latvija" novērojis telefonkrāpnieku jaunu aktivitāti - arvien vairāk klientu ziņo par pievienošanu "WhatsApp" grupām no nezināmiem numuriem.

Kriminālziņas Speciālisti konsultē, kā pasargāt savu bankas kontu no krāpniekiem (+VIDEO)

Ir vērts piedomāt pie PIN kodu izveides – neveidojat tos kā sev nozīmīgus datumus.

Kriminālziņas Krāpnieki mēģina iedzīvoties uz traģiskās avārijas rēķina

Krāpnieki mēģini iedzīvoties uz četras dzīvības laupījušās traģiskās avārijas rēķina, informē Valsts policija.

Kriminālziņas Brīdina par krāpniecību veikalu ķēdes vārdā

Mazumtirgotāja SIA "Maxima Latvija" vārdā vietnē "Facebook" darbojas krāpnieki, informē uzņēmuma pārstāvji.