• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Veselības nozares digitalizācijai rosina novirzīt 25 miljonus eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 22:29, 29.09.2024


Veselības datu digitalizācijas sistēmas uzlabošanai plānots novirzīt 25 miljonu eiro, liecina Veselības ministrijas (VM) sagatavotais noteikumu projekts.



Kopējais projekta plānotais finansējums ir 25,13 miljoni eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 21,36 miljonu eiro apmērā un valsts budžeta finansējums 3,77 miljonu eiro apmērā.

Par šo summu VM solās veicināt digitālu veselības nozares datu pieejamību veselības aprūpes un valsts pārvaldes pakalpojumus, attīstot valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumus un pakalpojumus veselības nozarē.

Kā norāda VM, digitālos veselības pakalpojumus izmanto 77% interneta lietotāju Latvijā, pārsniedzot ES vidējo rādītāju. Digitālo publisko pakalpojumu pieejamības jomā Latvija pārspēj ES vidējo līmeni. Tas novērojams attiecībā pret aizpildītajām digitālajām veidlapām, pārredzamību, lietotāju atbalstu un mobilitāti, kā arī piekļuvi e-veselības ierakstiem.

Vienlaikus Digitālās dekādes 2023.gada ziņojumā par Latviju iekļauts Eiropas Komisijas ieteikums turpināt paātrināt centienus digitalizēt publiskos pakalpojumus un attīstīt digitālos publiskos pakalpojumus gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem.

Ministrija skaidro, ka veselības nozares datu telpu veido gan ārstniecības iestāžu radītie pacientu veselības dati, gan aptieku radītie dati par izsniegtajiem medikamentiem, kas tiek apstrādāti ārstniecības iestāžu un aptieku informācijas sistēmās un daļa nodota arī e-veselības sistēmai. Dati tiek uzkrāti vairākās veselības nozares valsts informācijas sistēmās. Kopā septiņu VM iestāžu pārziņā ir 19 valsts informācijas sistēmas un septiņi reģistri. Būtiskākās problēmas, kas konstatētas veselības datu digitalizācijā, ir sadrumstalota vide un pārvaldība, kā arī vienotu datu standartu un koplietošanas neesamība.

Kā norāda VM, digitālā veselība ir ne tikai instruments, kas ievieš izmaiņas komunikācijas procesā, bet arī piedāvā jaunus un inovatīvus risinājumus veselības nozarē, veselības stāvokļa monitoringā, nodrošinot lielāku un savlaicīgāku datu apmaiņu, kā arī lielāku indivīda iesaisti, tādējādi sekmējot lielāku uzticēšanos sniegtajiem pakalpojumiem.

Plānots, ka pasākumu īstenošanas rezultātā palielināsies e-veselības pakalpojuma lietotāju skaits. Pasākuma īstenotājs būs "Latvijas digitālais centrs", kā arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC).

Abās projekta atlases kārtās finansējumu saņems BMC, Nacionālais veselības dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, "Latvijas Digitālās veselības centrs", Slimību profilakses un kontroles centrs un Veselības inspekcija.

Plānots, ka BMC veiks vienotas valsts iedzīvotāju genoma datu bāzes sistēmas izveidošanas un papildināšanas. Tāpat centrs strādās pie tā, lai informācija par konkrētās personas genoma sekvenci būtu pieejama Valsts iedzīvotāju genoma datu informācijas sistēmā.

Pārējie finansējuma saņēmēji veiks ieguldījumus to pārziņā esošajās valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumos un pakalpojumos veselības nozarē.

Pirmajā kārtā paredzēts radīt digitālos risinājumus pacientiem, medicīnas personālam, ārstniecības iestādēm, valsts pārvaldes iestādēm un citām. Projekta īstenošanas personāla galvenie uzdevumi ir saistīti ar kvalitatīva iepirkuma nodrošināšanu IKT risinājumu pieņemšanu pēc iepirkumā definēto darbu izpildes.

Otrajā kārtā ir paredzēta IKT koordinēšana un pārvaldība, kā arī mācību, informatīvo un publicitātes pasākumu rīkošana. Vienlaikus iecerēts izstrādāt metodiskos materiālus, vadlīnijas un detalizētu prasību izstrādi veselības aprūpes IKT risinājumu ieviešanai.

Pasākuma īstenošanas termiņš ir saskaņā ar vienošanos, bet ne ilgāk kā līdz 2029.gada 31.decembrim.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Uz Krieviju aizvestās meitenes mātei izmaksās kompensāciju. Cik tā ir liela?

Valsts izmaksās kompensāciju 3935 eiro apmērā no Latvijas uz Krieviju prettiesiski aizvestās meitenītes mātei, lai segtu ar bērna atgriešanos saistītos izdevumus.

Sabiedrība Ieslodzījuma vietu pārvalde pārņems ieslodzīto konvojēšanu

Valdība šodien atbalstīja grozījumus Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā, kas paredz, ka Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP) no Valsts policijas (VP) pārņems ieslodzīto konvojēšanu.

Sabiedrība Ukrainas iedzīvotājiem turpinās nodrošināt pakalpojumus Latvijas slimnīcās

Nākamgad Ukrainas iedzīvotājiem Latvijas slimnīcās tiks turpināts nodrošināt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, otrdien nolēma valdība.

Sabiedrība Trīskāršo nodevu par atgriešanās apliecības vai pagaidu ceļošanas dokumentu

No nākamā gada 1.janvāra valsts nodeva par atgriešanās apliecības vai pagaidu ceļošanas dokumentu būs 50 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā, otrdien nolēma valdībā.

Lasiet arī

Sabiedrība Nākamgad veselības nozares budžets pieaugs līdz 1,91 miljardam eiro

Nākamgad veselības nozares kopējais budžets pieaugs līdz 1,91 miljardam eiro, informē Veselības ministrija (VM).

Veselība Paliatīvā aprūpe nepieciešama arvien vairāk bērnu

Gan pasaulē, gan Latvijā katru gadu palielinās bērnu skaits, kuriem nepieciešama pediatriskā paliatīvā aprūpe, informē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes dienesta vadītāja vietniece aprūpes jautājumos Sofja Tomase.

Sabiedrība Latvijā teju 60% pacientu nezina, kas ir informētā piekrišana

Latvijā 58,5% pacientu nezina, kas medicīnas aprūpē ir informētā piekrišana, liecina "Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības Dzīvības koks" 2023.gadā veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība Aicina nodrošināt aktīvāku valsts iesaisti epilepsijas pacientu atbalstā

Strauji attīstoties inovatīvām terapijām, kuras jau sevi pasaulē pārliecinoši pierādījušas cīņā ar epilepsiju, pacientu biedrība "Aura" aicina lēmumu pieņēmējus jau no 2025.gada īstenot prioritāros pasākumus epilepsijas pacientu ārstēšanas uzlabošanai, paredzot tiem nepieciešamo finansējumu nākamā gada veselības aprūpes budžetā.