• Iza,
  • Izabella
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ekonomists: Latvija nekur neaizbēgs no imigrācijas politikas tēmas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 15:58, 15.08.2024


Dzimstības veicināšanai kā iedzīvotāju skaita stabilizēšanas instrumentam vienmēr būs priekšroka. Taču mūsu valstī kaite ir ielaista dziļi - strauji samazinās cilvēku skaits tajā vecumā, kad visvairāk dzimst bērni. Jau notiekošo populācijas sarukumu šobrīd vairs var apturēt tikai ar imigrācijas palīdzību.



"Šī gada 1. pusē darba tirgu varētu raksturot kā "plakanu" - tieši tāpat kā Latvijas ekonomiku kopumā. Bezdarba līmenis kopš gada sākuma samazinājies, bet gada laikā tas ir pieaudzis. Tā kā darba tirgu ietekmē sezonas, izmaiņas gada laikā ir svarīgāks rādītājs. Taču darbaspēka apsekojuma aptaujās izmērītais pieaugums ir neliels, turklāt reģistrētais bezdarbs 2. ceturksnī bija zemāks nekā pirms gada - vidēji 5,2% salīdzinājumā ar 5,6% pirms gada. Lai arī uz aptaujām balstītos darba meklētāju īpatsvara datus mēdz dēvēt par "faktisko" bezdarbu, var ticami argumentēt, ka reģistrētais bezdarbs drīzāk atspoguļo reālo situāciju. Rezumējot vienā teikumā - bezdarba līmenis nav būtiski mainījies", - secina Pēteris Strautiņš, galvenais ekonomists Luminor.

Par to liecina arī straujais algu kāpums - tā nebūtu, ja būtu potenciālo darbinieku pārpilnība. Turklāt nav tā, ka algas straujāk augtu augstākas kvalifikācijas nozarēs, kas varētu liecināt par strukturālā bezdarba problēmu, ir drīzāk otrādi. Visbeidzot, ja reģistrētais bezdarbs 4% līmenī Rīgā nav nekas neparasts, tad tas, ka šis rādītājs gan Vidzemē, gan Kurzemē un Zemgalē ir apmēram 5%, ir ļoti īpaša situācija. Tas nozīmē, ka attīstības ģeogrāfiskās nesabalansētības problēma mazinās, ko apstiprina arī straujais algu kāpums nozarēs, kurās darbavietas ir izvietotas vienmērīgi visā teritorijā. Visbeidzot nodarbināto skaita attiecība pret iedzīvotāju kopskaitu vecumā no 15 līdz 74 gadiem ir tuva vēsturiski augstākajam līmenim.

Ekonomikas stagnācijas izpausmes darba tirgū ir redzamas. Debesis nav bez mākoņiem, un dažu ekonomikas nozaru, jo īpaši apstrādes rūpniecības, grūtības vietām atspoguļojas darba tirgū. Piemēram, to darba meklētāju īpatsvars, kuri jaunu pielietojumu savām prasmēm meklē vairāk nekā 12 mēnešus, ir augstākais kopš 2021.gada, lai arī nav kāpis dramatiski. Bezdarbs jauniešu vidū ir augstākais kopš 2022.gada 3. ceturkšņa. Tomēr šīs vājuma izpausmes visdrīzāk nebūs ilgstošas. IKP pieauguma apstāšanos ir noteicis vājums eksporta tirgos, kas galvenokārt saistīts ar mājokļu tirgus krīzi un karš Ukrainā. Ne šī krīze, ne karš neturpināsies mūžīgi.

Strādājošo skaits gada laikā ir samazinājies par 5,2 tūkstošiem jeb 0,6%. Tas nav graujošs skaitlis, zinot demogrāfiskās tendences. Taču tas nozīmē, ka Latvijas ekonomikas potenciālā jauda pamazām samazinās. Mums vēl ir daudz iespēju vairot labklājību ar tehnoloģiju un organizācijas prasmju palīdzību, taču pašreizējo demogrāfisko tendenču turpināšanās nozīmēs, ka labklājības vairošana būs kā grūts kāpiens pret kalnu. Turklāt darba ražīguma kāpums neatrisinās labklājības līmeņa atšķirības problēmu salīdzinājumā ar valstīm, kur iedzīvotāju skaits ir stabils vai pat augošs - tādās kā Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, tagad arī Lietuvā. Arī šīm valstīm ir iespējas izmantot tos pašus darba ražīguma celšanas instrumentus. Varbūt pat labāk, jo to politika veicina jaunu cilvēku ieceļošanu no citām zemēm, bet jauni cilvēki vairāk dibina uzņēmumus, ir atvērtāki tehnoloģiskajām un domāšanas veida pārmaiņām.

Tāpēc jāsecina, ka Latvija nekur neaizbēgs no imigrācijas politikas tēmas. Patlaban vēl sabiedriskā diskusija par šo tēmu ir realitātes noliegšanas fāzē. Diemžēl laiks negaida. Ja tiks pieļauta tālāka nozīmīga iedzīvotāju skaita samazināšanās, tas var būt ļoti negatīvs signāls Latvijā dzimušiem cilvēkiem, kad viņi, iespējams, domā par to, vai saistīt savu nākotni ar mūsu valsti vai nē. Tālāka iedzīvotāju skaita samazināšanās nozīmētu, ka šeit ir gaidāmi ļoti trūcīgi ienākumi vecumdienās, savukārt ieguldījumi mājokļos ar laiku var zaudēt vērtību. Tātad jau notikusī iedzīvotāju skaita samazināšanās var būt spēcīgs arguments jauniešiem par labu savas nākotnes saistīšanai ar citu valsti. Tātad demogrāfiskā lejupslīde var izrādīties pašpastiprinošs process, kas kādā brīdī var iegūt lavīnveidīgu raksturu. Tāpēc uzskatu, ka tās apturēšanai jārīkojas ātri un izlēmīgi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvija apelācijā Avena lietā nav sniegusi jaunus juridiskus argumentus

Lietā par miljardierim Pjotram Avenam noteiktajām Eiropas Savienības (ES) sankcijām Latvija apelācijas sūdzībā Eiropas Savienības Tiesā (EST) nav ietvērusi nekādu jaunu informāciju vai jaunus argumentus, aģentūrai LETA apgalvoja Avena advokāts Ārons Bass.

Sabiedrība Piektdien daudzviet īslaicīgi līs, vietām gaidāms pērkona negaiss

Piektdien Latvijā būs pārsvarā mākoņains laiks, daudzviet īslaicīgi līs, vietām gaidāms stiprs lietus un pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Darba devējiem piedāvā dotācijas jaunu darbinieku praktiskai apmācībai

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina darba devējus pieteikties darbinieku praktiskai apmācībai darba vidē, sagatavojot tos uzņēmuma specifikai un vajadzībām, kā arī nodrošinot bezdarbnieka statusu NVA reģistrēto klientu apmācību darba vidē profesionālās kompetences iegūšanai.

Sabiedrība Mieriņa: Saeimas deputāti vērtē arī citus nodokļu reformas priekšlikumus

Saeimas deputāti vērtē arī citus nodokļu reformas priekšlikumus, ne tikai tos, par kuriem publiski ir paziņojis finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV), ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" teica Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).

Lasiet arī

Sabiedrība Jelgavā atklāta jaunā dzimtsarakstu nodaļas ēka

Gandrīz 2 miljonu eiro lielajam projektam vajadzētu palīdzēt pilsētas un novada demogrāfijai.

Interesanti fakti Dzimstība Latvijā joprojām ir vairāk nekā uz pusi zemāka par mirstību

Šī gada pirmajos trīs mēnešos dzimstības lejupslīde turpinās, un reģistrēti 3154 jaundzimušie - par 267 jeb 7,8% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, kad piedzima 3421 bērns, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

Sabiedrība Latvijā reģistrēto jaundzimušo skaits divos mēnešos sarucis par 3,8%

Latvijā šogad pirmajos divos mēnešos reģistrēti 2079 jaundzimušie, kas ir par 3,8% jeb 82 jaundzimušajiem mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie provizoriskie dati.

Sabiedrība Latvijā reģistrēto jaundzimušo skaits janvārī sarucis par 7,9%

Latvijā šogad janvārī reģistrēti 1050 jaundzimušie, kas ir par 7,9% jeb 90 jaundzimušajiem mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie provizoriskie dati.