• Baņuta,
  • Vilija,
  • Vits,
  • Žermēna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vai Latvijas slimnīcās nepieciešami tulki: diskusija sociālajā tīklā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 15:34, 29.05.2024


"Jaunā paaudze nezina krievu valodu", - tā saka ārsti.


Dažreiz gados vecāki cilvēki uztraucas par pašu komunikāciju, un viņiem paaugstinās asinsspiediens.

Ārste, medicīnas zinātņu doktore Ieva Znotiņa sociālajā tīklā X (iepriekš Twitter) uzstājās ar sižetu par savu praksi sazināties ar pacientiem:

"Katru dienu saskaros ar situāciju, kur pacients atsakās runāt latviešu valodā. Ar tulku vai radinieku ierodas tikai retais. Pacienti nekautrējoties dažreiz pat agresīvi pieprasa komunikāciju krievu valodā".

Tēma izraisīja dzīvu reakciju no komentētājiem sociālajā tīklā, kuru vidū bija daudz ārstu.

Jānis Vētra III: "Vairāk nekā pusei topošo ārstu ir vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas. Bet diemžēl arvien liela daļa no pacientiem latviski nerunā un sagaida aprūpi krieviski. Tas ietekmē gan studijas, gan ārstniecību".

Kristīne Pitkeviča, MD: "Mums Berlīnē (kur bija daudz pacientu no Krievijas, jo Krievijā ar kardioķir ir ļooooti bēdīgi) bija divad tulces krievu pacientiem. Latvijā krievu pacientu ir pulka vairāk kā Berlīnē un neesmu neko dzirdēju par tulkiem kaut vai vismaz uni slimnīcās. Kā tā?"

Valdis Vanags: "Kāpēc Slimnīca vadības līmenī šo jautājumu neatrisina,ieviešot šādu pakalpojumu? Kāpēc ārstiem tas ir jārisina individuāli, no gadījuma uz gadījumu? Ārsti nav tulki!"

A: "Nesen viens ārsts man stāstīja, kā krievu pusaudzis (ar LV pasi) viņam kabinetā neesot sapratis ne vārdu latviski. Puika bija ieradies ar traumu un vajadzēja apstāstīt turpmāku ārstēšanu. Pusaudzis noburkšķējis krieviski, un savam tētim prasījis tulkot uz LV".

@Eisans: "Varbūt pie vainas klasiska projekcija. Viņi domā, ka DR. ieņēmis pozu. Krieviski prot, bet atsakās runāt. Kā viņi paši. Atsakās lietot valsts valodu. Varbūt, ka daži neapjēdz, ka tā nav poza. Jaunā paaudze nezina krievu valodu... Viņi zin franču, spāņu, korejiešu u.c valodas..."

Juris Zīverts: "1988.gadā daļai iebraucēju par pārsteigumu tika pavēstīts, ka ir jālieto iezemiešu valoda. Demokrātisks pārējas periods uz latv. valodu - 36 gadi. Ja, piemēram, LV būtu nacionāli noskaņotu virsnieku diktatūra (hunta u.tml.), pārēja tiktu īstenota 3-4 gados, un visi lietotu lat.v. Mazo minoritāšu - lietuviešu, poļu, čigānu pārstāvji nekad nesūdzas, ka pie ārsta jālieto vietējā valoda. Krievu daudzskaitlīgums un blīvums pats par sevi dod iespējas daudz biežāk lietot savu dzimto valodu, bet tas nenozīmē lielākas tiesības to lietot salīdzinājumā ar citiem."

Nepareizais Akmentiņš: "Tak lai sprāgst nost. Kuram vajag vairāk??"

Snow Blizzard: "Jaunzēlandē jebkura valoda runājošiem pacientiem valsts piegadā tās valodas tulkotāju uz angļu valodu un nav nekādas neērtības".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība LVC: Būvdarbi notiek 75 valsts autoceļu posmos

Visos valsts reģionos rit aktīva ceļu būvdarbu sezona un autovadītājiem ir jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem un papildu laiku ceļā 75 valsts autoceļu posmos, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC).

Sabiedrība Ventspils novada Vārves pagastā notiks jūras desanta izsēšanās operācija

Starptautiskajās militārajās mācībās "Baltops 24", kurās Latvijas teritorijā piedalās aptuveni 1500 Latvijas un sabiedroto karavīru, plānota arī jūras desanta izsēšanās Ventspils novadā, aģentūru LETA informēja Nacionālie bruņotie spēki.

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Lasiet arī

Sabiedrība Maksas neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumi Latvijā pieaugs par 9%

Pērn mazāk nekā divas trešdaļas pacientu maksāja ārstiem, kuri ieradās viņu mājās.

Veselība Pērn Latvijā veikti 210 klīniskie pētījumi

Latvijā pagājušajā gadā kopumā veikti 210 klīniskie pētījumi, teikts Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā.

Veselība Latvijā ar demenci slimo ap 8500 cilvēki

Latvijā ar demenci slimo ap 8500 cilvēki, informēja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC).

Veselība Pērn par kaitējumu veselībai izmaksāti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro

Pagājušajā gadā Ārstniecības riska fonds par kaitējumu veselībai pieņēmis lēmumu izmaksāt atlīdzību kopumā vairāk nekā 1,3 miljonu eiro apmērā, aģentūra LETA noskaidroja Veselības inspekcijā (VI).