Baltijas valstis drošības pasākumiem arvien vairāk izmanto dronus (+VIDEO)

Sabiedrība
VS.LV 12:40, 24.05.2024 0

Kameras, kas fiksējušas aizdomīgu kustību kādā apsargājamā teritorijā, sūta signālu uz centru.

 

Industriālu objektu, plašu teritoriju un arī privātpersonu īpašumu uzraudzību Latvijā tagad varēs veikt ar bezpilota gaisa

Droni, kas aprīkoti ar videokamerām, termokamerām, prožektoriem un skaļruņiem, var veikt objektu patrulēšanu un ietekmēt atturēšanos no prettiesiskas darbības veikšanas efektīvāk nekā cilvēki, tāpēc ekonomiski racionālāk ir tos izmantot, lai apsargātu lielas nelīdzena reljefa teritorijas gan dienas gaišajā laikā, gan, kas īpaši svarīgi, arī nakts stundās. Lai gan dronu lietderība pēdējā laikā biežāk tiek pieminēta, runājot par kara tēmām, šo ierīču funkcionalitāte nepārtraukti paplašinās un tās var efektīvi izmantot miermīlīgiem mērķiem, piemēram, sniedzot drošības vai novērošanas pakalpojumus, skaidro eksperts Andris Kaulakans.

"Atklājot pārkāpējus, droni var efektīvi novērst prettiesiskas darbības - informēt pārkāpēju par konstatēto pārkāpumu, mudināt pārtraukt prettiesiskas darbības, uzraudzīt un reģistrēt pārkāpēju kustību. Līdz brīdim, kad notikuma vietā ierodas fiziskās apsardzes darbinieku ekipāža, droni uzkrāj noderīgas norādes par pārkāpējiem, viņu darbībām un atrašanās vietu," saka A.Kaulakans.

Apsardzes vajadzībām pielāgotie droni var patstāvīgi, bez cilvēka palīdzības, minūtes laikā nomainīt akumulatoru un nepieciešamības gadījumā būt gaisā praktiski visu diennakti. Droni ir ne tikai lielāku un mazāku teritoriju un objektu apsardzes nākotne, bet arī izmaksu ziņā efektīvāks risinājums. "Aplēses rāda, ka industriālie uzņēmumi, fizisko apsardzi dažādu uzdevumu veikšanai aizstājot ar droniem, var ietaupīt līdz pat 50% apsardzes mērķiem atvēlētā budžeta. Protams, efektīvākos apsardzes pakalpojumu joprojām nodrošina tehnoloģiju un cilvēka darba sinerģija," -tā A.Kaulakans.

Salīdzinot ar fizisko apsardzi, lielu apsargājamo objektu gadījumā droniem ir vairākas priekšrocības. Ja jāuzrauga plaša teritorija, cilvēkresursi var nebūt pietiekami, lai nodrošinātu visas teritorijas uzraudzību, īpaši vietās, kuras cilvēkiem ir grūti sasniegt. Tāpat dronu var arī viegli pārvietot no vienas teritorijas uz citu, lai apsardzi efektivizētu un pielāgotu aktuālajām vajadzībām. Vienlaikus, lielos uzņēmumos droni var noderēt ne vien, lai uzraudzītu teritoriju un fiksētu objektā no ārpuses iekļuvušus pārkāpējus, bet arī analizētu situāciju saistībā ar potenciālu bīstamību, ko rada darba drošības pārkāpumi - pieredze rāda, ka dronu klātbūtne uzlabo darba drošības prasību ievērošanu uzņēmumu teritorijās.

Dronu tehnoloģijas objektu optimālai apsardzei parasti kombinē ar fizisko apsardzi, kā arī video kamerām un citām tehnoloģijām. "Kameras, kas fiksējušas aizdomīgu kustību kādā apsargājamā teritorijā, sūta signālu uz Apsardzes Vadības Centru, kur tiek izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, uz notikuma vietu operatīvi tiek sūtīts drons. Attēlus no tā var redzēt ne tikai operators, bet arī apsargājams teritorijas īpašnieks. Tāpat nepieciešamības gadījumā var tikt piesaistīta arī fiziskā apsardze," dronu pielietojuma veidus skaidro A.Kaulakans

Līdz šim visvairāk dronu apsardzes pakalpojumus izmanto būvniecības un ražošanas uzņēmumi ar lielu skaitu objektu, kas atrodas lielās teritorijās, kā arī rūpnīcās, ceļu būves, mežsaimniecības un lauksaimniecības uzņēmumos. Tomēr arvien biežāk tos pielieto arī citas nozares, piemēram, saules enerģijas parkos, kur droni potenciāli var veikt vēl kādu funkciju - saules elektrosataciju pārbaudi. Šādos parkos drons ar sensoru un termokameru palīdzību var viegli noteikt, kurš no saules moduļiem ir pārkarsis, un tādējādi samazina visas parka ražošanas jaudu. Kad tiek reģistrēts darbības traucējums, informācija tiek nosūtīta elektrostacijas darbiniekiem, kuri var nekavējoties nomainīt bojātās daļas, tādējādi operatīvi atjaunojot saules elektrostacijas darbību.

Tāpat apsardzes vajadzībām pielāgotie droni var tikt izmantoti arī dažādu stratēģiski nozīmīgu objektu uzraudzībai. Piemēram, dzelzceļa grupa "LTG" Lietuvā tos jau testējusi dzelzceļa staciju uzraudzībai, kur tie ne vien palīdz uzraudzīt objektā notiekošo, bet arī fiksē dažādus incidentus, kas iemūžināti 4K izšķirtspējā. Pie tam drons šāda gadījumā var tikt izmantots arī tehnisko procesu uzraudzībai, piemēram, fiksējot vai dzelzceļa pārmijas, kas virza vilcienu pareizajā virzienā, ir apsildītas. Ja parasti šīs nianses pārbauda tehniskais darbinieks, tad ar dronu palīdzību to var izdarīt attālināti ar drona termokameras palīdzību.

Pēdējo gadu laikā droni tiek izmantoti arī privātmāju teritoriju un ciematu apsardzē, kur darbojas gan preventīvi, gan vajadzības gadījumā piesaista fizisku apsardzi. "Šādās vietās drons teritoriju parasti uzraug no vairāku simtu metru augstuma. Pēc pārkāpuma reģistrēšanas vai operatora dotām komandām drons pazemina lidošanas augstumu: var kļūt pārkāpējiem redzams un dzirdams, lai pievērstu viņu uzmanību un informētu par to, ka pārkāpums ir piefiksēts. Zinot, ka droni visu notiekošo arī filmē un fiksē augstas izšķirtspējas attēlā, potenciāli likumpārkāpēji tiek disciplinēti arī preventīvi," stāsta A.Kaulakans.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Partiju pārādsaistības par KNAB lēmumiem sasniedz 265 551 eiro

Kopumā 12 aktīvām partijām ir parādsaistības par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieņemtajiem lēmumiem par administratīvajiem naudas sodiem un finanšu līdzekļu atmaksu valsts budžetā - kopsummā par 265 551,23 eiro, teikts biroja ziņojumā par politisko partiju un to apvienību 2023.gada pārskatu pārbaudēm.

Sabiedrība Nedēļas nogale būs auksta, gaidāms īslaicīgs sniegs

Šīs nedēļas nogalē un nākamnedēļ Latvijā gaidāms auksts laiks un reizēm snigs, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība LVM: egļu astoņzobu mizgrauzis ir postošākais kaitēklis (+VIDEO)

Nereti nodarītie postījumi ievērojami pārsniedz vētras radītos.

Sabiedrība Valsts kontrole: Daļa Ostu attīstības fonda naudas izmantota prettiesiski

Būtiska daļa Ostu attīstības fonda līdzekļu izmantota neekonomiski, bet atsevišķos gadījumos arī prettiesiski, un par to tiks informētas tiesībaizsardzības iestādes, aģentūru LETA informēja Valsts kontrolē.

Lasiet arī

Pasaule Norvēģija pievienojas dronu koalīcijai

Norvēģija pievienojas Ukrainas atbalsta dronu koalīcijai, pavēstījis Norvēģijas aizsardzības ministrs Tūre Sannvīks.

Sabiedrība Dronu nosēdināšanai kritiskās infrastruktūras objektos brīnumu nūjiņas nebūs

Nosēdināt virs civilās kritiskās infrastruktūras objektiem lidojošus dronus nav viegli, un jārēķinās, ka brīnumu nūjiņas šeit nebūs, intervijā Latvijas Radio pauda aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Sabiedrība No Satiksmes ministrijas gaida priekšlikumus cīņai pret droniem lidostā

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) ir uzdevusi Satiksmes ministrijai (SM) līdz 5.februārim izvērtēt līdzšinējos rīcības algoritmus un iespējamos tos uzlabojumus, kā arī sniegt amatpersonu atbildības vērtējumu saistībā ar dronu incidentu 13.janvārī Rīgas lidostā.

Sabiedrība Saeima konceptuāli atbalsta policijas tiesības notriekt dronus

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotos grozījumus likumā, kas paredz policijas tiesības notriekt vai nosēdināt dronus.