• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Dabas sargi: atkritumu dedzināšana palielina toksicitāti par 300% (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:00, 15.05.2024


Dati no Eiropas Latvijai dod pauzi pārdomām, kā būvēt pārstrādes rūpnīcas.


Pat ultramodernā rūpnīca Kopenhāgenā izrādījās vides fiasko.

Organizāciju "Zero Waste Europe" un "ToxicoWatch Foundation" veiktais biomonitoringa pētījums pie atkritumu sadedzināšanas iekārtām Eiropā atklāj augstu noturīgo organisko piesārņotāju līmeni vidē un pārtikā.

Olu, priežu skuju un sūnu paraugos, kas tika ievākti netālu pilsētas atkritumu sadedzināšanas iekārtam, tika atklātas ļoti augstas dioksīnu un per- un polifluoralkilsavienojumu (PFAS), ko parasti sauc par "mūžīgām ķīmiskām vielām" koncentrācijas. Dioksīnu līmenis olās pārsniedza ES pieļaujamo līmeni par 300%. Uztraucošs ir arī paaugstinātais PFAS līmenis virszemes ūdens plūsmās un nogulsnēs pie cementa krāsns. Sūnu paraugos tika konstatēts viens no augstākajiem reģistrētajiem smago metālu līmeņiem Eiropā.

"Šie arvien jaunie dati norāda uz to, ka pastāv ilgtermiņa risks cilvēku veselībai un videi dedzināšanas iekārtu tuvumā. Tāpēc, tā vietā, lai runātu par jaunu dedzināšanas iekārtu celšanu Latvijā, būtu daudz svarīgāk koncentrēties uz jau esošo iekārtu pilnvērtīgu izmantošanu pašu vajadzībām, kā arī aktīvi domāt par atkritumu rašanās novēršanu jau saknē," saka Anna Doškina, "Zero Waste Latvija" valdes priekšsēdētāja.

"Esam pētījuši daudzas vietas, kurās esam atklājuši satraucošu ainu: dioksīnu, PFAS un citu piesārņotāju izplatību dabas teritorijās. Laiks iet, bet šo toksisko savienojumu radītās briesmas kļūst arvien lielākas. Ir jārīkojas, lai apturētu šo vides krīzi, pirms nav par vēlu un kaitējums kļūst neatgriezenisks," saka Abel Arkenbout, ToxicoWatch fonda pētījumu vadītājs.

Plānots veikt arvien jaunus pētījumus, lai pilnībā izprastu šo piesārņojošo vielu avotus un nogulsnēšanās veidus, īpaši, lai nepalaistu garām nepamanītus arī citus iespējamos organisko piesārņotāju avotus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijas armija no ASV saņems jaudīgu amfībiju (+VIDEO)

"General Dynamics European Land Systems" ražotā M3 sistēma ir pasaulē modernākā.

Sabiedrība Pašvaldība brīdina par bīstamām straumēm Rīgas jūras līča peldvietās

Stipra vēja un intensīvu viļņu ietekmē Rīgas līcī, tieši pie krasta var veidoties pārrāvuma straumes - spēcīgas zemūdens straumes, kas veidojas, viļņu enerģijai atgriežoties jūrā, un var ātri aiznest peldētājus prom no krasta, izraisīt paniku un apdraudēt dzīvību, aģentūru LETA informēja pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons.

Sabiedrība Iepretim Ādažu militārās bāzes centrālajiem vārtiem vēlas būvēt viesnīcu

Kadagā, iepretim Ādažu militārās bāzes centrālajiem vārtiem, iecerēts būvēt jaunu viesnīcu, liecina Ādažu novada informācija.

Sabiedrība Rīgas ostā piestās norvēģu kuģis «Nordsjernen»

Rīgas ostā šodien piestās norvēģu kompānijas "Vestland Classic" flotes ekspedīciju kuģis "Nordsjernen", aģentūru LETA informēja Rīgas brīvostas pārvaldē.

Lasiet arī

Kriminālziņas Rīgā vairākos atkritumu vedējos aizdegušās izmestas litija baterijas

Pēdējo nedēļu laikā Rīgā konstatēti vairāki gadījumi, kad atkritumu vedējos aizdegušās izmestas litija baterijas, tāpēc pašvaldība aicina šādus priekšmetus nodot bīstamo atkritumu savākšanas punktos.

Sabiedrība Dienvidkurzemes novads turpina tiesāties pret atkritumu poligonu (+VIDEO)

Iedzīvotāji bažījas, ka pašvaldība tomēr ļaus attīstīt bīstamo atkritumu pārstrādi.

Sabiedrība Aprīlī Jūrmala sakārto sevi: kā izvest atkritumus (+VIDEO)

Iedzīvotāji bez maksas varēs nodot savāktās koku lapas un ne vairāk kā četras automobiļu riepas.

Sabiedrība Mājsaimniecības atkritumus šķiro 79% valsts iedzīvotāju (+VIDEO)

Pat taras depozīta sistēmai, maksājot taustāmu naudu par katru nodoto pudeli, izdodas nodrošināt tikai 91-92% atdevi.