• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Peldošā laboratorija pēta Liepājas ezera stāvokli (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 14:06, 09.05.2024


Skolēni varēs ievākt reālvidē ūdens un tajā esošo organismu – zooplanktonu, fitoplanktonu, bentosa – paraugus.


Līdz ar Peldlīdzekļa "AkvaLab Liepāja" atklāšanu noslēdzas arī EEZ/N grantu programmas "Pētniecība un izglītība" projekts "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā". Kopējās projekta izmaksas ir 1 025 341,78 eiro.

Nu vairs ne tikai katamarāni, laivotāji, smaiļotāji, supotāji būs sastopami, šķeļot Liepājas ezera ūdeņus, bet arī peldlīdzeklis ”AkvaLab Liepāja”. Tas ir viens no nozīmīgākajiem objektiem, kas papildinājis Dabas māju un tās iespējas, ūdens pasaules izzināšanā.

”AkvaLab Liepāja” izgatavots Lietuvā, un ikviens bija gaidīts iepazīties ar neparasto peldlīdzekli un gūt priekšstatu par to, ko nozīmē ūdens laboratorija. Interese bija liela, – ”izmest aplīti” pa ezeru vēlējās daudzi, tādēļ nācās apbruņoties ar pacietību, gaidot rindā. Bija tā vērts, jau pēcāk, atgriežoties krastā, atzina “kuģīša” testētāji. Paralēli bija pieejamas ar dabas un vides pētniecību saistītas āra darbnīcas un aktivitātes.

Peldlīdzeklis ir paredzēts izglītības nolūkiem un zinātniski pētnieciskai darbībai. Ikdienā ”AkvaLab Liepāja” skolēni varēs ievākt reālvidē ūdens un tajā esošo organismu – zooplanktonu, fitoplanktonu, bentosa – paraugus ar dažādiem ūdens pētniecības rīkiem, veikt fizikālķīmiskus mērījumus par ūdens caurredzamību, pH līmeni, izmantojot pHmetra zondi, skābekļa un citus mērījumus, un visus iegūtos ūdens organismus palaist atpakaļ Liepājas ezerā, neradot tiem nekādu kaitējumu.

Peldlīdzekļa nosaukums veidots no salikteņa – latīņu valodas vārda "aqua" ar nozīmi "ūdens" un "laboratorium" ar nozīmi "laboratorija", kas kopā veido nozīmes vārdu "ūdens laboratorija" savukārt vietvārds "Liepāja" iekļauts nosaukumā Peldlīdzekļa atrašanās vietas atpazīstamības veicināšanai nacionālā un starptautiskā līmenī.

"Peldlīdzeklis ir paredzēts tikai izglītības nolūkiem un zinātniski pētnieciskai darbībai un to var arī uzskatīt par izglītības inovāciju vispārizglītojošo mērķu sasniegšanai. Turpmāk tādu priekšmetu kā "Dabaszinības" un "Bioloģija" mācību stundas skolēni kopā ar pedagogiem varēs īstenot uz Peldlīdzekļa, turklāt radniecīgas tēmas apguvei atradīs arī matemātikas un tehnoloģiju jomu pedagogi," akcentē Izglītības pārvaldes vadītāja vietnieces pienākumu izpildītāja Kitija Kuduma.

"Ikdienā, piemēram, ievāksim reālvidē ūdens un tajā esošo organismu – zooplanktonu, fitoplanktonu, bentosa – paraugus ar tādiem ūdens pētniecības rīkiem kā planktona tīkls, batometrs, skrāpis, seki disks un citiem, tāpat arī veiksim tādus fizikālķīmiskus mērījumus par ūdens caurredzamību, pH līmeni, izmantojot pHmetra zondi, skābekļa un citus mērījumus, bet visus iegūtos ūdens organismus atgriezīsim atpakaļ Liepājas ezerā, neradot tiem nekādu kaitējumu," papildina Dabas mājas vides eksperte Sniedze Više.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Sabiedrība Tiesa: Rīgas domei būs jāatjauno gāzes sprādzienā Āgenskalnā cietušais nams

Rīgas pilsētas tiesā šodien apmierināja gāzes sprādzienā 2020.gada nogalē Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu.

Sabiedrība Praida gājiena laikā slēgs satiksmi vairākās Rīgas centra ielās

Sestdien, 15.jūnijā, Rīgā norisināsies "Riga Pride" gājiens, kura laikā no plkst.11 līdz 14 vairākās centra ielās slēgs transportlīdzekļu satiksmi, bet lielāko dienas daļu būs slēgts arī Vērmanes dārzs.

Lasiet arī

Sabiedrība Liepājā plaši tiks atzīmēta Neatkarības atjaunošanas diena (+VIDEO)

Koncerta apmeklētāji aicināti pievienoties un dziedāt līdzi iemīļotajām dziesmām.

Ekonomika Vasarā airBaltic nodrošinās speciālos reisus uz Liepāju. Cik maksā lidojums?

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" šogad jūlijā un augustā nodrošinās speciālos reisus uz Liepāju, liecina informācija "airBaltic" mājaslapā.

Kultūra Hoijeres namā Liepājā ceps maizi un spēlēs tautasdziesmas (+VIDEO)

Šeit atjaunots dzīvoklis ar vēsturisko tapešu apdari uz sienām un telpu plānojumu.

Kultūra Nākamnedēļ tiks atklāts Kurzemes lielākais mūzikas festivāls (+VIDEO)

Tiks atskaņoti skaņdarbi, kas tiks telpiskoti ap klausītājiem izvietotā 8 skaļruņu akustiskā sistēmā.